ro

 

Politică
28 Mai, 2026 / 03:23
/ 25 Aprilie, 2025

VIDEO// Speakerul Igor Grosu a anunțat lansarea unui program național de renovare a lăcașelor sfinte: „E de datoria noastră să păstrăm și să conservăm acest patrimoniu național”

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a anunțat alocarea a 20 de milioane de lei din bugetul de stat pentru lansarea unui program național de renovare a lăcașelor sfinte. Potrivit acestuia, prioritate vor avea, în prima etapă, bisericile situate pe traseele turistice naționale, în scopul promovării și valorificării acestora, comunică MOLDPRES.

Oficialul a subliniat că guvernarea a demonstrat, în ultimii ani, un angajament ferm față de conservarea tradițiilor și protejarea monumentelor istorice. Printre investițiile realizate se numără lucrările de restaurare la Rezervația Cultural-Naturală „Orheiul Vechi”, biserica Adormirea Maicii Domnului din Căușeni, mănăstirea rupestră de la Țîpova și Cavoul Macri-Donici din Dubăsarii Vechi, precum și turnul Clopotniței din Vadul-Rașcov – proiecte susținute inclusiv cu sprijinul Uniunii Europene.

„Ne dorim ca aceste lăcașuri, parte importantă a patrimoniului nostru cultural, să fie păstrate și puse în valoare, mai ales că reprezintă și puncte de atracție turistică”, a declarat Igor Grosu.

Speakerul a invitat și moldovenii din diasporă să profite de timpul petrecut în familie și să redescopere Moldova.

„Dragi moldoveni, peste câteva zile e Paștele Blajinilor. Mulți dintre noi vom merge pe la rude, mulți au revenit acasă. Vă invit ca, în aceste zile, să profitați de timpul petrecut în familie și să redescoperiți Moldova, țara care ne așteaptă și ne poartă în suflet oriunde am fi”, a spus Grosu.

Potrivit statisticilor, în țară activează peste 1.500 de lăcașe de cult.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

O delegație de deputați din Parlamentul Austriei efectuează o vizită la Chișinău

/ Acum 3 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi, în discuții cu moldoveni stabiliți în China: „Vom continua să sprijinim cetățenii din diaspora și să consolidăm serviciile consulare”

/ Acum 3 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, după atacurile rusești asupra Kievului: „Ucraina are nevoie astăzi de solidaritate internațională puternică”

/ Acum 3 zile

Președinta Maia Sandu: „Atacul masiv de noaptea trecută asupra Kievului este o crimă de război”

/ Acum 3 zile

Premierul Alexandru Munteanu condamnă atacurile Rusiei asupra Ucrainei: „Acte de teroare care nu pot fi justificate”

/ Acum 3 zile

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, își sărbătorește ziua de naștere

/ Acum 4 zile

GALERIE FOTO // Recepția dedicată Zilei Independenței Azerbaidjanului, în obiectivul MOLDPRES

/ Acum 4 zile

Azerbaidjanul și Republica Moldova își aprofundează parteneriatul: Mesaje despre cooperare și încredere reciprocă la recepția de la Chișinău

/ Acum 5 zile

Ambasadorul R. Moldova în Regatul Norvegiei, Viorel Ursu, a prezentat scrisorile de acreditare Majestății Sale Regele Harald V

/ Acum 5 zile

Președinta Parlamentul European, Roberta Metsola, susține accelerarea aderării Republicii Moldova și Ucrainei la UE

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu, premiată la Forumul GLOBSEC de la Praga: „Este o onoare să reprezint cetățenii Republicii Moldova”

/ Acum 5 zile

GLOBSEC // Maia Sandu respinge scenariile pesimiste privind aderarea Republicii Moldova la UE: „Decizia trebuie luată la Bruxelles, nu la Moscova”

/ Acum 5 zile

GALERIE FOTO // Parteneriatul dintre Legislativ și societatea civilă, reconfirmat la conferința anuală de la Chișinău

/ Acum 5 zile

Doina Gherman: „Cooperarea dintre Parlament și societate civilă este esențială pentru parcursul european al Republicii Moldova”