ro

 

Societate
15 Iulie, 2026 / 20:41
/ 26 August, 2025

Biroul Național de Statistică ar putea lansa un chatbot cu inteligență artificială pentru interpretarea datelor

Biroul Național de Statistică (BNS) va integra inteligența artificială în activitatea sa, prin lansarea unui chatbot care va facilita accesul și interpretarea datelor statistice. Declarația a fost făcută de directorul instituției, Oleg Cara, în cadrul emisiunii „Pe față” de la Moldova 1, transmite MOLDPRES.

„Noi acum avem planificat să utilizăm și inteligența artificială. Vom lansa în curând un chatbot prin care asistentul AI va sprijini utilizatorii în accesarea, înțelegerea și interpretarea datelor statistice”, a precizat Cara.

Șeful BNS a menționat că instituția rămâne la dispoziția utilizatorilor pentru explicații suplimentare și lucrează, în paralel, la modernizarea instrumentelor digitale. Printre acestea se numără: o nouă bancă de date, care va permite corelarea mai complexă a variabilelor, precum și un portal dedicat comerțului exterior, prin care utilizatorii vor putea genera mai ușor tabele și grafice.

„Ne străduim să aducem datele statistice mai aproape de cetățeni și mai ușor de înțeles”, a subliniat directorul BNS.

Recent, Biroul Național de Statistică a lansat un instrument interactiv de tip tablou de bord care prezintă evoluția indicelui prețurilor de consum și a ratei inflației în Republica Moldova în anii 2015-2025.

Cu ajutorul acestei aplicații interactive, utilizatorii pot vizualiza, selecta și filtra indicatorii privind Indicele Prețurilor de Consum (IPC), cât și rata inflației dezagregate în funcție de ani, luni, grupe de bunuri și servicii, astfel urmărind tendințele generale, cât și variațiile sezoniere ale inflației. Instrumentul oferă și informații privind ponderea bunurilor și serviciilor și gradul de influență a acestora asupra inflației, rata anuală minimă/maximă, cât și comparații cu alte țări din regiune.


 
Ultimele Știri
/ Acum 11 ore

Furtuna de marți a doborât copaci în mai multe raioane. Salvatorii au intervenit în 58 de situații de risc

/ Acum 12 ore

CNAS a alocat 64 de milioane de lei pentru plata indemnizațiilor de maternitate și a celor pentru incapacitate temporară de muncă

/ Acum 12 ore

Agenda evenimentelor, miercuri, 15 iulie

/ Acum 23 ore

Cer variabil, ploi de scurtă durată și maxime de +31 de grade Celsius, prognozate pentru joi

/ Acum 1 zi

Moneda comemorativă dedicată savantului de renume internațional, Sergiu Rădăuțanu, a fost înmânată familiei acestuia

/ Acum 1 zi

VIDEO // Progresele Republicii Moldova în realizarea Obiectivelor de Dezvoltare Durabilă, prezentate de secretarul general al Guvernului la Forumul ONU

/ Acum 1 zi

Escrocii și-au schimbat tacticile: patru fraude au provocat pagube de jumătate de milion de lei, iar alte 110 tentative au fost dejucate

/ Acum 1 zi

Cod galben de ploi, grindină și vijelii în nordul și centrul țării

/ Acum 1 zi

Investiții în infrastructura de cercetare în universități: trei instituții vor implementa proiecte cu o finanțare de 9,25 de milioane de euro

/ Acum 1 zi

Ministerul Sănătății avertizează: polenul de ambrozie poate declanșa alergii severe și crize de astm

/ Acum 1 zi

VIDEO // Militarii moldoveni au defilat la parada de Ziua Națională a Franței, alături de reprezentanți din 35 de state

/ Acum 1 zi

Opt școli-model intră în proces de modernizare în cadrul Proiectului „Modernizarea școlilor”

/ Acum 1 zi

„Ghidul Cumpărătorului”, lansat oficial: autoritățile oferă recomandări pentru alegerea unui imobil sigur

/ Acum 1 zi

Accident cu trei vehicule produs în raionul Anenii Noi: trei persoane au fost rănite grav