ro

 

Politică
02 Iulie, 2026 / 19:51
/ 13 Februarie, 2025

Deschiderea unei ambasade a Emiratelor Arabe Unite la Chișinău, discutată de Mihai Popșoi cu ministrul de externe al EAU

Subiectul deschiderii unei ambasade a Emiratelor Arabe Unite /EAU/ la Chișinău a fost discutat de viceprim-ministrul Mihai Popșoi, ministru al Afacerilor Externe,  cu viceprim-ministrul Emiratelor Arabe Unite, Șeicul Abdullah bin Zayed Al Nahyan, ministru al Afacerilor Externe, transmite MOLDPRES.

În cadrul discuțiilor, oficialii au vorbit despre dezvoltarea relațiilor moldo-emiriene în diverse domenii de cooperare cu accent pe parteneriatele economice, atragerea investițiilor și extinderea schimburilor comerciale.

„Un subiect important l-a constituit definitivarea procedurilor interne pentru semnarea acordului privind recunoașterea și conversia permiselor de conducere moldovenești. Documentul urmează să fie semnat la Chișinău sau Abu Dhabi, în perioada următoare. Totodată, a fost discutată posibilitatea deschiderii unei ambasade a Emiratelor Arabe Unite la Chișinău, un pas care ar facilita cooperarea diplomatică și economică dintre cele două state”, a declarat Mihai Popșoi.

Șeicul Abdullah bin Zayed Al Nahyan i-a mulțumit ministrului Mihai Popșoi pentru participarea la Summitul Mondial al Guvernelor.

La finalul întrevederii, Mihai Popșoi l-a invitat pe omologul său emirian să efectueze o vizită în Republica Moldova, în vederea aprofundării dialogului bilateral și extinderii colaborării dintre cele două state.

Vicepremierul Mihai Popșoi a participat ieri la cea de-a XII-a ediție a Summitului Mondial al Guvernelor, care a avut loc la Dubai, Emiratele Arabe Unite. Ediția din acest an a reunit 30 de șefi de stat și de guvern, 140 de delegații guvernamentale, peste 80 de organizații internaționale și lideri de companii multinaționale, cu scopul de a identifica soluții inovatoare pentru provocările globale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Curtea Constituțională a respins excepțiile de neconstituționalitate formulate de cele trei partide și a declarat constituționale prevederile contestate din Legea privind partidele politice

/ Acum 2 zile

Cinci localități din Florești și Șoldănești au decis să se unească într-o singură primărie: circa 26 de milioane de lei oferite de Guvern pentru dezvoltare

/ Acum 2 zile

Beijingul propune extinderea cooperării prin intermediul celor patru Inițiative Globale. Ambasadoarea Dong Zhihua: „China dorește să importe mai multe produse din Moldova”

/ Acum 2 zile

Ucraina simplifică procedura de acordare a cetățeniei pentru moldoveni. Republica Moldova, inclusă pe lista statelor eligibile

/ Acum 2 zile

Consultări la Chișinău: Oficiali din Republica Moldova și Grecia au discutat despre securitatea regională și aprofundarea cooperării bilaterale

/ Acum 2 zile

DOC // Serviciul Fiscal de Stat a dispus blocarea fondurilor a trei persoane vizate de sancțiuni internaționale

/ Acum 2 zile

Securitatea și reziliența Republicii Moldova, discutate de Igor Grosu și o delegație a Congresului SUA

/ Acum 3 zile

Comisara europeană pentru Mediu și-a început vizita la Chișinău

/ Acum 3 zile

Radu Marian și-a anunțat demisia din funcția de președinte al Comisiei parlamentare pentru economie, buget și finanțe

/ Acum 4 zile

FOTO // Cea de-a doua ediție a Congresului Național al Memoriei, organizată la Chișinău. Speakerul Igor Grosu: „Istoria noastră poartă răni adânci, care a marcat oameni, familii și destine”

/ Acum 4 zile

VIDEO // Alexei Buzu, despre reforma administrației publice locale: „Nimeni nu pierde satul. Toți câștigă o primărie mai puternică”

/ Acum 5 zile

Republica Moldova marchează 12 ani de la semnarea Acordului de Asociere cu UE

/ Acum 6 zile

„Republica Moldova are nevoie de un guvern stabil la București”. Președintele Parlamentului, despre așteptările de la noul executiv român

/ Acum 6 zile

Igor Grosu, despre proiectul privind unirea Republicii Moldova cu România, adoptat tacit la București: „Am văzut mai multe zâmbete decât panică”

 


 
/ Acum 5 ore

Întreprinderile de stat vor fi verificate. Președintele Parlamentului, Igor Grosu, explică cum va activa comisia de anchetă: „Va verifica toate concursurile, componența consiliilor și prestația membrilor”

/ Acum 5 ore

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder cere demisia directorului Rezervației „Pădurea Domnească” după raportul de control

/ Acum 5 ore

Ștefan cel Mare, comemorat în Republica Moldova: 522 de ani de la moartea domnitorului

/ Acum 5 ore

Parlamentul va organiza audieri publice privind condițiile de trai și cazare ale muncitorilor străini în Republica Moldova

/ Acum 5 ore

Republica Moldova face un pas spre standardele UE: Parlamentul a votat în primă lectură noua lege privind arbitrajul

/ Acum 5 ore

ARMENPRESS: Deschiderea frontierelor va transforma viitorul economic al Armeniei, iar Uniunea Europeană este pregătită să contribuie la transformarea acestei viziuni în realitate, afirmă președinta Comisiei Europene

/ Acum 5 ore

Agenda europeană a Republicii Moldova, discutată de Cristina Gherasimov cu viceministrul Lituaniei

/ Acum 6 ore

Prestații sociale în valoare de 76,3 milioane de lei au fost oferite cetățenilor Republicii Moldova, cu domiciliu în regiunea transnistreană, în primul semestru al anului 2026

/ Acum 6 ore

Votat de Parlament. Sistemul care apelează automat numărul 112 în cazul accidentelor rutiere va fi reglementat prin lege

/ Acum 6 ore

Republica Moldova va schimba automat mai multe categorii de date financiare cu alte țări

Vezi mai multe