VIDEO // Șefa statului Maia Sandu, la ședința solemnă de la Președinție: „Independența noastră este pusă la încercare și trebuie protejată în fiecare zi”
Independența noastră este pusă la încercare și trebuie protejată în fiecare zi. Pentru a reuși, trebuie să fim uniți, să ne cunoaștem istoria, să ne cinstim eroii și să muncim împreună pentru a pune Republica Moldova la adăpost în Uniunea Europeană. Mesajul a fost transmis astăzi de președinta Maia Sandu, în cadrul ședinței solemne consacrate aniversării a 35-a de la proclamarea independenței Republicii Moldova, comunică MOLDPRES.
Oficialul a subliniat că, în ajunul marcării a 35 de ani de Independență, ne amintim, cu mare respect, de oamenii ce au stat la baza creării Mișcării de Eliberare Națională, mulți dintre care nu mai sunt printre noi.
„Apreciem curajul oamenilor care, în dimineața zilei de 27 august 1991, soseau la Chișinău din toate regiunile țării pentru a-și cere dreptul la libertate. În aceste zile, sărbătorim curajul deputaților din Parlamentul Independenței, care au votat pentru Declarația de Independență, au votat multe legi și acte importante care au permis crearea și funcționarea statului Republica Moldova. În aceste zile, ne exprimăm recunoștința profundă față de oamenii care, cu arma în mână, au apărat independența Republicii Moldova în războiul de pe Nistru”, a declarat Maia Sandu.
Șefa statului a apreciat munca onestă a tuturor cetățenilor Republicii Moldova care, în acești 35 de ani, au contribuit la dezvoltarea și consolidarea statului Republica Moldova.
„Independența noastră este pusă la încercare și trebuie protejată în fiecare zi. Pentru a reuși, trebuie să fim uniți, să ne cunoaștem istoria, să ne cinstim eroii și să muncim împreună pentru a pune Republica Moldova la adăpost în Uniunea Europeană. De asemenea, avem nevoie cel mai mult de entuziasmul oamenilor care, în anii ’90, au reușit să obțină independența, să creadă în viitorul Republicii Moldova și să muncească pentru acest viitor. Mulțumim generației Mișcării de Eliberare Națională, mulțumim deputaților Parlamentului Independenței. La mulți ani dumneavoastră, la mulți ani Republicii Moldova!”, a adăugat Maia Sandu.
Parlamentul s-a reunit astăzi într-o ședința solemnă consacrată aniversării a 35-a de la proclamarea Independenței Republicii Moldova. Evenimentul are un caracter oficial, solemn și comemorativ, punând în prim-plan memoria istorică, contribuția celor care au participat la proclamarea independenței și responsabilitatea generațiilor de astăzi de a consolida valorile pentru care a fost proclamat statul independent.
Ședința a reunit reprezentanții Parlamentului, Președinției, Guvernului, precum și ai Asociației Obștești „Parlamentul Independenței”. Evenimentul se desfășoară în sala istorică din clădirea Președinției în care, în urmă cu 35 de ani, a fost votată Declarația de Independență.
În cadrul ședinței a fost deschisă o Carte de onoare, în care participanții pot consemna mesaje și reflecții despre afirmarea și consolidarea independenței Republicii Moldova în cei 35 de ani. Ulterior, Cartea de onoare va fi expusă la Parlament, pentru ca publicul larg să poată lăsa mesaje.
De asemenea, va fi inaugurată expoziția „Memoria Independenței” ce reunește exponate din colecțiile Muzeului, Arhivei și Bibliotecii Parlamentului Republicii Moldova, precum și din fondurile Agenției Naționale a Arhivelor.
Încă un acord CSI este denunțat de Moldova: Parlamentul a votat retragerea din tratatul privind cartea și poligrafia
Noi deputați în fracțiunea PAS. Roman Roșca și Victor Mătrăgună își încep activitatea în Parlament
Speakerul Igor Grosu, mesaj de Ziua Independenței Ucrainei: „Republica Moldova va continua să vă sprijine în lupta pentru libertate și integritate teritorială”
FOTO // „Renașterea în glorie și putere”. Parlamentul găzduiește o expoziție dedicată patrimoniul sacru al Ucrainei distrus de război
Prim-ministrul Vasile Tofan, de Ziua Independenței Ucrainei: „Republica Moldova este și va rămâne un vecin de încredere și un partener ferm al Ucrainei”
Parlamentul se va reuni într-o ședință solemnă consacrată aniversării a 35-a de la proclamarea Independenței
VIDEO // Președinta Maia Sandu, vizită la Kiev de Ziua Independenței Ucrainei: „Moldova trăiește în pace datorită curajului poporului ucrainean”
Clădirea Parlamentului, iluminată în culorile drapelului ucrainean de Ziua Independenței Ucrainei. Igor Grosu: „Vom continua să sprijinim Ucraina în lupta sa pentru libertate”
Maia Sandu condamnă atacul rusesc asupra unui centru comercial din Krivoi Rog soldat cu cel puțin 16 morți și peste 130 de răniți
Prim-ministrul Vasile Tofan a depus declarația de avere și interese personale
VIDEO // Expertul în securitate, Pavel Horea, despre raportul SIS și AIM: „Demontează mitul pericolului „catastrofal” al munițiilor de la Cobasna, folosit pentru menținerea trupelor ilegale în stânga Nistrului”
ANALIZĂ // Cobasna, între realitatea tehnică și narativul fricii: de ce raportul SIS și AIM contează acum
Alegeri locale noi în satul Chirsova din UTA Găgăuzia. CEC a stabilit data scrutinului
FOTO // Zilele Diasporei la Parlament. Cetățenii reveniți acasă au participat la expoziții, dezbateri și exerciții de democrație
FOTO // Peste 300 de tineri au depus jurământul militar în garnizoanele Chișinău și Bălți
Moldova#35 – Ce am construit // Ministrul Dan Suruceanu: „Ne-am integrat în Cultura Europeană”
VIDEO // Prim-ministrul Vasile Tofan a invitat cetățenii să participe la evenimentele dedicate Zilei Independenței
VIDEO // Premierul Vasile Tofan a solicitat revizuirea regulilor pentru autorizarea cabinetelor stomatologice
MMPS va introduce criterii de stabilire a gradului de dizabilitate la copii. Ministra Natalia Plugaru: „Dizabilitatea va fi evaluată în baza diagnosticului medical și a nivelului de funcționalitate”
Guvernul va sprijini incluziunea socială a persoanelor cu dizabilități, în baza unui Program național pentru anii 2026-2030
Starea de alertă în sectoarele energetic și hidrologic a fost prelungită pentru o perioadă de 30 de zile. „Situația rămâne complicată”
Pompierii au intervenit la un incendiu într-o clădire părăsită din Chișinău
FOTO // BNM lansează în circulație două monede dedicate celor 35 de ani de Independență
29 de proiecte noi de dezvoltare regională, incluse în Documentul unic de program 2025-2027
VIDEO // Ședința solemnă consacrată aniversării a 35-a de la proclamarea independenței Republicii Moldova
UPDATE // Traficul intens la Sculeni a fost fluidizat
Guvernul uniformizează treptat regimul fiscal aplicat mărfurilor introduse de operatorii economici din regiunea transnistreană
Tinerii pedagogi, care vor merge să activeze în învățământul profesional sau superior, vor beneficia de indemnizații de până ala 375 de mii de lei
Noi proiecte pentru dezvoltarea localităților, cu investiții de peste 700 de milioane de lei, incluse în Documentul unic de program
Ministerul Energiei va avea un nou secretar general adjunct