ro

 

Societate
18 Aprilie, 2026 / 01:12
/ 16 Aprilie, 2025

ANSP: Cazurile de infecții acute ale căilor respiratorii au crescut cu 2%

Săptămâna trecută, cazurile de infecții acute ale căilor respiratorii au crescut cu 2%. În total, au fost înregistrate 3 077 de cazuri, 60% dintre acestea fiind la copii, informează MOLDPRES.

Potrivit Agenției Naționale pentru Sănătate Publică (ANSP), cifrele denotă o descreștere de 39% comparativ cu aceeași perioadă a sezonului anterior.

De asemenea, pe parcursul săptămânii trecute, au fost raportate 30 de cazuri de gripă sezonieră. În municipiul Chișinău s-au înregistrat 16 cazuri, Edineț – trei cazuri, Șoldănești, Ungheni – câte două cazuri, la Cahul, Căușeni, Comrat, Criuleni, Glodeni, Ialoveni și Rezina – câte un caz. Astfel, cazurile de gripă atestă o descreștere cu 27% în comparație cu săptămâna precedentă. La fel, săptămâna trecută, a fost înregistrat un caz de COVID-19.

De la începutul sezonului rece, au fost înregistrate 4 168 de cazuri de gripă. Pentru evitarea îmbolnăvirilor, medicii recomandă cetățenilor respectarea măsurilor de protecție: păstrarea distanței sociale, evitarea locurilor aglomerate, respectarea regulilor de igienă, aerisirea spațiilor închise și purtarea măștilor în instituțiile medicale. La fel, se recomandă ca persoanele să se adreseze la medicul de familie la apariția primelor simptome ale infecției respiratorii.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

FOTO // Muzeul de Istorie și Cultură din Taraclia, renovat prin programul „Satul European”, cu investiții de peste 7 milioane de lei

/ Acum 1 zi

Audieri noi în procesul de evaluare a procurorilor: patru ședințe programate la final de aprilie

/ Acum 1 zi

IGP a demarat o anchetă de serviciu pe numele polițistului care a întocmit un proces-verbal pe numele unei persoane deja decedate

/ Acum 1 zi

Crește numărul tentativelor de fraudă: peste 500 de cazuri raportate la 112 în doar o săptămână

/ Acum 1 zi

Copiii cu cerințe educaționale speciale vor beneficia de un sistem educațional mai incluziv

/ Acum 1 zi

Peste o mie de familii și-au procurat electrocasnice noi prin Programul EcoVoucher

/ Acum 1 zi

FOTO // Fluviul Nistru sub monitorizare continuă, datorită statelor europene care au dotat Ministerul Mediului cu echipamente de intervenție

/ Acum 1 zi

Noi detalii în cazul Ludmilei Vartic: procurorii verifică un proces-verbal contravențional întocmit pe numele femeii chiar în ziua decesului

/ Acum 1 zi

FOTO // Victimele foametei organizate din anii 1946 – 1947, comemorate la Mingir. Președinta Maia Sandu: „Este una dintre cele mai mari tragedii prin care a trecut poporul nostru”

/ Acum 1 zi

Procuratura Generală anunță un set de inițiative legislative pentru consolidarea prevenirii și combaterii violenței în familie, elaborate în urma analizei unor cazuri recente, inclusiv cel al Ludmilei Vartic

/ Acum 1 zi

VIDEO // Rețea de contrabandă cu țigări, destructurată după o operațiune comună pe Prut

/ Acum 1 zi

Procuratura extinde ancheta în cazul Ludmilei Vartic: va fi dispusă exhumarea

/ Acum 1 zi

Percheziții într-un dosar de corupție: doi bărbați ar fi promis angajări la „Moldsilva”, contra a opt mii de euro

/ Acum 1 zi

De Paștele Blajinilor, în capitală va fi asigurat transport gratuit spre cimitirul „Sfântul Lazăr”