Siegfried Mureșan: „Republica Moldova va fi o prioritate în bugetul Uniunii Europene pentru următorii șapte ani”
Republica Moldova va fi o prioritate în bugetul Uniunii Europene pentru următorii șapte ani. Anunțul a fost făcut de președintele Delegației Parlamentului European pentru relațiile cu Republica Moldova, Siegfried Mureșan, comunică MOLDPRES.
Potrivit sursei citate, după ce a fost votat luna trecută cel mai mare sprijin european din istoria țării, în valoare de 1,9 miliarde de euro, europarlamentarii continuă să sprijine Republica Moldova în drumul spre UE.
„Tocmai de aceea, în raportul meu privind prioritățile bugetare ale Uniunii Europene pentru perioada 2028 – 2034, am inclus prevederea ca Republica Moldova, alături de Ucraina, să primească sprijin financiar și politic adecvat în procesul de aderare la UE”, a spus Mureșan.
El a comunicat că raportul privind prioritățile bugetare ale Uniunii Europene a fost votat astăzi cu largă majoritate în Comisia pentru bugete.
Conform sursei citate, raportul mai prevede că, în procesul de extindere, viitorul Buget multianual al Uniunii trebuie să ajute atât statele candidate, cât și statele deja membre ale Uniunii Europene.
„Vrem ca bugetul UE 2028 – 2032 să fie suficient de flexibil, astfel încât să fim pregătiți să sprijinim Republica Moldova atât cu fonduri pre-aderare, cât și ca stat membru cu drepturi depline, în cazul în care aderarea se va petrece în această perioadă de timp. Prin aderarea Republicii Moldova, a Ucrainei și a celorlalte state care vor îndeplini condițiile, Uniunea Europeană se va întări ca putere geopolitică în fața noilor provocări de securitate cu care ne confruntăm. Tocmai de aceea, extinderea Uniunii Europene și sprijinirea țărilor candidate trebuie să fie priorități în viitorul buget european”, a conchis Mureșan.
Acum o lună, Parlamentul European și statele membre ale UE au convenit asupra unui plan de sprijin pentru Republica Moldova în valoare de 1,9 miliarde de euro. Negociatorii au convenit alocarea a 520 de milioane de euro sub formă de granturi, alături de 1,5 miliarde de euro sub formă de împrumuturi cu dobândă redusă.
VIDEO // Igor Grosu, după scandalul de la MoldATSA: „Avem datoria să ne asumăm responsabilitatea atunci când există probleme. Am început investigații interne și la alte întreprinderi de stat”
Curtea Constituțională a respins excepțiile de neconstituționalitate formulate de cele trei partide și a declarat constituționale prevederile contestate din Legea privind partidele politice
Cinci localități din Florești și Șoldănești au decis să se unească într-o singură primărie: circa 26 de milioane de lei oferite de Guvern pentru dezvoltare
Beijingul propune extinderea cooperării prin intermediul celor patru Inițiative Globale. Ambasadoarea Dong Zhihua: „China dorește să importe mai multe produse din Moldova”
Ucraina simplifică procedura de acordare a cetățeniei pentru moldoveni. Republica Moldova, inclusă pe lista statelor eligibile
Consultări la Chișinău: Oficiali din Republica Moldova și Grecia au discutat despre securitatea regională și aprofundarea cooperării bilaterale
DOC // Serviciul Fiscal de Stat a dispus blocarea fondurilor a trei persoane vizate de sancțiuni internaționale
Securitatea și reziliența Republicii Moldova, discutate de Igor Grosu și o delegație a Congresului SUA
Comisara europeană pentru Mediu și-a început vizita la Chișinău
Radu Marian și-a anunțat demisia din funcția de președinte al Comisiei parlamentare pentru economie, buget și finanțe
FOTO // Cea de-a doua ediție a Congresului Național al Memoriei, organizată la Chișinău. Speakerul Igor Grosu: „Istoria noastră poartă răni adânci, care a marcat oameni, familii și destine”
VIDEO // Alexei Buzu, despre reforma administrației publice locale: „Nimeni nu pierde satul. Toți câștigă o primărie mai puternică”
Republica Moldova marchează 12 ani de la semnarea Acordului de Asociere cu UE
„Republica Moldova are nevoie de un guvern stabil la București”. Președintele Parlamentului, despre așteptările de la noul executiv român
Capacitățile de energie din surse regenerabile continuă să crească: instalațiile fotovoltaice sunt dominante
Episcopul Antonie de Bălți a fost ales Mitropolit al Basarabiei
Volumul tranzacțiilor pe bursa energiei electrice, în creștere continuă: cantitate dublă într-o singură zi
INTERVIU MOLDPRES // Ambasadorul Petru Frunze: „Creșterea exporturilor autohtone pe piața Chinei reprezintă una dintre prioritățile R. Moldova”
Pedepse mai aspre pentru traficul de ființe umane. Suspendarea condiționată, exclusă în cazurile agravante
Lege nouă pentru avertizori: Protecție împotriva răzbunării și canale obligatorii de raportare
Investiții de 20 de milioane de lei în modernizarea școlilor: condiții mai bune pentru 11 mii de elevi
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, promite soluții pentru fermieri: „Vom opri acumularea datoriilor la TVA și vom asigura restituirea lunară a taxei”
Ministerul Culturii a lansat grupul de lucru pentru elaborarea Strategiei mass-media
Întreprinderile de stat vor fi verificate. Președintele Parlamentului, Igor Grosu, explică cum va activa comisia de anchetă: „Va verifica toate concursurile, componența consiliilor și prestația membrilor”
Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder cere demisia directorului Rezervației „Pădurea Domnească” după raportul de control
Ștefan cel Mare, comemorat în Republica Moldova: 522 de ani de la moartea domnitorului
Parlamentul va organiza audieri publice privind condițiile de trai și cazare ale muncitorilor străini în Republica Moldova
Republica Moldova face un pas spre standardele UE: Parlamentul a votat în primă lectură noua lege privind arbitrajul
ARMENPRESS: Deschiderea frontierelor va transforma viitorul economic al Armeniei, iar Uniunea Europeană este pregătită să contribuie la transformarea acestei viziuni în realitate, afirmă președinta Comisiei Europene
Agenda europeană a Republicii Moldova, discutată de Cristina Gherasimov cu viceministrul Lituaniei