Ala Nemerenco: „Peste 220 de persoane s-au adresat la Spitalul de Urgență în ultimele 24 de ore”
Peste 220 de pacienți s-au adresat, în doar 24 de ore, la Unitatea de Primiri Urgențe (UPU) a Institutului de Medicină Urgentă din Chișinău, dintre care zeci se aflau în stare critică. Situația a fost descrisă drept una „extrem de dificilă” de ministra Sănătății, Ala Nemerenco, care a făcut apel la responsabilitate și respect față de cadrele medicale, comunică MOLDPRES.
Potrivit ministrei, la data de 14 octombrie, de Hramul Chișinăului, au fost înregistrate 225 de adresări, ceea ce înseamnă peste nouă cazuri pe oră.
„Care este legătura între sărbătorile în Moldova și secțiile de terapie intensivă? Voi prezenta mai jos statistica de ieri a unui singur spital, iar concluziile le faceți singuri. La 14 octombrie, la UPU (Unitatea Primiri Urgente) a Institutului de Medicină Urgentă au fost înregistrate 225 adresări, adică peste 9 adresări în oră. Majoritatea foarte grave: 28 de pacienți au fost în zona roșie, adică în stare critică, între viață și moarte. Acolo este nevoie de echipe complexe: chirurgi, neurologi, neurochirurgi, traumatologi, reanimatologi, cardiologi. Filmele sunt un fleac în comparație cu realitatea de acolo”, a declarat Ala Nemerenco.
Dintre cazurile grave, 19 au fost accidente vasculare cerebrale, iar restul — politraumatisme, în mare parte din accidente rutiere.
Ministra a subliniat că majoritatea pacienților ajunși la UPU au fost direcționați spre sălile de operație sau secțiile de terapie intensivă, unde, în seara zilei de luni, nu mai exista niciun loc liber.
Într-un mesaj public, Ala Nemerenco a adresat cetățenilor un apel la prudență și solidaritate:
„Când ajungeți la UPU cu o urgență, dar nu critică, și vi se pare că așteptați prea mult, gândiți-vă că alături medicii luptă pentru viața cuiva”, a spus ministra.
Totodată, șefa de la Sănătate a îndemnat oamenii să nu amâne consultațiile medicale, să nu conducă sub influența alcoolului și să fie prudenți la volan.
Oficiala a menționat că sutele de cazuri critice ar putea fi prevenite, iar costurile acestor tratamente de urgență ajung la milioane de lei, bani proveniți din contribuțiile tuturor cetățenilor.
„Aveți grijă de sănătatea proprie și a celor dragi și respectați medicii”, a conchis ministra Sănătății.
Ieri, 14 octombrie, 194 de localități din țară, inclusiv capitala, și-au sărbătorit hramul.
FOTO // Marta Kos a revenit la Mănăstirea Marta și Maria: „Tradițiile și identitatea culturală sunt prețuite în Uniunea Europeană”
Vin ploile. IGSU avertizează: Evitați deplasările și activitățile în aer liber
FOTO // Marta Kos s-a întâlnit cu primarii din Republica Moldova: UE va contribui la modernizarea a încă 20 de școli din țară
Peste 1.000 de moldoveni din diasporă s-au înscris la Târgul Online de Cariere
FOTO // Tinerii, îndemnați de comisara europeană Marta Kos să apere democrația și să combată dezinformarea
MEC a dispus investigații după publicarea unor imagini care ar conține subiecte de la examenul la Istorie, susținut de absolvenții de gimnaziu
Peste 150 de experți internaționali, reuniți la Chișinău pentru prevenirea bolilor netransmisibile
Președinta Maia Sandu, de Ziua Mondială a Mediului: „Fiecare trebuie să contribuie la protejarea naturii, pentru a lăsa generațiilor următoare o țară mai verde și mai sănătoasă”
Curtea de Apel a menținut condamnarea Marinei Tauber la 7 ani și 6 luni de închisoare
Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică
Prejudiciu de un milion de lei într-o zi din cauza fraudelor telefonice
„Nu au fost depistate noi pete de petrol pe Nistru”. Ministrul Mediului anunță când va fi verificată siguranța peștelui
Ministerul Apărării anunță deplasări de tehnică militară pe timp de noapte în cadrul unor exerciții planificate
Republica Moldova pregătește o nouă ediție a Cărții Roșii. Zeci de specii vor fi incluse, iar altele vor fi eliminate de pe listă
Israelul anunță lovituri asupra unor obiective petroliere și militare din Iran, pe fondul escaladării tensiunilor
Absolvenții de gimnaziu susțin examenul la matematică
Cinci companii de reciclare vor primi până la 425.000 de euro pentru dezvoltarea economiei circulare în Republica Moldova
Deputați din Luxemburg efectuează o vizită în Republica Moldova pentru discuții privind integrarea europeană
Dolarul se ieftinește, iar valoarea euro rămâne neschimbată
Ploile puternice au provocat zeci de intervenții în țară. Salvatorii au evacuat mii de metri cubi de apă din gospodării și instituții
Parisul, Berlinul şi Londra susţin propunerea lui Zelenski privind un „dialog direct” între Ucraina şi Rusia
Agenda evenimentelor, luni, 8 iunie
Breaking news
Un aparat de zbor necunoscut a explodat în raionul Orhei. Poliția și serviciile specializate efectuează cercetări la fața locului
Irakul și Siria își închid spațiul aerian după tirurile de rachete iraniene asupra Israelului
Primele rezultate ale alegerilor din Armenia: partidul lui Pașinian conduce detașat cu 56% din voturi
Israelul anunță interceptarea unor rachete lansate din Iran, pentru prima dată după armistițiul din aprilie
Ambasada Republicii Moldova în Israel avertizează asupra noilor măsuri de securitate după atacul cu rachete din Iran
Traficul transfrontalier a fost fluidizat la Sculeni. Circulația se desfășoară în condiții normale
BTA: Nikola Tsolov obține victoria în cursa principală de Formula 2 de la Monaco
Cronica ARHIVELOR // Iurie Sadovnic, în imagini interpretând melodia „Cad pe ape”