Viceprim-ministrul Mihai Popșoi a prezentat în Parlamentul European prioritățile Republicii Moldova în domeniul securității și apărării
Viceprim-ministrul în exercițiu Mihai Popșoi, ministru al Afacerilor Externe, a prezentat prioritățile Republicii Moldova în domeniul securității și apărării în cadrul ședinței Comisiei pentru securitate și apărare (SEDE) a Parlamentului European, desfășurată la Bruxelles. Oficialul a vorbit despre consolidarea rezilienței țării, cooperarea cu Uniunea Europeană și măsurile întreprinse pentru contracararea amenințărilor hibride, comunică MOLDPRES.
La invitația președintei Comisiei SEDE, Marie-Agnes Strack-Zimmermann, șeful diplomației de la Chișinău a prezentat progresele Republicii Moldova în implementarea Parteneriatului de Securitate și Apărare cu Uniunea Europeană, precum și rezultatele obținute prin sprijinul oferit de UE prin Instrumentul european pentru pace (EPF) și Misiunea de Parteneriat a Uniunii Europene în Republica Moldova (EUPM).
În cadrul reuniunii au fost abordate evoluțiile de securitate din regiune și impactul războiului de agresiune al Federației Ruse împotriva Ucrainei asupra Republicii Moldova. Ministrul a evidențiat principalele riscuri cu care se confruntă țara, inclusiv încălcările spațiului aerian de către drone, atacurile cibernetice, campaniile de dezinformare și tentativele de ingerință în procesele democratice.
Totodată, șeful diplomației moldave a prezentat acțiunile autorităților de la Chișinău pentru consolidarea instituțiilor statului, dezvoltarea capacităților de apărare și sporirea rezilienței societății în fața amenințărilor hibride.
Mihai Popșoi a apreciat sprijinul oferit de Uniunea Europeană prin Instrumentul european pentru pace, menționând că noul pachet de asistență în valoare de 120 de milioane de euro reprezintă un semnal important de solidaritate europeană și un sprijin pentru modernizarea capacităților de apărare ale Republicii Moldova.
„Securitatea Republicii Moldova este parte a securității europene. Astăzi, țara noastră are capacități de a se apăra mult mai bine decât acum câțiva ani. Am făcut progrese importante în ceea ce privește apărarea cibernetică și contracararea operațiunilor hibride rusești. Continuăm să ne consolidăm reziliența cu sprijinul Uniunii Europene și să implementăm reformele necesare pentru avansarea procesului de aderare”, a declarat Mihai Popșoi.
Ministrul a menționat și deschiderea negocierilor de aderare pentru Clusterul 6 „Relații externe”, subliniind că acest pas reflectă progresele Republicii Moldova în domeniul politicii externe, securității și apărării, precum și angajamentul țării de a continua reformele necesare integrării europene.
Președinta Comisiei SEDE, Marie-Agnes Strack-Zimmermann, a remarcat că Republica Moldova este unul dintre cei mai apropiați parteneri ai Uniunii Europene din Vecinătatea Estică și a reafirmat sprijinul Parlamentului European pentru aprofundarea Parteneriatului de Securitate și Apărare UE–Republica Moldova și pentru parcursul european al țării.
Reuniunea Comisiei pentru securitate și apărare a avut loc la Bruxelles.
Două sate din raionul Drochia se unesc într-o singură primărie: 14,7 milioane de lei alocate de Guvern pentru dezvoltare
Vicepremierul Mihai Popșoi va participa la Bruxelles la Conferința Interguvernamentală R. Moldova – UE privind Clusterul „Relații externe”
MAE condamnă survolarea spațiului aerian de către o dronă rusească: „O încălcare gravă și inacceptabilă”
Roman Roșca urmează să preia mandatul vacant de deputat, după demisia lui Alexandru Trubca
Reforma APL va continua pe direcția amalgamării voluntare. Precizările făcute de Igor Grosu și Vasile Tofan
Vasile Tofan, despre echipa guvernamentală: „Veți vedea și fețe noi. Urmează discuții cu mai mulți miniștri, iar ulterior vor fi luate deciziile”
Vasile Tofan anunță prioritățile noului Guvern - integrarea în UE, relansarea economiei și restabilirea încrederii cetățenilor: „Intenționez să-mi duc mandatul până la capăt, nu ne mai permitem experimente și nici să ne împiedicăm de atâtea ori”
VIDEO, DOC // Șefa statului Maia Sandu l-a desemnat pe Vasile Tofan în calitate de candidat la funcția de prim-ministru al Republicii Moldova
LIVE // Președinta Maia Sandu susține un briefing de presă, în urma consultărilor privind desemnarea candidatului la funcția de prim-ministru
Șefa statului Maia Sandu continuă consultările pentru desemnarea candidatului la funcția de premier. Fracțiunea PAS, așteptată la Președinție
Consiliul Politic Național al PAS a aprobat candidatura lui Vasile Tofan la funcția de prim-ministru
Integrarea europeană și reforma instituțiilor, prioritățile anunțate de Vasile Tofan: „Voi dedica toată energia pentru ca țara să reușească”
Cinci candidați concurează pentru funcția de director general al Companiei „Teleradio-Moldova”
CEC: Proiectul privind referendumul consultativ din 27 septembrie necesită clarificări, iar decizia Parlamentului trebuie adoptată până la 19 iulie
Președinta Maia Sandu, cu ocazia Zilei Statalității Ucrainei: „Vă mulțumim că ne reamintiți ce înseamnă să lupți pentru libertate”
Proceduri simplificate de admitere în universitățile din Republica Moldova pentru tineri refugiați din Ucraina
Marja comercială pentru produsele petroliere va fi modificată
După Marea Azov, ucrainenii au atacat nave rusești și în Marea Neagră: 20 de corăbii lovite într-o noapte
FOTO // Guvernul investește 90 de milioane de lei pentru alimentarea cu apă a 18 localități din raionul Sângerei
Spitalul Republican „Timofei Moșneaga” va neutraliza deșeurile medicale cu ajutorul unui echipament de ultimă generație
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Căsuța copilăriei, construită într-un copac de peste 150 de ani la Palanca
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadoarea Regatului Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord
FOTO // Vasile Tofan a avut o discuție cu micii antreprenori: „Vreau să reconstruim încrederea și optimismul oamenilor de afaceri, astfel încât să investească și să crească acasă”
Patru grădinițe din Chișinău vor fi modernizate cu sprijinul Băncii Mondiale
Reziduurile industriale, transformate în energie: o companie locală ar putea implementa un proiect de energie verde, cu sprijinul Japoniei
FOTO // Podul din apropierea localității Trifeștii Noi va fi modernizat
Ambarcațiunile cu motor pot fi conduse doar de persoane care dețin certificat de navigator. Agenția Navală reamintește regulile pentru sezonul estival
VIDEO // Doi bărbați au fost reținuți pentru o serie de pungășii în Chișinău
Cronica ARHIVELOR // Nicolae Dabija, la 78 de ani de la naștere: Imagini rare din 1989 cu Nicolae Dabija, Grigore Vieru, Leonida Lari și Ion Druță luptând pentru limba română și alfabetul latin
Turismul transformă Orheiul Vechi într-un motor al economiei locale: veniturile din cazare au crescut de șase ori în ultimii ani