Bursele elevilor și studenților vor fi indexate cu 4,6 la sută
Bursele elevilor și studenților vor fi indexate cu 4,6%. Decizia a fost aprobată astăzi de Guvern și are drept scop stimularea performanței academice, transmite MOLDPRES.
„Ajustăm valoarea burselor la inflația din anul precedent, respectiv vorbim de o creștere cu 4,6 la sută a valorii burselor, o măsură care, credem noi, va contribui la atragerea unui număr mai mare de studenți în țara noastră”, a declarat la ședința Guvernului ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun.
Potrivit documentului, vor fi ajustate bursele de performanță și cele speciale pentru elevii talentați din liceele-internat republicane cu profil arte, precum și pentru elevii claselor IV-IX ai Colegiului Național de Coregrafie.
Totodată, vor fi majorate bursele de studii pentru studenții din învățământul superior (ciclul I, ciclul II, studii integrate, învățământ medical și farmaceutic), dar și pentru elevii din învățământul profesional tehnic postsecundar, postsecundar nonterțiar și secundar. De asemenea, vor fi indexate bursele acordate în domeniul militar și al ordinii publice, precum și bursele de merit.
Ministerul Educației și Cercetării a precizat că indexarea burselor nu necesită mijloace financiare suplimentare, întrucât în Legea bugetului de stat pentru anul 2025 au fost deja alocate în acest scop fonduri suplimentare în valoare de 17,26 milioane de lei.
În Republica Moldova sunt 16 instituții de învățământ superior, inclusiv 12 instituții publice și patru private. Numărul studenților din instituțiile de învățământ superior a atins cifra de 58,9 mii, în anul curent de studii.
Bacalaureat 2026 // Candidații susțin proba la disciplina la alegere
Agenda evenimentelor, marți, 16 iunie
METEO // Ploi de scurtă durată și descărcări electrice, prognozate pentru 16 iunie
SATUL EUROPEAN // Infrastructură modernizată la Frumoasa, Călărași
FOTO // Academia de Științe a Moldovei marchează 65 de ani de la fondare
Transport public îmbunătățit pentru locuitorii din Călărași, Tuzara și Nișcani
VIDEO // Fosta viceprimară a capitalei l-a acționat în judecată pe primarul Ion Ceban
Mai multe primării din Edineț, implicate în procesul de amalgamare voluntară. Alexei Buzu: „Unitate, eficiență și servicii mai bune”
Escrocherii telefonice de peste 4 milioane de lei în doar câteva zile
Stațiile auto cu mozaic din Republica Moldova, reunite într-un amplu album fotografic
ANSA lansează un nou concept de gestionare a pestei porcine africane: medicii veterinari vor vizita gospodăriile pentru a evalua situația
MAE: Cetățenii moldoveni decedați în accidentul din Ungaria vor fi repatriați
VIDEO // Escrocherie dejucată de polițiști. Doi tineri ucraineni au fost reținuți în flagrant
GALERIE FOTO // Ziua Mondială a Donatorului de Sânge, marcată printr-un eveniment de amploare organizat la Chișinău
Sprijinul pentru aderarea Republicii Moldova la UE, reconfirmat printr-o declarație comună adoptată de Adunarea Parlamentară Moldova-Polonia
Un militar în termen a fost rănit în timpul activităților de instruire
Ministrul Dorin Junghietu, în vizită la Stația electrică Chișinău: „Monitorizăm respectarea termenelor, pentru ca la sfârșitul lunii iunie să putem începe procesul de energizare a stației”
Oportunitățile de finanțare disponibile pentru sectorul agricol, discutate de ministra Ludmila Catlabuga cu fermierii din raionul Rîșcani
Curtea de Conturi a identificat neconformități în administrarea fondurilor sociale și medicale
ARMENPRESS: Miniștrii UE discută consolidarea rezilienței și diversificarea economică a Armeniei
În premieră, arta contemporană din Republica Moldova ajunge la VOLTA Basel 2026
Bazinul de înot al Universității de Stat din Moldova se redeschide după renovare
Exporturile de mărfuri, în creștere în primele patru luni din 2026: UE își consolidează poziția de principal partener comercial
Comunicarea parcursului european, printre prioritățile noii Strategii de comunicare a Parlamentului
Schemele investiționale continuă să facă victime: 13 persoane au rămas fără peste un milion de lei
Investiții de circa 600 de milioane de lei, realizate de Moldelectrica în 2025
Cronica ARHIVELOR // 15 iunie 1989: Literatura și Arta” apărea pentru prima dată în alfabet latin, un moment-cheie al renașterii naționale
Poetul Mihai Eminescu, comemorat la Viena de reprezentanții Republicii Moldova și României
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a sosit la summitul G7 de la Evian
Carburanții se ieftinesc: prețul motorinei coboară sub pragul de 27 de lei