Alegeri parlamentare 2025
VIDEO // Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să participe la scrutinul parlamentar: „Moldova merită salvată de fiecare dată. Mergeți la vot, pentru voi și pentru Moldova”
Moldova este casa noastră – ea merită mereu timpul și atenția noastră. Moldova merită salvată de fiecare dată. Mergeți la vot, pentru voi și pentru Moldova. Mesajul a fost transmis astăzi de președinta Maia Sandu, care a îndemnat cetățenii să participe la alegerile parlamentare din 28 septembrie curent, informează MOLDPRES.
În cadrul unei adresări video, șefa statului a vorbit despre „anii grei de luptă cu un regim corupt, periculos, care și-a bătut joc de oameni și de imaginea țării noastre”.
„Azi vreau să vă vorbesc nu în calitate de președinte, ci în calitate de cetățean. În calitate de cetățean care, acum 10 ani, a decis că nu vrea să trăiască într-o țară condusă de hoți. Și, alături de mulți dintre voi, ne-am pornit să dăm jos regimul oligarhic. Au urmat ani grei de luptă cu un regim corupt, periculos, care și-a bătut joc de oameni și de imaginea țării noastre. A fost mai greu decât ne-am imaginat, dar nu am renunțat, nici chiar când nu se mai vedea lumina la capătul tunelului. Împreună, cu mult efort, într-o bună zi, am reușit să alungăm oligarhul de la putere. Dar nu ne-am oprit acolo, pentru că, în locul unor hoți, s-au avântat alții, cumetrii cu precedenții și cu nănași la Moscova. Acum patru ani, am reușit să-i scoatem de la putere și pe unii și pe alții”, a declarat Maia Sandu.
Oficialul s-a referit la procesul de aderare la Uniunea Europeană și reformele realizate în ultimii ani. Maia Sandu a chemat cetățenii la unitate și implicare pentru a duce țara spre un viitor mai bun, în pace.
„Situația pe care am moștenit-o nu a fost ușoară și nici nu am avut mare noroc, pentru că au venit peste noi tot felul de crize și, cel mai grav, s-a început un război în vecinătatea noastră. Noi ne-am mobilizat. Am pornit reformele, am oprit schemele și am demonstrat întregii luni că moldovenii sunt oameni de treabă, oameni curajoși, nu hoți și trădători. Ne-am apucat serios de treabă și alte țări ne-au văzut și ne-au ajutat. Am pornit, în sfârșit, procesul de aderare la Uniunea Europeană. Privind în urmă, acești 10 ani au fost foarte intenși, dar știu că unii dintre voi vor spune că nu s-a făcut suficient, că sunt dezamăgiți, că nu mai au pentru ce merge la vot, că sunt speriați sau că sunt obosiți să salveze țara. Să știți că pe asta contează Kremlinul și pe asta contează corupții. Lucrurile bune se fac cu greu, timp de decenii. Lucrurile rele pot veni peste noi într-o noapte. Acțiunile și inacțiunile noastre au întotdeauna urmări, să fim conștienți de ele și să ne le asumăm. Moldova este casa noastră – ea merită mereu timpul nostru și atenția noastră. Moldova merită salvată de fiecare dată. Mergeți la vot, pentru voi și pentru Moldova. Moldova, ești frumoasă și curajoasă. Mergi înainte spre un viitor mai bun, în pace”, a afirmat Maia Sandu.
Duminică, 28 septembrie curent, în Republica Moldova vor avea loc alegeri parlamentare. Cetățenii sunt așteptați la urnele de vot pentru a alege deputații viitorului Legislativ.
VIDEO // Președinta Maia Sandu invită cetățenii la evenimentele dedicate Zilei Independenței: „De 35 de ani, Independența ne unește”
Schimbări în Guvernul Republicii Moldova: Eugeniu Osmochescu propus pentru Agricultură și Claudiu Năsui la Economie
Speakerul Igor Grosu invită cetățenii la evenimentele dedicate celor 35 de ani de Independență: „Împreună să celebrăm independența care ne unește!”
Președinta Maia Sandu, la Kyiv: „Mai multă apărare antiaeriană pentru Ucraina înseamnă un cer mai sigur și pentru Moldova”
Președintele Parlamentului Igor Grosu: „Munițiile de la Cobasna au fost folosite de Rusia drept argument pentru menținerea trupelor în regiune”
Votat de Parlament. Codul electoral, completat cu prevederi referitoare la votul prin corespondență și organizarea alegerilor în UTA Găgăuzia
Parlamentul schimbă regulile de funcționare: noi prevederi pentru deputați și fracțiuni
Inga Ionesii a preluat mandatul de ambasador al Republicii Moldova în India
Încă un acord CSI este denunțat de Moldova: Parlamentul a votat retragerea din tratatul privind cartea și poligrafia
Noi deputați în fracțiunea PAS. Roman Roșca și Victor Mătrăgună își încep activitatea în Parlament
Speakerul Igor Grosu, mesaj de Ziua Independenței Ucrainei: „Republica Moldova va continua să vă sprijine în lupta pentru libertate și integritate teritorială”
FOTO // „Renașterea în glorie și putere”. Parlamentul găzduiește o expoziție dedicată patrimoniul sacru al Ucrainei distrus de război
Prim-ministrul Vasile Tofan, de Ziua Independenței Ucrainei: „Republica Moldova este și va rămâne un vecin de încredere și un partener ferm al Ucrainei”
Parlamentul se va reuni într-o ședință solemnă consacrată aniversării a 35-a de la proclamarea Independenței
Circulația în centrul capitalei, restricționată temporar în contextul desfășurării evenimentelor dedicate Zilei Independenței
Moldova, România, Ucraina și Bulgaria își unesc comunitățile pentru o nouă „poartă de est” a UE
Meta, obligată să schimbe modul în care protejează copiii pe Facebook și Instagram
Alegerile pentru Adunarea Populară a Găgăuziei vor avea loc pe 15 noiembrie. CEC a aprobat calendarul electoral
Republica Moldova sărbătorește 35 de ani de la proclamarea independenței
Reformele democratice și parcursul european al Republicii Moldova, discutate de președintele Parlamentului și noua șefă a Oficiului Consiliului Europei la Chișinău
Igor Grosu s-a întâlnit cu Ambasadorul Republicii Turcia în Republica Moldova, Uygar Mustafa Sertel, la încheierea mandatului acestuia la Chișinău
ARMENPRESS: Armenia și Iran discută construcția unui al doilea pod peste râul Araks
Maia Sandu, Nicușor Dan și Volodymyr Zelenskyy, împreună la Chișinău de Ziua Independenței
DOC // Publicat în Monitorul Oficial. Noile reglementări privind votul prin corespondență și organizarea alegerilor în UTA Găgăuzia au intrat în vigoare
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a avut o întrevedere de rămas-bun cu Ambasadorul Republicii Lituania, Tadas Valionis
Condiții mai bune de trai și facturi reduse la energie pentru locuitorii unui bloc din capitală, care va fi reabilitat energetic. Investiția depășește 8 milioane de lei
Ambasadorul Lituaniei, Tadas Valionis, decorat cu „Ordinul de Onoare”
Întrevederea Președintei Maia Sandu cu membrii Comitetului Politic al NATO
Vicepremierul Mihai Popșoi, întrevedere de rămas-bun cu ambasadorul Lituaniei, Tadas Valionis: „Vom continua să dezvoltăm relațiile bilaterale solide”
Toate zborurile cu drone, interzise la Chișinău pe 27 august. Avertizările Autorităţii Aeronautice