ro

 

Societate
17 Mai, 2026 / 20:36
/ 16 Aprilie, 2025

Anatolie Nosatîi: Ministerul Apărării este angajat în identificarea posibilităților de sporire a capacității de apărare a statului

Ministerul Apărării este angajat în identificarea posibilităților de sporire a capacității de apărare a statului, iar apărarea antiaeriană rămâne o prioritate. Declarațiile au fost făcute astăzi de ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, transmite MOLDPRES.

„Ministerul Apărării este angajat în identificarea posibilităților de sporire a capacității de apărare a statului. În aceste context, cooperăm cu partenerii noștri, cu organizații internaționale. Aici remarc ajutorul din partea UE în domeniu. Apărarea antiaeriană rămâne o prioritate pentru noi și suplimentar la sistemele de monitorizare a spațiului aerian am identificat posibilitatea de a discuta și de a trece la următoarea etapă referitor la sistemele de apărare a spațiului aerian”, a declarat Anatolie Nosatîi înainte de ședința Guvernului.

Ministrul a spus că este în discuție un eventual ajutor din partea Uniunii Europene.

„Este în discuție, nu este aprobat încă. În următoarele zile se așteaptă decizia finală. Sper că va fi una în interesul Republicii Moldova. Discutăm despre sisteme de apărare antiaeriene. Obiectivul nostru este să asigurăm pacea și securitatea, ca cetățenii să fie în siguranță, să nu avem cazuri de survolare ilegală a spațiului aerian, să nu avem drone care explodează în apropiere de școli sau spitale. Siguranța cetățenilor este prioritate”, a subliniat oficialul.

Anatolie Nosatîi a comunicat că ajutorul de care ar putea beneficia țara noastră este unul nerambursabil. „Acestea sunt ajutoare nerambursabile. Toate manipulările la subiect că luăm credite și copiii vor trebui să plătească sunt falsuri pe care le folosesc cei din opoziție pentru a duce  în eroare opinia publică”, a conchis ministrul.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

METEO // Ploi cu descărcări electrice, în weekend

/ Acum 1 zi

Trafic suspendat în centrul Chișinăului. Transportul public va fi redirecționat

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, sâmbătă, 16 mai

/ Acum 1 zi

VIDEO // Bazinul USM, la etapa finală a lucrărilor de renovare

/ Acum 1 zi

Peste 950 de profesori vor evalua examenele naționale din 2026

/ Acum 2 zile

Moldovenii din diaspora își pot găsi un job în Republica Moldova. Târgul Online de Cariere revine la cea de-a doua ediție

/ Acum 2 zile

Sisteme publice de irigații din Călinești și Criulenii de Sus vor fi reabilitate în cadrul iDRIP

/ Acum 2 zile

Absolvenții de liceu, invitați la târguri educaționale la Ungheni și Orhei: universitățile vor prezenta oportunitățile oferite studenților

/ Acum 2 zile

Școlile vor putea stabili în mod independent data organizării festivității de încheiere a anului de studii

/ Acum 2 zile

FOTO // Jurnaliști din 90 de țări, inclusiv Moldova, creează o rețea globală de comunicare, în cadrul unui program de la Beijing dedicat interconectării mass-media

/ Acum 2 zile

 În Republica Moldova a fost dat startul vaccinării anti-meningococice pentru sugari 

/ Acum 2 zile

Descinderi în capitală într-un dosar de evaziune fiscală și spălare de bani

/ Acum 2 zile

Programul de educație multilingvă: 40 de instituții de învățământ au depus dosarele de participare

/ Acum 2 zile

ANSP retrage de pe piață mai multe loturi de șervețele umede pentru bebeluși 

 


 
/ Acum 22 ore

VIDEO // Speakerul Igor Grosu, mesaj înainte de Eurovision: „Vom demonstra că Moldova are talent, voce și oameni care știu să-și reprezinte țara cu demnitate”

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu, în vizită de lucru la Tallinn: „Estonia este un prieten de nădejde și un susținător al parcursului european al Republicii Moldova, de la care avem multe de învățat"

/ Acum 1 zi

VIDEO // Mesaj de susținere al președintei Maia Sandu înainte de finala Eurovision: „Moldova merită să fie auzită”

/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu: „Satoshi duce în finala Eurovision energia, talentul și spiritul unei generații care crede în Republica Moldova și o face auzită în întreaga lume”

/ Acum 1 zi

FOTO // Lumea familiei prin ochii copiilor. Expoziția „Copil fericit – vis împlinit”, găzduită de Parlament

/ Acum 1 zi

ADMITERE 2026 // Ziua Ușilor Deschise la Centrul de Excelență în Construcții: Sute de adolescenți au pășit pragul instituției pentru a descoperi profesiile viitorului

/ Acum 1 zi

Soroca sărbătorește Ziua Europei. Orășelul European invită cetățenii să cunoască valorile și tradițiile diversității culturale ale UE

/ Acum 1 zi

Noaptea Muzeelor. Parlamentul de la Chișinău își deschide sâmbătă ușile pentru vizitatori

/ Acum 1 zi

VIDEO // Doi tineri au fost reținuți pentru escrocherie. Victima, prejudiciată cu peste 1 milion de lei

/ Acum 1 zi

Cronica ARHIVELOR // Maria Bieșu, legenda Operei Naționale, care a cucerit marile scene ale lumii

Vezi mai multe