ro

 

Societate
02 August, 2026 / 08:16
/ 08 Octombrie, 2025

Anatolie Nosatîi: „Noua Strategie militară va ghida apărarea Republicii Moldova pentru următorii zece ani”

Republica Moldova va avea, în premieră, o Strategie militară națională actualizată, care va servi drept document fundamental pentru planificarea apărării țării în următorul deceniu. Declarația a fost făcută de ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, înaintea ședinței de Guvern la care urmează să fie aprobat documentul.

Potrivit oficialului, documentul este o continuare logică a strategiilor deja elaborate în domeniul securității naționale și vine să definească, în mod concret, direcțiile de dezvoltare a Armatei Naționale.

„Strategia militară a Republicii Moldova pentru anii 2025-2035 care urmează să fie aprobată astăzi reprezintă o continuare firească a celor deja dezvoltate în domeniul securității naționale – Strategia de securitate și Strategia națională de apărare. Ea va constitui baza pentru planificarea apărării în următorii zece ani și va stabili obiectivele clare de dezvoltare a capacităților militare”, a declarat Anatolie Nosatîi.

Ministrul a subliniat că noul document se concentrează pe profesionalizarea Armatei Naționale și pe modernizarea tuturor domeniilor de activitate militară, în contextul noilor provocări și evoluții tehnologice.

„Ne propunem să modernizăm majoritatea domeniilor de activitate, deoarece lecțiile învățate și dezvoltările tehnologice recente impun ca armata să continue procesul de transformare. Vom crea noi unități capabile să asigure securitatea cetățenilor în toate domeniile – terestru, aerian și cibernetic”, a spus ministrul.

Anatolie Nosatîi a menționat și progresele concrete în modernizarea infrastructurii și a echipamentelor, anunțând că Republica Moldova va primi anul viitor un nou radar militar comandat în urmă cu doi ani.

„Un radar contractat acum doi ani urmează să fie livrat anul viitor. Aceste proiecte durează, dar sunt absolut necesare pentru consolidarea capacităților noastre de monitorizare și apărare. Guvernul și Ministerul Apărării vor depune toate eforturile pentru implementarea acestei strategii, care vizează securitatea și reziliența națională”, a subliniat el.

În ceea ce privește finanțarea, ministrul a explicat că cea mai mare parte a resurselor va proveni din bugetul național, însă Moldova va continua să beneficieze și de asistență din partea partenerilor internaționali.

„Apărarea țării este responsabilitatea fiecărui stat. Majoritatea fondurilor vor fi asigurate din bugetul național, dar vom utiliza și sprijinul oferit de partenerii și organizațiile internaționale. Strategia identifică direcțiile principale de dezvoltare, iar implementarea depinde de resursele alocate și de voința politică”, a declarat Nosatîi.

Până în anul 2030, Guvernul își propune să majoreze alocările bugetare pentru apărare până la 1% din PIB.

„În conformitate cu strategiile anterioare, ne propunem o creștere graduală a alocărilor bugetare pentru apărare, până la 1% din PIB. Dacă situația o va permite, vom continua această tendință, pentru a accelera implementarea programelor de modernizare”, a precizat ministrul Apărării.

Anatolie Nosatîi a mai subliniat că Strategia militară are la bază principiul neutralității permanente a Republicii Moldova, consfințit în Constituție, și că modernizarea armatei nu contravine acestui statut.

„Neutralitatea nu înseamnă pasivitate. Din contră, ea presupune responsabilitatea de a dezvolta un sistem național de apărare eficient. Strategia militară se bazează pe acest principiu și reflectă angajamentul nostru de a proteja cetățenii și teritoriul național, cu respectarea prevederilor constituționale”, a conchis Anatolie Nosatîi.

Strategia militară a Republicii Moldova pentru anii 2025-2035 a fost aprobată, miercuri, 8 octombrie, de Guvern. 

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Cronica ARHIVELOR | Mărturiile lui Iliei Ilașcu despre anii de detenție la Tiraspol

/ Acum 1 zi

O moldoveancă și-a pierdut viața într-un accident produs în Italia. Fiica sa este internată în stare gravă

/ Acum 1 zi

VIDEO // Deversările din lacul Novodnistrovsk vor fi reduse în următoarele două săptămâni din cauza secetei

/ Acum 1 zi

Cod galben de pericol de incendiu în Republica Moldova până pe 7 august

/ Acum 1 zi

IGSU: Tânărul dispărut la scăldat pe plaja din orașul Vadul lui Vodă a fost găsit decedat 

/ Acum 1 zi

VIDEO // Premierul Vasile Tofan anunță rezultatele analizei preliminare a „salariilor nesimțite” și principalele soluții propuse de Guvern

/ Acum 1 zi

Un bărbat a primit cinci ani de închisoare cu suspendare pentru trafic de influență, după ce ar fi promis soluții favorabile în dosare penale contra sumei de 50 mii de euro

/ Acum 1 zi

Un tânăr a dispărut în apele Nistrului, la Vadul lui Vodă. Scafandrierii au fost solicitați pentru căutări

/ Acum 1 zi

Noi rețineri în dosarul mitei de 400 000 de dolari. Anchetatorii au efectuat nouă percheziții

/ Acum 1 zi

FOTO // Inspectoratul de Stat al Muncii va dispune de spații de lucru complet renovate și echipate în incinta sediului MMPS

/ Acum 1 zi

Un bărbat a fost condamnat la închisoare după ce a administrat droguri unei femei fără știrea acesteia

/ Acum 1 zi

Incendiul de la depozitul cu materiale de construcții din capitală a fost lichidat

/ Acum 1 zi

Persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă pot beneficia de ghidare în carieră prin platforma Cognitrom Career Planner

/ Acum 1 zi

VIDEO // Un nou contingent al Armatei Naționale participă la misiunea KFOR din Kosovo