ro

 

Societate
19 Februarie, 2026 / 15:32
/ 14 Ianuarie, 2025

Agenția Informațională „Moldpres” anunță concurs de angajare pentru funcția de reporter

Chişinău, 14 ian. /MOLDPRES/. Instituția Publică Agenția Informațională de Stat „Moldpres” anunță concurs de angajare pentru funcția de reporter în cadrul Biroului Informare și Multimedia.

Oferta este deschisă pentru jurnaliștii cu experiență, dar și pentru cei tineri care dețin o diplomă de licență în domeniu, au cunoștințe excelente ale limbii române. Cunoașterea unei limbi de circulație internațională va constitui un avantaj.

Sarcinile de bază ale funcției:

-        scrie despre evenimente din domeniile politic, economic, social, cultură, sport, externe;

-        propune teme originale pentru realizare și publicare pe site-ul Agenției;

-        promovează produsul media pe rețelele de socializare ale Agenției.

Cunoștințe și abilități:

-        comunicare eficientă;

-        lucru în echipă;

-        editare foto/video/audio. 

Studii:

-        Superioare, de licență/masterat sau echivalente, preferabil în domeniul științe sociale, jurnalism sau filologie. 

Experiență:

-        Cel puțin un an de experiență profesională în domeniu. 

Tipul de angajare:

-        Contract de muncă pe perioadă nedeterminată. 

Pentru participarea la concursul de angajare, expediați CV-ul și o scrisoare de motivare până la data de 26 ianuarie 2025, pe adresele electronice: anticamera@moldpres.gov.md.

Candidații selectați vor fi invitați pentru proba interviului.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 ore

Apelul procurorilor, admis: patru persoane au fost condamnate pentru sustragerea acțiunilor unei bănci comerciale

/ Acum 5 ore

Peste 1.500 de consumatori au rămas fără energie electrică în urma condițiilor meteo dificile

/ Acum 7 ore

Zeci de mașini deblocate și persoane salvate în ultimele 24 de ore: peste 80 de misiuni realizate de salvatori și pompieri

/ Acum 7 ore

Toate restricțiile pentru camioane și autocare, ridicate la frontieră

/ Acum 7 ore

Operațiune comună Moldova - Ucraina într-un caz de tentativă de lichidare a unor oficiali

/ Acum 7 ore

Drumuri practicabile în toată țara. Peste 230 de utilaje au acționat pe parcursul nopții

/ Acum 16 ore

GALERIE FOTO // Educația și știința – pilonii unei societăți bazate pe cunoaștere, dezbatere publică la USM

/ Acum 17 ore

Meteorologii prognozează pentru joi vreme fără precipitații esențiale, ceață slabă și ghețuș

/ Acum 17 ore

Agenda evenimentelor, joi, 19 februarie

/ Acum 17 ore

Circulația vehiculelor de mare tonaj și a transportului de pasageri, sistată în toate punctele de trecere a frontierei

/ Acum 18 ore

FOTO // Peste 1 600 de angajați ai MAI, cu 620 de mijloace de transport, continuă să intervină pentru gestionarea situațiilor de urgență

/ Acum 18 ore

Vicepremierul Vladimir Bolea, despre starea drumurilor: „Muncitorii, cu 120 de camioane, intervin continuu pentru a asigura circulația în condiții de siguranță”

/ Acum 19 ore

Elevii din Chișinău revin la școală cu prezență fizică

/ Acum 19 ore

Circa 6 000 de consumatori, deconectați de la energia electrică din cauza condițiilor meteorologice