ro
Societate
10 Decembrie, 2025 / 01:50
/ 12 Noiembrie, 2025

Circa jumătate de milion de moldoveni au solicitat compensații pentru perioada rece a anului

Până în prezent, au fost înregistrate aproximativ 480 de mii de cereri pentru a beneficia de ajutor pentru perioada rece a anului. Jumătate din aceste solicitări au fost înregistrate de asistenții sociali. Anunțul a fost făcut de către ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, transmite MOLDPRES.

Ministra a comunicat că procesul decurge destul de bine, fără întreruperi în sistem, iar compensațiile vor fi stabilite în mod individual pentru fiecare cerere, în funcție de venituri,  de situația fiecărei familii și surse de energie. Bugetul pentru compensații va fi stabilit după ce se va încheia procesul de înregistrare.

„Bugetul pentru compensații va fi stabilit după ce se încheie procesul de înregistrare,  ca noi să avem o claritate mai bună asupra numărului de gospodării care solicită ajutor pentru perioada rece anului”, a mai spus ministra.

Menționăm că termenul limită pentru depunerea cererii este 28 noiembrie. Persoanele care se vor înregistra până la această dată vor beneficia de compensații începând cu luna noiembrie. Totodată, cei care nu se vor înregistra până pe 28 noiembrie, vor putea depune cererea și ulterior, însă vor primi compensațiile începând cu luna următoare.

Programul „Ajutor la contor” oferă, pentru al patrulea an consecutiv, compensații la energie gospodăriilor vulnerabile, pentru perioada noiembrie-martie. Procesul de depunere a cererilor pentru solicitarea compensațiilor la energie a fost lansat luni, 3 noiembrie.

Compensațiile vor fi oferite lunar sub formă de plată monetară.

Pentru întrebări privind procesul de înregistrare, cetățenii pot apela numărul gratuit 0 8000 5000, între orele 8.00 – 18.00, de luni până vineri.

Ultimele Știri
/ Acum 15 ore

Doi copii au ajuns la spital cu intoxicație cu monoxid de carbon

/ Acum 15 ore

CNA și procurorii desfășoară peste 30 de percheziții într-un dosar de corupție la examenele auto: 23 de persoane vizate

/ Acum 15 ore

Republica Moldova prelungește mecanismul de protecție temporară pentru ucraineni

/ Acum 15 ore

Nou model de adeverință pentru preschimbarea permiselor moldovenești în Marea Britanie. ASP va elibera documentul în limba engleză

/ Acum 16 ore

FOTO // IGSU a recepționat primele donații pentru consolidarea răspunsului la inundații în cadrul proiectului WASSER

/ Acum 17 ore

Spitalul raional Cimișlia a fost reabilitat termic

/ Acum 17 ore

Droguri de peste 1,2 milioane de lei scoase din circuit de poliție în doar o săptămână

/ Acum 17 ore

Vehicule speciale pe strada Mateevici: Ambasada SUA și MAI organizează un exercițiu de simulare a unei urgențe la Chișinău

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, marți, 9 decembrie

/ Acum 1 zi

METEO // Cer noros și temperaturi ușor pozitive în timpul zilei de marţi, 9 decembrie

/ Acum 1 zi

Doi judecători, foști conducători de instanță, clarifică în audieri publice aspecte financiare și de integritate etică

/ Acum 1 zi

Robotica deschide drumul viselor la Orhei: copiii învață să construiască roboți cu sprijinul UE și PNUD

/ Acum 1 zi

Notele ar putea reveni în clasa a IV-a de la 1 septembrie 2026. Ministerul Educației testează deja sistemul în mai multe școli

/ Acum 1 zi

SATUL EUROPEAN // Condiții moderne pentru locuitorii din Glodeni, cu investiții în educație, infrastructură și servicii publice