ro

 

Societate
26 Iunie, 2026 / 18:26
/ 02 Mai, 2026

FOTO // ADR Nord elaborează cu ajutorul României o strategie modernă pentru transformarea turismului regional într-un motor de creștere economică, până în 2029

Regiunea de Dezvoltare Nord modernizează sectorul turistic, prin elaborarea unui nou document strategic esențial: Programul regional sectorial (PRS) dedicat turismului. Inițiativa, coordonată de Agenția de Dezvoltare Regională (ADR) Nord, urmărește să transforme potențialul local într-un motor real de creștere economică și să pregătească regiunea pentru standardele europene, transmite MOLDPRES.

Parteneriate strategice și schimb de experiență cu România

La Centrul de Inovare și Transfer Tehnologic „Nortek” din Bălți a avut loc o nouă rundă de consultări care a reunit oficiali din Republica Moldova și experți din România. Evenimentul a subliniat importanța cooperării transfrontaliere, beneficiind de expertiza ADR Vest din România în planificarea unui ecosistem turistic integrat.

Pilonii discuțiilor au vizat integrarea obiectivelor regionale cu Programul Național „Turism 2029” pentru a asigura o dezvoltare structurală și sustenabilă.

„Programul pe care îl elaborăm va oferi o viziune clară și coerentă de dezvoltare până în 2029, contribuind la promovarea patrimoniului nostru turistic și la crearea unor oportunități reale de investiții și dezvoltare economică în nordul țării”, a estimat Maria Prisacari, director ADR Nord.

La rândul său, Sorin Maxim, director general al ADR Vest, România, a evidențiat că turismul de succes nu se bazează pe proiecte izolate, ci pe o strategie bine planificată și pe cooperarea între toți actorii locali.

„Nu resursele financiare în sine garantează dezvoltarea, ci strategia și procesul din spatele acestora. Turismul nu se dezvoltă prin proiecte izolate, ci printr-un ecosistem regional bine planificat, care integrează finanțarea, capacitatea administrativă și cooperarea între actori”, a explicat Sorin Maxim.

Proiecte concrete și finanțare externă

În cadrul sesiunilor de lucru, reprezentanți ai autorităților locale, ai mediului de afaceri și ai grupurilor de acțiune locală au identificat idei de proiecte menite să diversifice oferta turistică. Accentul a fost pus pe trecerea de la turismul ocazional la o ofertă variată, capabilă să atragă turiști pe parcursul întregului an.

Această activitate de planificare este sprijinită financiar prin Inițiativa Central Europeană (ICE), cu suportul Italiei și al Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD). Obiectivul central al acestui sprijin este pregătirea regiunii pentru a accesa eficient fondurile europene de preaderare, consolidând în același timp capacitatea administrativă a instituțiilor locale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 18 ore

Agenda evenimentelor, vineri, 26 iunie

/ Acum 21 ore

Peste un milion de lei sustrași prin fraude telefonice într-o singură zi. Poliția atenționează cetățenii

/ Acum 21 ore

Doi elani, împușcați ilegal la Briceni. Poliția a deschis un dosar penal pentru braconaj

/ Acum 22 ore

O minoră s-a înecat într-un iaz din Soroca. Salvatorii trag un semnal de alarmă

/ Acum 1 zi

VIDEO // Două femei au fost reținute pentru escrocherie. Victima, prejudiciată cu circa 450 000 de lei

/ Acum 1 zi

Circa 120 de persoane cu dizabilități, aflate în îngrijire rezidențială, vor avea acces la traiul în comunitate

/ Acum 1 zi

Restricții de circulație în centrul capitalei

/ Acum 1 zi

Salariile angajaților din sistemul de asistență socială vor fi majorate. Ministra Natalia Plugaru: „Un pas important pentru recunoașterea muncii lor”

/ Acum 1 zi

MEC propune schimbarea modului de administrare a școlilor: vor fi create Agenții Teritoriale pentru Educație

/ Acum 1 zi

Militari și carabinieri participă la exercițiul internațional „Scutul Păcii 2026”

/ Acum 1 zi

Incident la Ștefan Vodă, în timpul protestelor fermierilor. Un deputat ar fi blocat intenționat un traseu și ar fi lovit un polițist cu tractorul

/ Acum 1 zi

Chișinăul a găzduit în premieră Marșul Factorilor Poștali din R. Moldova și România

/ Acum 1 zi

Reforma justiției, în atenția unei misiuni a Băncii Mondiale aflate la Chișinău

/ Acum 1 zi

FOTO // Lucrările la podul și pasajul de pe centura Bălți se apropie de finalizare