Vicepremierul Mihai Popșoi, la „Raisina Dialogue” în India: „Poziția Republicii Moldova nu s-a schimbat - solidaritatea cu Ucraina rămâne fermă”
Viceprim-ministrul Mihai Popșoi, ministru al Afacerilor Externe, a participat la cea de-a X-a ediție a conferinței internaționale „Raisina Dialogue” din India, la invitația omologului său, Subrahmanyam Jaishankar, comunică MOLDPRES.
În cadrul deschiderii evenimentului, Mihai Popșoi, alături de alți miniștri de externe, a avut o întrevedere cu premierul indian Narendra Modi, unde s-a discutat despre cooperarea internațională și provocările globale actuale.
În cadrul panelului „Tabloul Păcii: Acțiuni și Aspirații”, Mihai Popșoi a discutat alături de miniștrii de externe ai Ucrainei, Letoniei și Ungariei despre perspectivele păcii și rolul Europei și al SUA în încheierea războiului.
Șeful diplomației de la Chișinău a declarat că este necesară obținerea unei păci juste și durabile în Ucraina, care să pună capăt acestui război.
„Agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei trebuie oprită! Acum, mai mult ca niciodată, comunitatea internațională trebuie să acționeze unit pentru a sprijini Ucraina și pentru a găsi o soluție care să asigure o pace justă. Poziția Republicii Moldova nu s-a schimbat - solidaritatea cu Ucraina rămâne fermă”, a opinat Popșoi.
Organizată anual de Ministerul Afacerilor Externe al Indiei, în colaborare cu Observer Research Foundation, conferința reprezintă una dintre cele mai importante platforme globale pentru dezbaterea provocărilor geopolitice și economice. Evenimentul reunește lideri politici, diplomați, experți și reprezentanți ai mediului de afaceri.
FOTO // Vicepremierul Mihai Popșoi a onorat, la Kiev, memoria celor căzuți pentru libertatea Ucrainei: „Acest război trebuie să înceteze”
„A venit timpul”. Vasile Tofan explică de ce a renunțat la cariera din mediul de afaceri pentru a prelua funcția de premier. Ce crede Igor Grosu despre noul șef al Guvernului
Republica Moldova și Letonia își consolidează cooperarea. Șefa diplomației letone vine la Chișinău
Restricții de circulație în Chișinău. Traficul va fi suspendat pe mai multe străzi
Premierul Vasile Tofan a discutat cu omologul său ucrainean, Sergii Korețkii: „Statele noastre au o relație bazată pe încredere și solidaritate, pe care vrem să o transformăm în proiecte concrete”
Decizii de inițiere a procesului de amalgamare voluntară au fost aprobate de 85 la sută din primăriile din țară. Alexei Buzu: „Doar prin primării puternice putem oferi servicii calitative și infrastructură modernizată”
VIDEO, INTERVIU MOLDPRES // Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Trebuie să convingem fiecare stat membru că Republica Moldova merită să fie în Uniunea Europeană”
VIDEO // Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: 85 la sută dintre primării au inițiat amalgamarea voluntară. Urmează etapa proiectelor de dezvoltare
VIDEO // Republica Moldova și landul Bavaria vor crea o comisie interguvernamentală pentru cooperare economică
Președinta Maia Sandu despre amalgamarea voluntară: „Vine cu resurse importante pentru proiecte locale”
Premierul Bavariei promite sprijin pentru Moldova pe calea europeană: „Republica Moldova trebuie să aibă un loc în Uniunea Europeană”
Parlamentul a încheiat sesiunea ordinară de primăvară–vară. Șeful Legislativului, Igor Grosu: „Ne revedem în ședință extraordinară pe 24 august”
Achizițiile din domeniul apărării vor avea reguli noi, aliniate standardelor UE
Pedepse mai dure pentru traficanții de persoane: Parlamentul elimină posibilitatea suspendării executării pedepsei în cazurile grave
Republica Moldova va avea primul laborator acreditat european pentru diagnosticul virusurilor viței-de-vie
FOTO // Apa potabilă ajunge mai aproape de locuitorii din Suruceni, Nimoreni și Malcoci, raionul Ialoveni
Președinta Maia Sandu, despre Guvernul Tofan: „Planurile de dezvoltare sunt mari și ambițioase. Este nevoie de multă energie și stabilitate pentru a reuși”
VIDEO // Oraşul Strășeni va avea un parc modern cu alei reabilitate, spații verzi și zone pentru copii
Livrările de rachete interceptoare către Ucraina au scăzut la o treime față de anul trecut
Festivalul Lupilor revine la Orheiul Vechi cu trei zile de concerte și activități culturale
Investițiile și proiectele energetice, priorități pe agenda relației dintre Moldova și SUA
VIDEO // R. Moldova va marca Ziua Independenței printr-o paradă militară solemnă. Maia Sandu: „Evenimentul reflectă eforturile pentru consolidarea capacităților de apărare”
Curtea de Apel a menținut condamnarea unui fost deputat pentru îmbogățire ilicită. Acesta va achita statului peste 2,4 milioane de lei
O nouă instituție de învățământ profesional tehnic în sudul țării: Guvernul a aprobat înființarea Colegiului moldo-turc la Comrat
ARMENPRESS: Oficiali din Armenia și SUA discută lansarea rapidă a programului TRIPP
VIDEO // Președinta Maia Sandu, despre crizele energetice și hidrologice: „Guvernul va face tot posibilul pentru a atenua consecințele”
FOTO // Autoritățile din Moldova și Ucraina au evaluat situația de pe Nistru și pregătesc măsuri pentru diminuarea riscurilor
Măsuri de economisire a energiei la Parlament. Instituția limitează consumul de electricitate și apă caldă
VIDEO // O femeie a fost înșelată cu peste 277 de mii de lei printr-o falsă platformă de investiții online
Subvenții de peste 56 de milioane de lei, autorizate pentru agricultori și proiecte de dezvoltare rurală în luna iulie