ro

 

Societate
26 Martie, 2026 / 08:54
/ 07 Martie, 2026

Celula de Criză a MAE: Ambasadele mențin contact direct cu cetățenii moldoveni din Orientul Mijlociu și acordă sprijin consular

Situația de securitate din Orientul Mijlociu este monitorizată în regim permanent de Celula de Criză a Ministerului Afacerilor Externe, iar până în prezent nu au fost raportate victime în rândul cetățenilor moldoveni aflați în statele din regiune, transmite MOLDPRES.

Potrivit actualizării de astăzi, 7 martie 2026, a Ministerului Afacerilor Externe, monitorizarea evoluțiilor de securitate este realizată prin intermediul misiunilor diplomatice ale Republicii Moldova, iar ambasadele mențin contact direct cu cetățenii moldoveni din regiune și acordă sprijin consular în funcție de solicitările primite.

În Statul Israel, situația de securitate rămâne neschimbată față de actualizarea precedentă, iar cetățenii moldoveni sunt îndemnați să respecte instrucțiunile autorităților locale și comunicările oficiale privind măsurile de securitate. Până în prezent, nu au fost înregistrate solicitări de evacuare din partea moldovenilor aflați în această țară.

În Emiratele Arabe Unite, serviciile publice esențiale funcționează, iar zborurile din principalele aeroporturi continuă să fie operate în regim limitat. Ambasada Republicii Moldova la Abu Dhabi oferă sprijin consular cetățenilor afectați de perturbările transportului aerian și menține legătura cu autoritățile locale și operatorii aerieni pentru identificarea opțiunilor de revenire în țară.

Situația din Statul Qatar rămâne, de asemenea, în mare parte neschimbată. Spațiul aerian al țării a fost redeschis parțial, însă operațiunile aeriene continuă să fie limitate. Ambasada Republicii Moldova la Doha gestionează solicitările de informații și sprijin consular și monitorizează opțiunile disponibile pentru tranzit sau plecare din regiune.

Ambasada Republicii Moldova la Ankara monitorizează în continuare situația cetățenilor moldoveni aflați în Liban și analizează eventualele opțiuni de tranzit pentru persoanele care au solicitat sprijin pentru repatriere.

Totodată, Republica Azerbaidjan rămâne un punct important de tranzit pentru cetățenii străini care părăsesc Iranul. Potrivit Ministerului Afacerilor Externe, frontiera terestră dintre Azerbaidjan și Iran este în continuare închisă pentru traficul obișnuit de pasageri, iar ieșirile în regim de urgență sunt posibile doar prin coordonare instituțională prealabilă. Cetățenii moldoveni care s-ar putea afla în Iran sunt îndemnați să contacteze Ambasada Republicii Moldova la Baku pentru coordonarea eventualelor opțiuni de tranzit sau evacuare. Până în prezent, nu au fost înregistrate solicitări de evacuare din partea cetățenilor moldoveni aflați în Iran.

Ministerul Afacerilor Externe recomandă cetățenilor Republicii Moldova aflați în regiune să evite deplasările neesențiale, să respecte instrucțiunile autorităților locale, să verifice statutul zborurilor direct cu operatorii aerieni, să păstreze legătura cu misiunile diplomatice ale Republicii Moldova și să se informeze exclusiv din surse oficiale.

Celula de Criză a MAE va continua monitorizarea permanentă a situației și va reveni cu actualizări în funcție de evoluțiile de securitate.


 
Ultimele Știri
/ Acum 20 ore

Prejudiciu de 90 de mii de lei în urma unui caz de braconaj piscicol pe lacul Costești–Stânca

/ Acum 20 ore

Descinderi CNA în nordul și centrul țării. Zece persoane, reținute în dosare ce vizează scheme de colectare a mijloacelor financiare ilicite de la transportatori

/ Acum 21 ore

Indemnizațiile zilnice pentru copiii aflați în servicii de plasament vor fi indexate din 1 aprilie

/ Acum 21 ore

Dosarul „Frauda bancară”: Vladimir Plahotniuc urmează să susțină un discurs la etapa dezbaterilor judiciare

/ Acum 22 ore

VIDEO // Peste 10 tone de fructe uscate cu mucegai, blocate de ANSA la frontieră

/ Acum 22 ore

Guvernul indexează normele de cheltuieli pentru întreținerea persoanelor cazate în instituțiile sociale

/ Acum 22 ore

ANSA: Cauza morții păsărilor din Pohrebea a fost virusul gripei aviare

/ Acum 22 ore

Aprobat de Guvern: din 1 aprilie, pensiile vor fi indexate cu 6,8 la sută și majorate cu o sumă fixă de peste 50 de lei

/ Acum 22 ore

FOTO // Președinta Maia Sandu, vizită la Ungheni. Oficialul s-a întâlnit cu tinerii și a evaluat avansarea lucrărilor la Podul de Flori

/ Acum 22 ore

VIDEO // Peste 650 de permise de conducere au fost anulate după fraude la examenele auto. Rezultatele anchetei ASP privind fraudele din sistem

/ Acum 23 ore

Doi bărbați, care s-au dat drept polițiști, condamnați pentru escrocherie de peste un milion de lei

/ Acum 23 ore

Peste 6400 de intervenții cardiovasculare, finanțate din fondurile de asigurare medicală în 2025

/ Acum 1 zi

Doi bărbați au fost condamnați la muncă în folosul comunității pentru braconaj piscicol. Ei vor achita și un prejudiciu de 784 mii lei

/ Acum 1 zi

DOC // Stare de urgență în Republica Moldova. Hotărârea Parlamentului, publicată în Monitorul Oficial