Avocatul Poporului s-a sesizat cu privire la decesul unui tânăr în incinta unui inspectorat
Avocatul Poporului, Ceslav Panico, a anunțat că s-a sesizat ex-officio cu privire la decesul unui tânăr în incinta Inspectoratului de Poliție Rîșcani, survenit la 5 februarie 2025, comunică MOLDPRES.
Avocatul Poporului a anunțat că va analiza și documenta circumstanțele care au dus la decesul persoanei aflate în custodia statului, prin prisma art. 2 și 3 ale Convenției Europene a Drepturilor Omului (CoEDO), măsurile întreprinse în urma incidentului, precum și orice alte informații relevante în acest sens.
Conform informațiilor preliminare, incidentul a avut loc în timpul audierii realizate de angajații poliției a unui tânăr în vârstă de 29 de ani, martor într-o cauză penală. Sursele oficiale susțin că starea de sănătate a acestuia s-a agravat brusc, fapt care a condus la deces. Poliția a inițiat o anchetă.
Un bărbat a fost condamnat la trei ani de închisoare după ce și-a stropit fosta soție cu acid sulfuric
Republica Moldova testează pentru prima dată screeningul HPV ca metodă primară pentru depistarea cancerului de col uterin
FOTO, VIDEO // Pompierii moldoveni au intervenit la lichidarea focarelor de incendiu în apropiere de Thessaloniki. Misiunea a durat cinci ore
VIDEO // Președinta Maia Sandu, alături de diaspora, într-o drumeție prin Codrii Moldovei: „Încă mai avem ce descoperi”
Agenda evenimentelor, luni, 10 august
Poliția, noi detalii despre explozia de la Crocmaz: Fragmentele indică un posibil tip de „dronă-rachetă”
FOTO UPDATE // Poliția a finalizat cercetările. Aparatul de zbor prăbușit la Crocmaz ar putea fi o „dronă-rachetă”
Prim-ministrul Vasile Tofan, după explozia unei drone la Crocmaz: „Faptul că suntem în afara zonei de război nu ne protejează”
UPDATE // Trafic fluidizat la postul vamal de frontieră Otaci. Activitatea se desfășoară în condiții normale
VIDEO // Un TIR înmatriculat în Republica Moldova a intrat în două gospodării din Vaslui, România
Canicula crește riscul de înec. Salvatorii îndeamnă oamenii să respecte regulile de siguranță la scăldat
Alertă aeriană în Ucraina: Circulația pe podul Maiaki–Udobnoe, suspendată
VIDEO // Călărași formează cel mai mare cluster de amalgamare voluntară din Republica Moldova. Consiliul orășenesc a aprobat decizia finală
UPDATE: Traficul la PTF Giurgiulești-Galația fost fluidizat; activitatea se desfășoară în condiții normale
SATUL EUROPEAN // Investiții de peste 109 milioane de lei pentru localitățile din Republica Moldova
Seism de 7,4 în Columbia. Mai multe persoane au fost rănite
Gheorghe Hajder: „Chișinăul nu va rămâne fără apă, chiar dacă debitul Nistrului va fi redus”
GALERIE FOTO // Drumul Arionești–Otaci, deschis circulației după reabilitare
VIDEO // Organizațiile necomerciale pot accesa 750.000 de lei pentru proiecte în turism
Peste 15 000 de persoane, angajate prin intermediul ANOFM. Natalia Plugaru: „Vom extinde serviciile de ocupare, pentru ca fiecare cetățean să poată beneficia de un loc de muncă”
Energocom: evoluțiile geopolitice și stocurile reduse de gaze naturale mențin presiunea pe piață
Cronica ARHIVELOR // Ion Vatamanu – poet, savant și una dintre vocile renașterii naționale
Republica Moldova găzduiește Tabăra Francofonă Internațională: evenimentul reunește elevi și profesori din nouă țări
Consolidarea rezilienței informaționale, discutată de președinta Maia Sandu și echipa Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării
VIDEO // Peste 2 000 de militari vor defila de Ziua Independenței în PMAN. Ministrul Anatolie Nosatîi: „Un omagiu celor care au luptat pentru libertate”
Alertă de călătorie în Catania, după intensificarea activității vulcanului Etna. Cetățenii, îndemnați să urmărească recomandările autorităților italiene
FOTO // Mai mulți studenți ai Academiei „Ștefan cel Mare” au participat la Sesiunile Științifice Internaționale de Drept și Tehnologie din România
Economii de peste 13 milioane de euro pentru cetățeni și antreprenori, în zece luni de la conectarea la SEPA
Energocom a rezervat necesarul de electricitate pentru astăzi: „Energia disponibilă pe piețele externe continuă să fie mai scumpă, în special în orele de vârf”
FOTO // Luptătorii moldoveni de greco-roman au câștigat clasamentul pe echipe la turneul de la București