ro

 

Societate
29 Decembrie, 2025 / 01:58
/ 13 Martie, 2025

Start pentru tineri // Alexandru Sava din Căinari și-a transformat pasiunea într-o afacere de succes cu sprijinul financiar al UE

Alexandru Sava, un tânăr antreprenor din orașul Căinari, raionul Căușeni, a beneficiat de un grant în valoare de aproximativ 200.000 lei, oferit de Uniunea Europeană prin programul „Start pentru tineri”. Cu ajutorul acestei finanțări, tânărul a reușit să-și transforme pasiunea pentru meșteșugul lemnului într-o afacere de succes, lansând un atelier dedicat producerii mobilierului de interior și exterior, dar și accesoriilor din lemn pentru bucătărie, notează MOLDPRES.

Investiția în echipamentele moderne îi permite să îndeplinească comenzile mai rapid și să livreze produse de o calitate superioară. Cu ajutorul grantului, Alexandru Sava a reușit să crească volumul de producție și să răspundă mai eficient cerințelor clienților.

Tinerii din Republica Moldova, cu vârsta între 18 și 35 de ani, care vor să inițieze sau să dezvolte o afacere, pot beneficia de suport consultativ și de finanțare nerambursabilă sau credit cu porțiune de grant, grație programului guvernamental „Start pentru tineri”.

Valoarea pachetului financiar poate ajunge până la 1,7 milioane de lei și include porțiunea de împrumut rambursabil de 85% și porțiunea de grant de 15%. La componenta de suport financiar nerambursabil, tinerii pot accesa până la 200 000 de lei, cu o contribuție proprie de 30%.

Programul „Start pentru tineri”, finanțat de Uniunea Europeană și implementat de Organizația pentru Dezvoltarea Antreprenoriatului (ODA), sprijină tinerii antreprenori în procesul de integrare socio-economică, oferindu-le resurse pentru dezvoltarea afacerilor lor și contribuind astfel la creșterea economică a regiunii.

 

Căușeni

 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Ghețuș și polei pe mai multe sectoare de drum: poliția vine cu recomandări pentru șoferi

/ Acum 2 zile

Sfârșit de săptămână cu ninsori și temperaturi sub zero grade

/ Acum 2 zile

Premieră medicală la Institutul Oncologic: o operație unică a redat mobilitatea unei paciente cu cancer

/ Acum 2 zile

FOTO // Poliția Națională a fost dotată cu un scanner 3D de ultimă generație

/ Acum 2 zile

Avocatul Poporului a contestat termenul-limită pentru doctoranzi la Curtea Constituțională

/ Acum 2 zile

Locuitorii capitalei sunt invitați la târguri și iarmaroace cu produse locale

/ Acum 2 zile

Escrocherie de peste un milion de lei la Bălți: Trei suspecți au fost reținuți

/ Acum 2 zile

Condiții mai bune pentru medicii din cadrul Oficiului Medicilor de Familie Cimișeni

/ Acum 2 zile

Alertă temporară la frontieră: Obiectul zburător detectat de radare s-a dovedit a fi un balon cu aer cald

/ Acum 2 zile

MEC inițiază un program de dezvoltare a limbii găguze în școlile și grădinițele din autonomie

/ Acum 2 zile

Atenție, șoferi! Polei și gheață pe unele porțiuni de drum

/ Acum 2 zile

Un alt fost magistrat, găsit vinovat în schema „Laundromat”, scapă de pedeapsă din cauza prescripției

/ Acum 2 zile

Penitenciarele, sub lupa Avocatului Poporului: 16 decese și peste 1.000 de cazuri de leziuni grave au fost înregistrate în 2025

/ Acum 2 zile

VIDEO // Doi bărbați din Florești au fost reținuți pentru șantaj, după ce au pretins ilegal 100 000 de lei