ro

 

Societate
10 August, 2026 / 08:15
/ 18 Iulie, 2026

Pericol la scăldat în zilele caniculare. Autoritățile recomandă prudență maximă

Odată cu temperaturile ridicate din această perioadă, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) îndeamnă populația să respecte regulile de siguranță în timpul scăldatului și să evite comportamentele care pot duce la producerea unor tragedii în bazinele acvatice, transmite MOLDPRES.

Salvatorii recomandă cetățenilor să se scalde doar în locurile special amenajate și supravegheate de salvamari. Totodată, aceștia atrag atenția că este strict interzisă intrarea în apă în stare de ebrietate, iar copiii nu trebuie lăsați nicio clipă fără supravegherea unui adult.

IGSU mai recomandă evitarea scăldatului pe timp de noapte, în locuri necunoscute sau în zone cu curenți puternici. De asemenea, oamenii sunt sfătuiți să nu intre brusc în apă după o expunere îndelungată la soare, pentru a preveni șocul termic și alte incidente.

Părinții sunt îndemnați să discute cu copiii despre regulile de comportament în apropierea apei și să nu le permită jocurile periculoase în bazinele acvatice.

Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, respectarea acestor măsuri de prevenire poate reduce riscul producerii cazurilor de înec și poate contribui la protejarea vieții și sănătății persoanelor aflate la odihnă în apropierea apelor.

Meteorologii prognozează până la 33 de grade în zilele de odihnă. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Un specialist din diaspora își propune să revină în Republica Moldova pentru a contribui la dezvoltarea registrului naval național

/ Acum 2 zile

GALERIE FOTO // Diaspora, acasă: Imagini de la cea mai mare reuniune a moldovenilor de peste hotare

/ Acum 2 zile

Meteorologii au emis Cod galben de pericol de incendiu în întreaga țară până pe 14 august

/ Acum 2 zile

Un bărbat a fost reținut într-un dosar de corupție. Ar fi facilitat transferul a 60.000 de dolari prin portofele electronice

/ Acum 2 zile

Noi cazuri de fraude telefonice și online. O femeie din Chișinău a transmis escrocilor 990 000 de lei

/ Acum 2 zile

Ultimele baraje antipoluare au fost demontate de pe Nistru după aproape cinci luni de intervenții

/ Acum 2 zile

Cetățenii Republicii Moldova pot obține burse de studii în Marea Britanie

/ Acum 2 zile

Un bărbat din Cimișlia a fost trimis în judecată pentru omorul concubinei

/ Acum 2 zile

Cod galben de instabilitate atmosferică în cea mai mare parte a țării

/ Acum 2 zile

Peste 370 de accidente, înregistrate de la începutul anului în capitală. Șase persoane și-au pierdut viața

/ Acum 2 zile

Flux sporit de călători pe Aeroportul Chișinău, cu peste 1900 de pasageri deserviți pe oră în perioada de vârf a concediilor

/ Acum 2 zile

Siguranța copiilor în spațiul digital, prioritate pentru autorități. Maia Sandu: „Trebuie să creăm mecanisme care să-i protejeze”

/ Acum 3 zile

Vântul puternic și ploile au provocat pagube în nordul și centrul țării. Salvatorii au intervenit în zece cazuri

/ Acum 3 zile

DOC // Consolidarea securității și cooperarea cu UE. Programul de implementare a Strategiei Naționale de Apărare pentru perioada 2024–2034, publicat în Monitorul Oficial