Peste 400 de pompieri vor fi la datorie în Noaptea Învierii
Peste 400 de pompieri și salvatori, cu peste 100 de unități de intervenție, vor fi mobilizați pentru a preveni și a răspunde prompt la situații excepționale în Noaptea Învierii, transmite MOLDPRES.
Pentru prevenirea incendiilor, în special în „Noaptea Învierii”, când se utilizează foc deschis, lumânări și candele, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență recomandă ca o atenție sporită să fie acordată utilizării lumânărilor și candelelor – acestea trebuie folosite doar în locuri special amenajate, îndepărtate de obiecte combustibile și supravegheate în permanență.
De asemenea, supravegherea copiilor poate preveni situații de risc – jocul cu focul haric, lumânările și chibriturile este interzis.
Totodată, în timpul slujbelor religioase și al aflării în lăcașele de cult, oamenii sunt îndemnați să evite aglomerațiile, să nu blocheze căile de evacuare și să nu parcheze neregulamentar în apropierea bisericilor, pentru a asigura accesul autospecialelor de intervenție în caz de urgență.
Pompierii îndeamnă preoții și slujitorii bisericești să verifice sobele, coșurile de fum și instalațiile electrice, iar încăperile trebuie bine aerisite. De asemenea, dotarea lăcașelor de cult cu mijloace de intervenție rapidă (stingătoare, pături ignifuge etc.) este obligatorie.
În situații de risc oamenii sunt rugați să apeleze Serviciul 112.
Pe 20 aprilie, creștinii vor sărbători Paștele.
Trafic în regim de iarnă pe drumurile naționale din Moldova. Drumarii au intervenit în nordul și sudul țării
Agenda evenimentelor, vineri, 20 februarie
Elevii și profesorii vor avea acces gratuit la manuale școlare în format digital. Platforma lansată de MEC
Rețeaua națională de drumuri este practicabilă, iar circulația rutieră se desfășoară în condiții specifice sezonului rece
Ministerul Sănătății: Aproximativ 12.500 de medici și 24.000 de asistenți medicali activează în sistemul de sănătate
Multiple proiecte de dezvoltare, implementate la Trușeni. Premierul Alexandru Munteanu: „Rezultatele se văd direct în viața oamenilor”
VIDEO // Proiecte majore de alimentare cu apă și sanitație, evaluate de vicepremierul Vladimir Bolea la Glodeni
Procurorul Vasile Plevan va fi reevaluat: CSP a respins raportul negativ al Comisiei Vetting
ANSP confirmă apariția unui caz de import de variola maimuței: persoana infectată se află sub supraveghere medicală
De la hârtie la digital: Republica Moldova construiește un stat automatizat interoperabil cu UE
Mandatul de arest pe numele lui Vladimir Plahotniuc a fost prelungit cu încă 30 de zile
INTERVIU MOLDPRES // Daniel David, rectorul Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca: „Dacă cineva îți răstoarnă istoria și identitatea națională, înseamnă că nu ai suficiente cunoștințe”
Medicamente mai sigure și de calitate în Moldova: UE și OMS oferă sprijin AMDM pentru modernizarea reglementării medicamentelor și dispozitivelor medicale
VIDEO // Peste 100 de persoane reținute și 36 de laboratoare de droguri distruse în urma unei operațiuni internaționale
The Guardian: Ucraina s-a pregătit în secret pentru invazia rusă
Premierul Alexandru Munteanu: „Curtea Constituțională rămâne un pilon al echilibrului democratic şi al parcursului european al Republicii Moldova”
Franța, Germania, Italia, Polonia și Marea Britanie se pronunță pentru un NATO mai european
Finanțări de până la 900 de mii de euro pentru proiecte de cercetare în Moldova
UE va încerca să adopte luni al 20-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei
INTERVIU MOLDPRES // Vicepreședintele Academiei Române, Mircea Dumitru: „Mediul academic și cel de cercetare din Republica Moldova sunt avansate și se pot integra eficient în structuri europene și internaționale”
Pacienții din Călărași vor beneficia de condiții mai bune în instituția medicală
FOTO // Orașul Ialoveni celebrează 590 de ani de istorie printr-o șezătoare plină de tradiție și suflet
Și-a bătut gazda până la moarte: inculpatul, condamnat la nouă ani de închisoare
Turismul moldovenesc în creștere. Peste jumătate dintre vizitatori vin din străinătate
Valută nedeclarată depistată la doi pasageri pe Aeroportul Internațional Chișinău
Orheiul Vechi, văzut prin ochii artistului Mihai Șerbu
BNS: Producția industrială din Republica Moldova a crescut semnificativ în 2025: evoluție pozitivă în toate sectoarele
Sculptori de pe ambele maluri ale Prutului, reuniți într-o expoziție dedicată lui Constantin Brâncuși
Guvernul promite că primăriile nu vor dispărea din sate: vor apărea centre locale de servicii și reprezentanți ai primarului
VIDEO // Cinci minori, documentați pentru răpirea unui automobil din comuna Grătiești