ro

 

Societate
16 Iulie, 2026 / 17:22
/ 25 Martie, 2025

ANOFM îndeamnă angajatorii să declare locurile de muncă vacante

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) îndeamnă angajatorii să declare locurile de muncă vacante, inclusiv cele pentru persoanele cu dizabilități, transmite MOLDPRES.

Astfel, agenții economici pot anunța subdiviziunile teritoriale pentru ocuparea forței de muncă în a cărei rază îşi au adresa juridică sau în a cărei rază este adresa locului de muncă. Informarea subdiviziunii teritoriale despre locurile de muncă devenite vacante, inclusiv cele create pentru persoanele cu dizabilități, se face prin prezentarea de către angajator a unui Formular. Totodată, agenții economici sunt îndemnați să informeze, în termen de trei zile, despre angajarea șomerilor.

Solicitată de agenție, directorul ANOFM, Raisa Dogaru, a încurajat angajatorii să manifeste deschidere spre colaborare cu subdiviziunile teritoriale pentru ocuparea forței de muncă.

„În acest mod, agenții economici pot contribui la realizarea politicilor privind ocuparea forței de muncă și crearea condițiilor favorabile pentru încadrarea șomerilor în câmpul muncii”, a spus Raisa Dogaru.

Totodată, angajatorii pot anunța gratuit locurile de muncă vacante pe portalul www.angajat.md, gestionat de ANOFM.

„Portalul furnizează instrucțiuni de utilizare astfel încât angajatorii să poată introduce datele cu ușurință în sistem, iar candidații să depună rapid dosarul. La fel, beneficiarii pot selecta un loc de muncă din domeniile prezentate”, a subliniat Raisa Dogaru.

Agenții economici își pot înregistra compania și publica locurile vacante, care sunt sortate pe industrii și domenii. De asemenea, aceștia pot găsi candidați potriviți în baza CV-urilor disponibile.

Pentru informații suplimentare privind declararea locurilor de muncă vacante, persoanele interesate pot accesa următorul link sau pot suna la Centrul de apel al ANOFM - 0 8000 1000.

În prezent, în baza de date a ANOFM sunt înregistrate peste 9 100 de locuri de muncă vacante.


 
Ultimele Știri
/ Acum 8 ore

VIDEO // O familie de moldoveni, aflată în vacanță în Grecia, implicată într-un accident rutier soldat cu victime

/ Acum 9 ore

Agenda evenimentelor, joi, 16 iulie

/ Acum 20 ore

Meteorologii prognozează pentru ziua de joi cer variabil și vreme fără precipitații

/ Acum 21 ore

Peste 1000 de petiții, înregistrate la CNAM în primele șase luni ale anului. Cele mai multe vizează statutul de asigurat și accesul la servicii medicale

/ Acum 1 zi

SATUL EUROPEAN // Grădiniță renovată, drum reabilitat și spații noi pentru sport în comuna Călinești, raionul Fălești

/ Acum 1 zi

Autoritățile din R. Moldova și România investighează cazul permiselor de conducere găsite la o groapă de gunoi din Criuleni

/ Acum 1 zi

Peste 406 mii de apeluri la ambulanță în șase luni. CNAMUP raportează creșterea numărului de solicitări

/ Acum 1 zi

Ministerul Mediului propune interzicerea coroanelor funerare din plastic: proiectul este în consultări publice

/ Acum 1 zi

Anatolie Nosatîi, despre drona căzută la Copanca: „Detectarea de către radare depinde de distanță, altitudine și particularitățile terenului”

/ Acum 1 zi

Peste nouă mii de locuri bugetare vor fi oferite în universități în noul an de studii

/ Acum 1 zi

Un bărbat din Edineț a fost condamnat la 18 ani de pușcărie pentru omorul unui adolescent cu dizabilități

/ Acum 1 zi

FOTO // Peste 40 de mii de locuitori din Cimișlia vor beneficia de o Casă de Cultură modernizată

/ Acum 1 zi

Escrocii au înșelat victime cu peste un milion de lei

/ Acum 1 zi

Recrutarea în Armata Națională, în vizorul Avocatului Poporului după mai multe sesizări