Autoritățile reamintesc cetățenilor că pot beneficia până la 31 martie de reduceri la asigurarea medicală
Cetățenii Republicii Moldova care achită polița de asigurare medicală obligatorie până la 31 martie 2025 pot beneficia de reduceri semnificative, de până la 90%, comunică MOLDPRES.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Executivului, Daniel Vodă, și în anul curent prețul standard al poliței rămâne 12.636 lei, însă persoanele din anumite categorii beneficiază de tarife reduse.
Astfel, pentru agricultori prețul poliței cu reducere va fi de 1.264 lei. Persoanele cu afaceri în comerțul cu amănuntul vor plăti 1.895 lei. Cei cu alte activități economice – 2.527 lei, iar persoanele care activează în domeniul juridic – 5.054 lei
Pensionarii și persoanele cu dizabilități, deținători de afaceri individuale, beneficiază și ei de reduceri.
De asemenea, moldovenii care locuiesc mai mult de 180 de zile pe an în afara țării nu sunt obligați să achite polița, cu anumite excepții precum fondatorii de întreprinderi individuale, deținătorii de patente, avocații, notarii, executorii judecătorești și mediatorii cu licență activă.
Conform sursei citate, polița poate fi achitată online prin serviciul guvernamental MPay, la băncile comerciale și la oficiile poștale.
Deținătorii de poliță medicală au acces în baza acesteia la asistența medicală primară, asistenţa medicală specializată de ambulatoriu, inclusiv stomatologică, asistența medicală spitalicească, asistența medicală urgentă prespitalicească, îngrijiri medicale la domiciliu, servicii de înaltă performanță și acces la imunizare.
În următoarele zile, vremea se răcește și vom avea parte de ploi. Ce spun meteorologii
Un automobil a ars în totalitate pe un traseu din raionul Orhei
Executivul a aprobat ratificarea Acordului cu Regatul Țărilor de Jos privind accesul la muncă pentru membrii de familie ai diplomaților
CALM, apel către Guvern: reforma administrației publice trebuie făcută împreună cu autoritățile locale
Noi tarife pentru servicii de stare civilă: taxele pentru solicitările depuse online vor fi mai mici faţă de cele depuse la ghişeu
Vinul moldovenesc, ambasador al culturii în Elveția. Sute de conaționali și localnici reuniți de „Rădăcinile Noastre”
Mai multe oportunități de a studia limba chineză pentru elevii și studenții din R. Moldova
Ministrul Mediului îndeamnă cetăţenii să participe la campania de împădurire: „Fiecare copac este un simbol al responsabilității noastre față de viitorul Moldovei”
Directoarea Liceului „Gheorghe Asachi” riscă să rămână fără gradele didactice și manageriale
Hotărârea Guvernului privind controlul coordonat la punctul feroviar Cantemir-Fălciu, publicată în Monitorul Oficial
Percheziții în sistemul educațional din capitală pentru corupere pasivă și abuz de serviciu. Sunt vizate nouă persoane
Judecători și procurori, instruiți în aplicarea legislației de mediu, cu un ciclu de formare privind protecția resurselor naturale
China dezvoltă un reactor pe bază de toriu pentru nave maritime de mare tonaj
Vizită de nivel înalt: Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, așteptată la Chișinău
R. Moldova, apreciată pentru progresele pe agenda europeană. Cristina Gherasimov: „Continuăm să avansăm cu aceeași determinare și același ritm”
Consiliul Audiovizualului digitalizează procesul de eliberare a licențelor de emisie
Doi bărbați au fost condamnați la câte opt ani de închisoare pentru șantaj și uzurpare de calități oficiale
Republica Moldova va crea un sistem digital pentru emiterea certificatelor de performanță energetică a clădirilor
Parlamentul renunță la grupurile de prietenie cu Rusia și Belarus
VIDEO // Grup criminal specializat în organizarea migrației ilegale, destructurat de oamenii legii
Turismul sustenabil din Moldova, promovat prin aplicația „Eco App”
Cetățenii continuă să se înregistreze pentru compensații la energie. Peste 240 mii de cereri depuse în trei zile
Mai multe aeroporturi mari din SUA vor reduce numărul de zboruri din cauza blocajului guvernamental
Bruxelles-ul planifică un „Schengen militar” pentru transportul rapid al trupelor în UE
Curs valutar anunțat de BNM: Euro se ieftinește