ro

 

Societate
03 Iulie, 2026 / 17:36
/ 20 Martie, 2025

Atenție, fals! CNAS avertizează cetățenii asupra unei informații false care circulă în spațiul public

Casa Națională de Asigurări Sociale (CNAS) avertizează cetățenii asupra unei informații false care circulă în spațiul public, despre alocarea a 13.000 de lei dintr-un presupus „fond social” persoanelor născute între anii 1949 și 2010, comunică MOLDPRES.

CNAS subliniază că în Republica Moldova nu există un „fond social” și niciun program oficial care să prevadă alocarea sumei de 13.000 de lei.

Autoritățile îndeamnă populația să nu acceseze link-uri necunoscute și să nu furnizeze date personale pe site-uri suspecte, deoarece această schemă este folosită de persoane rău intenționate pentru a comite fraude.

Instituția recomandă cetățenilor să se informeze doar din sursele oficiale ale CNAS pentru a evita posibilele înșelăciuni.


 
Ultimele Știri
/ Acum 23 ore

Persoanele condamnate care încearcă să se sustragă de la executarea pedepsei vor fi supuse unor măsuri legislative mai stricte

/ Acum 23 ore

Republica Moldova va avea acces mai rapid la probe electronice în anchete penale internaționale

/ Acum 23 ore

Persoanele condamnate pentru infracțiuni împotriva copiilor nu vor putea ocupa funcții care implică interacțiunea cu minorii

/ Acum 1 zi

CNAM a acumulat venituri de circa 7,3 miliarde de lei în fondurile de asigurare obligatorie de asistenţă medicală

/ Acum 1 zi

Episcopul Antonie de Bălți a fost ales Mitropolit al Basarabiei

/ Acum 1 zi

Pedepse mai aspre pentru traficul de ființe umane. Suspendarea condiționată, exclusă în cazurile agravante

/ Acum 1 zi

Investiții de 20 de milioane de lei în modernizarea școlilor: condiții mai bune pentru 11 mii de elevi

/ Acum 1 zi

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder cere demisia directorului Rezervației „Pădurea Domnească” după raportul de control

/ Acum 1 zi

Parlamentul va organiza audieri publice privind condițiile de trai și cazare ale muncitorilor străini în Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Votat de Parlament. Sistemul care apelează automat numărul 112 în cazul accidentelor rutiere va fi reglementat prin lege

/ Acum 1 zi

Sancțiuni mai dure pentru părinții care nu plătesc pensia alimentară: noile reguli adoptate de Legislativ

/ Acum 1 zi

Un secretar de stat din cadrul MAIA și reprezentantul unui agent economic, reținuți într-un dosar de corupție

/ Acum 1 zi

Percheziții CNA la Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare. Două persoane au fost reținute

/ Acum 1 zi

VIDEO // Peste 100 de motocicliști, documentați pentru încălcări comise în traficul rutier