ro
Societate
09 Decembrie, 2025 / 00:53
/ 07 August, 2025

Circa 60 de mii de permise de conducere de model național sunt deținute de locuitorii din regiunea transnistreană

Circa 60 de mii de permise de conducere de model național sunt deținute de cetățeni ai Republicii Moldova, cu domiciliu în regiunea transnistreană, transmite MOLDPRES.

Datele au fost prezentate de Biroul politici de reintegrare, în baza informațiilor din Registrul de stat al conducătorilor auto și din Registrul de stat al vehiculelor.

Totodată, 41 223 de autovehicule aflate în posesia sau proprietatea cetățenilor din regiune sunt înmatriculate cu plăci emise în conformitate cu cerințele legislației.

Din numărul total, 27 547 de plăci sunt de tip național, cu aplicarea codului „MD” și a drapelului de stat, iar altele 13 676 sunt de model neutru, însoțite de eclipsa cu inscripția „MD”.

Biroul politici de reintegrare a subliniat că „aceste cifre denotă interesul sporit al locuitorilor din regiunea transnistreană de a se conforma la cerințele legislației Republicii Moldova și de a fi participanți legali în traficul rutier național și internațional”.

Ultimele Știri
/ Acum 14 ore

Șefa statului cere modernizarea legislației media: „Nu mai putem apăra democrația cu instrumente de acum câteva decenii”

/ Acum 14 ore

Explozie într-o locuință din Șoldănești după ce proprietarul a folosit benzină pentru a aprinde focul în sobă

/ Acum 15 ore

Avocatul Poporului intensifică intervențiile în cazurile de violență de gen în cadrul campaniei „16 Zile de Activism”

/ Acum 15 ore

Reorganizarea școlilor mici, propusă pentru creșterea calității educației. 73 de instituții ar putea fi vizate de schimbări

/ Acum 15 ore

Statul confiscă mașina unui șofer prins beat de două ori în două luni

/ Acum 18 ore

Agenda evenimentelor, luni, 8 decembrie

/ Acum 2 zile

Cumpăr BUN de-acasă // Președinta Maia Sandu și prim-ministrul Alexandru Munteanu îndeamnă cetățenii să susțină producătorii locali: „Căutați pe rafturi produsele moldovenești”

/ Acum 2 zile

Casa de Cultură din Manta, Cahul, renovată în cadrul Programului național „Satul European”

/ Acum 2 zile

Ministrul Mediului cere demisia responsabililor de la Spațiile Verzi Strășeni după tăierea ilicită a unui frasin: „Nu este suficient să fie amendat doar făptașul”

/ Acum 2 zile

Moldovenii descoperă China: povești, impresii și noi oportunități de cooperare

/ Acum 2 zile

Expoziția „Copiii împotriva războiului”, la Ambasada Ucrainei în Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Un polițist de frontieră s-a împușcat cu arma din dotare

/ Acum 3 zile

Vreme posomorâtă și ploi izolate: prognoza meteo pentru week-end

/ Acum 3 zile

Gala Colaborării și Inovării la USM. Facultatea de Jurnalism și Științe ale Comunicării a marcat 45 de ani de activitate