Automobile de peste 17 milioane de lei, importate din SUA printr-o presupusă schemă frauduloasă. Au fost efectuate 11 percheziții
Unsprezece percheziții au fost efectuate într-un dosar privind o presupusă schemă de import fraudulos al unor automobile din Statele Unite ale Americii, cu o valoare totală de peste 17 milioane de lei. Mașinile erau declarate ca fiind destinate regiunii din stânga Nistrului pentru a beneficia de scutirea de la plata drepturilor de import, însă, potrivit anchetei, în realitate ar fi urmat să fie comercializate unor clienți din Ucraina, transmite MOLDPRES.
Potrivit Serviciului Vamal, investigațiile au vizat mai mulți agenți economici care aveau relații comerciale între ei, inclusiv unul cu sediul în regiunea transnistreană. Aceștia ar fi importat automobilele declarând municipiul Tiraspol drept destinație.
Conform schemei investigate, declararea acestei destinații permitea beneficiarilor să fie scutiți de plata drepturilor de import, cu condiția ca automobilele să rămână și să fie utilizate în regiunea din stânga Nistrului.
Măsurile speciale de investigație și acțiunile de urmărire penală ar indica însă că automobilele erau, în realitate, destinate comercializării către persoane fizice din Ucraina.
Totodată, anchetatorii suspectează că o parte dintre vehicule ar fi fost dezmembrate, iar piesele auto rezultate ar fi fost comercializate pe malul drept al Nistrului, fără achitarea drepturilor de import prevăzute de lege. De asemenea, există suspiciuni privind utilizarea unor documente comerciale cu conținut neautentic.
În urma perchezițiilor, oamenii legii au ridicat peste 460.000 de lei, aproape 8.000 de euro și peste 4.000 de dolari. Proveniența banilor urmează să fie verificată. Au mai fost ridicate telefoane mobile, tehnică de calcul și alte probe materiale, inclusiv extrase din corespondență considerate relevante pentru dosar.
În prezent, șase persoane cu vârste cuprinse între 33 și 63 de ani sunt cercetate în stare de libertate. Trei dintre acestea au domiciliul în regiunea transnistreană.
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea procurorilor Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), continuă acțiunile de urmărire penală pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea persoanelor implicate.
Elevi din Republica Moldova au obținut medalii de argint și bronz la Olimpiada Internațională de Informatică
MOLDOVA SUNT EU // De la încercări la performanță: povestea elevei din Bălți, cu 10 pe linie la bacalaureat. Casidi Arseni: „Fiți schimbarea pe care vreți să o vedeți în jurul vostru”
Permisele de conducere moldovenești vor fi recunoscute în Letonia
Perioada estivală crește fluxul de călători la frontieră: peste 100 de mii de traversări persoane înregistrate în ultimele 24 de ore
O dronă de tip Shahed a survolat ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova
Flux crescut de călători la frontieră în perioada estivală: autoritățile din R.Moldova și România întreprind măsuri pentru fluidizarea circulației
Elevii din toate instituțiile de învățământ din țară vor începe noul an de studii cu lecția „Independența care ne unește”
Încălcarea normelor de etică și integritate în instituțiile de învățământ, în vizorul Consiliului de etică al MEC
Produse autohtone, expuse la târguri organizate în weekend în sectoarele capitalei
A început sezonul de vânătoare: reguli și restricții stabilite de Ministerul Mediului
Atenție, călători! Trafic intens în punctele de trecere a frontierei Sculeni și Leușeni
O minoră de șapte ani, implicată într-un accident rutier în Grecia, a fost adusă în Republica Moldova cu o autospecială SMURD
Restricții de circulație pe strada Calea Ieșilor din capitală, cu modificări în circulația transportului public
Vreme caldă în zilele de odihnă. Temperaturile vor ajunge la +33°C
IGP avertizează despre o nouă tentativă de fraudă online. Escrocii invocă presupuse încălcări ale regulilor de circulație
Primarii din regiunea Centru a țării au participat la consultările privind investițiile pentru localitățile amalgamate
Pompierii moldoveni au revenit din Grecia după intervenții în zone amenințate de incendii
VIDEO // Vicepremierul Mihai Popșoi: „R. Moldova întoarce pagina legată de CSI și merge hotărât spre un viitor pașnic, promițător și prosper în marea familie europeană”
Premierul Vasile Tofan și omologul său luxemburghez, Luc Frieden, au discutat despre parcursul european al Republicii Moldova și extinderea cooperării bilaterale
Contoarele de energie și gaze ar putea fi verificate mai rar. Ministerul Energiei vrea să reducă facturile consumatorilor
Republica Moldova are necesarul de energie electrică acoperit integral pentru ziua de azi
Firmele agroalimentare din Moldova pot primi vouchere de 800 de euro pentru pregătirea dosarelor de finanțare
Prețul gazelor în Europa a atins cel mai ridicat nivel din ultimele trei săptămâni
Guvernul discută cu fermierii soluțiile pentru problemele din sectorul cerealier
Accident grav la Ungheni. 15 persoane, transportate la spital după ce un microbuz de rută s-a ciocnit cu un camion
Republica Moldova are suficiente stocuri de carburanți, iar lipsa motorinei este temporară, anunță Ministerul Energiei
Iranul și SUA ar fi convenit să prelungească armistițiul cu încă 60 de zile
Circa 2 200 de petiții și adresări verbale din partea cetățenilor au fost recepționate de Parlament în prima jumătate a anului
ANRE: 75 de stații din țară raportează lipsă de motorină, iar 27 nu au benzină
VIDEO // Un bărbat din Florești, reținut într-un caz de escrocherie după ce a deposedat o femeie de circa 62 000 de lei