Au fost desemnați câștigătorii Olimpiadei Republicane la Chimie
40 de elevi din întreaga țară au fost premiați astăzi în cadrul Olimpiadei Republicane la Chimie, care a avut loc în perioada 14-17 martie 2025, la Universitatea de Stat din Moldova. Elevii premiați sunt din Anenii Noi, Bălți, Cahul, Călărași, Chișinău, Ialoveni, Ungheni și UTA Găgăuzia, transmite MOLDPRES.
În mesajul de felicitare, Lilia Ivanov, directoarea Agenției Naționale pentru Curriculum și Evaluare, a menționat: „Dragi elevi, fiecare dintre voi ați demonstrat cunoștințe excelente și abilități remarcabile în domeniul chimiei, ați dat dovadă de perseverență, curaj și spirit de competiție. Sunteți adevărații promotori ai excelenței în educație și ai potențialului științific al țării noastre”.
Olimpiada Republicană la Chimie este organizată anual de către Agenția Națională pentru Curriculum și Evaluare din cadrul Ministerului Educației şi Cercetării și se înscrie în lista celor 23 de olimpiade și concursuri republicane care vor avea loc până pe data de 18 mai 2025.
Elevii claselor a IX-a și a XII-a, care au obținut diplome de gradul I, II și III în cadrul olimpiadelor republicane la disciplinele școlare desfășurate pe parcursul anului absolvirii, vor primi nota „10” (zece) automat la examenul național la disciplina respectivă.
DOC // Concurs deschis oficial pentru funcția de director general al TRM. Anunțul a fost publicat în Monitorul Oficial
VIDEO // „Poduri între sate trebuie, nu hotare”. Guvernul a lansat campania de promovare a reformei APL
Agenda evenimentelor, vineri, 12 iunie
Victimele deportărilor staliniste, comemorate la Chișinău. Programul evenimentelor
VIDEO // Alți trei suspecți, reținuți într-un caz de escrocherie comisă în capitală
Republica Moldova a devenit membră a WorldSkills Europe: standarde europene de formare profesională și schimb de experiență
Averse puternice pe întreg teritoriul țării. CNMC a dispus un set de măsuri pentru prevenirea inundațiilor
Tentativă de fraudă la Cahul. Un bărbat urma să fie deposedat de 900 000 de lei
Republica Moldova va deține instrumente suplimentare în procesul de combatere a criminalității cibernetice
FOTO // Apă potabilă, drumuri și trotuare noi pentru locuitorii satului Brînza
Cetățenii moldoveni stabiliți în provincia canadiană Quebec vor putea beneficia de pensii și alte prestații sociale
Premierul Alexandru Munteanu, la 85 de ani de la primele deportări staliniste din Basarabia: „Este o istorie dureroasă pe care trebuie să o cunoaștem”
Parlamentul a votat noua Lege a mass-mediei. Liliana Nicolaescu-Onofrei: „Noua lege va consolida independența editorială și transparența”
Programul Diaspora Acasă Reușește „DAR 1+3”: Guvernul alocă 10 milioane de lei pentru 33 de proiecte de dezvoltare locală
MOLDOVA SUNT EU // „Mi-au luat copilăria, dar nu și credința în Dumnezeu”. Povestea Teclei Cemîrtan, femeia care a supraviețuit deportării
Satul meu - primăria noastră: Peste 790 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară
Președinta Maia Sandu, la 85 de ani de la primul val al deportărilor staliniste: „Comemorarea deportărilor este despre memoria trecutului și viitorul democratic pe care îl construim împreună”
Mecanismul de selectare a proiectelor de investiții capitale publice va fi consolidat. Guvernul instituie reguli unice de evaluare
Avertizare hidrologică: risc de viituri rapide și inundații locale în urma precipitațiilor abundente
FOTO // Accident grav în Ungaria: microbuz înmatriculat în R. Moldova, implicat într-o coliziune soldată cu opt decese
Premieră în sectorul energetic: Moldelectrica a activat servicii de echilibrare a sistemului furnizate de centrale fotovoltaice dotate cu sisteme de stocare
Ploile torențiale fac ravagii: salvatorii intervin în zeci de locații din țară
Cetățenii vor putea compara mai ușor comisioanele bancare cu ajutorul unei platforme online
Ploile și umiditatea excesivă pun în pericol culturile agricole. Recomandările autorităților
Trei sisteme centralizate de irigare din nordul țării vor fi reabilitate: investiții de circa 11,8 milioane de dolari
DOC // Podul de la Ungheni, în centrul unui nou acord dintre Republica Moldova și România pentru infrastructura strategică
GALERIE FOTO // Documente și mărturii despre deportări și foamete, prezentate la Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”
Escrocii continuă să facă victime. În ultimele 24 de ore, poliția a înregistrat 22 de cazuri de fraudă telefonică, cu un prejudiciu total de peste 3 milioane de lei
Premierul Alexandru Munteanu: „Memoria celor deportați ne obligă să construim o societate în care asemenea tragedii să nu mai fie niciodată posibile”
Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”, inaugurată în PMAN. Igor Grosu: „Memoria acestor tragedii este o ancoră care trebuie să ne amintească la ce pot duce regimurile autoritare”