ro

 

Societate
04 Martie, 2026 / 06:22
/ 15 Ianuarie, 2026

Casa de Cultură din Cimișlia va fi renovată și transformată într-un centru modern pentru activități artistice

Casa de Cultură din Cimișlia va fi renovată și transformată într-un centru modern pentru activități culturale și artistice. Totodată, orașul va avea o stație modernă de pompare a apelor uzate. Contractele de antrepriză pentru realizarea lucrărilor au fost semnate, astăzi, de Agenția de Dezvoltare Regională Sud, Primăria Cimișlia și antreprenorii desemnați să execute lucrările, în prezența viceprim-ministrului Vladimir Bolea, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, transmite MOLDPRES.

Astfel, la Casa de Cultură din Cimișlia va fi reconstruită sala de spectacole, vestibulul și  vestiarul, cu integrarea elementelor de design interior. De asemenea, vor fi efectuate lucrări de fațadă și amenajare a teritoriului adiacent. În total, peste 40.000 de locuitori ai orașului și raionului Cimișlia, inclusiv ansambluri folclorice, interpreți, organizatori de evenimente și tinere talente, vor beneficia de o instituție modernă.

În același timp, stația de pompare a apelor uzate va asigura acces la servicii moderne de canalizare pentru 1450 de locuitori și 15 agenți economici din zona nord-vest a orașului. Proiectul include finalizarea stației de pompare cu o capacitate de 5–25 m³/oră, conectarea a peste 16 km de rețea de canalizare la stația de pompare a apelor uzate și amenajarea drumului de acces până la stație.

După semnarea contractelor, ministrul, împreună cu autoritățile locale, a vizitat Casa de Cultură, unde urmează să înceapă lucrările de renovare. Totodată, ministrul a vizitat scuarul „Recunoștinței”, care a fost amenajat în cadrul unui proiect realizat prin Programul „Satul European”, ediția 1. Tot aici a fost instalat un monument în memoria eroilor căzuți în cel de-al Doilea Război Mondial.

Până în prezent, în orașul Cimișlia au fost realizate și sunt în desfășurare mai multe proiecte de dezvoltare prin programele „Satul European”, edițiile I și II, „Satul European Expres” și „Europa este aproape”.


 
Ultimele Știri
/ Acum 19 ore

Finanțare europeană de 1,8 milioane de euro pentru modernizarea gestionării deșeurilor: centre moderne de colectare la Călărași, Ungheni și Leova

/ Acum 19 ore

Incendiu la Ministerul Sănătății. Pompierii au intervenit

/ Acum 20 ore

Alegerea cadourilor pentru Ziua Internațională a Femeii. Specialiștii îndeamnă să verificați eticheta, calitatea și să păstrați bonul fiscal

/ Acum 20 ore

Locuitorii din raioanele Florești și Soroca vor beneficia de consultații medicale gratuite

/ Acum 20 ore

Agenția Servicii Publice lansează trei servicii digitale gratuite pentru antreprenorii independenți

/ Acum 21 ore

Peste 95% dintre nou-născuții din Moldova au fost testați gratuit pentru depistarea pierderii auzului

/ Acum 1 zi

FOTO // Istorii de sacrificiu: dosarele eroilor căzuți în Războiul de la Nistru, păstrate la Academia „Ștefan cel Mare” a MAI

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, marți, 3 martie

/ Acum 1 zi

Perspectiva meteo pentru martie 2026 în Moldova: soare, ploi puține și tradiții de primăvară

/ Acum 1 zi

Meteorologii anunță vreme variabilă și temperaturi moderate pentru marţi, 3 martie 2026

/ Acum 1 zi

Instrument nou pentru aplicarea corectă a normelor privind substanțele periculoase

/ Acum 1 zi

Reluare limitată a zborurilor în Emiratele Arabe Unite. Recomandările MAE pentru cetățenii moldoveni

/ Acum 1 zi

Programare online la serviciile cadastrale pentru şase raioane şi municipiul Bălţi care trec la sistemul digital de rezervare

/ Acum 1 zi

Atenţie, fals! Fraudă online în numele MPay și EVO. Cetățenii, vizați prin SMS-uri false privind „taxe de drum restante”