
Comisia Unificată de Control cere monitorizarea constantă a posturilor instalate ilegal în Zona de Securitate
Comisia Unificată de Control /CUC/ s-a întrunit astăzi la Bender. În cadrul ședinței, membrii Comisiei au aprobat doi observatori militari noi în componența contingentului Forțelor de Menținere a Păcii al Republicii Moldova, transmite MOLDPRES.
Potrivit Biroului pentru reintegrare, subiectul principal al discuțiilor a fost legat de monitorizarea eliminării din Zona de Securitate a posturilor și fortificațiilor instalate abuziv în anul 2022 de către structurile de forță ale Tiraspolului. Comisia a luat act de constatările de pe teren raportate de observatorii militari din Forțele Mixte de Menținere a Păcii, precum și de răspunsurile de precizare aduse de reprezentanții regiunii transnistrene.
Prin urmare, au fost aprobate rapoartele Comandamentului Militar Întrunit începând cu 2022 și până în prezent care se refereau la posturile menționate.
În același context, prin decizia de astăzi a Comisiei Unificate de Control, Comandamentul Militar Întrunit a fost însărcinat să monitorizeze neîntrerupt cum respectă Tiraspolul angajamentul asumat în legătură cu posturile și fortificațiile și să documenteze regulamentar obstacolele în calea liberei circulații în Zona de Securitate.
Delegația Republicii Moldova în Comisia Unificată de Control anunță că va menține această problemă în vizor și va reacționa cu promptitudine la orice eventuală înrăutățire a situației în această privință.
Cetățenii pot participa pe 9 mai la discuții cu miniștri și diverse activități organizate în PMAN cu ocazia Zilei Europei
Republica Moldova a primit un nou pachet de asistență din partea SUA pentru modernizarea BPDS „Fulger”
Veteranii celui de-al Doilea Război Mondial vor primi un ajutor de 30 de mii de lei
Peste șapte mii de persoane au fost plasate în câmpul muncii de la începutul anului 2025
Activitatea punctelor de trecere a frontierei moldo-române va fi sistată în această noapte, între orele 01:30 – 03:00
Vremea se menține posomorâtă joi, cu ploi slabe și maxime de până la 18 grade Celsius
Republica Moldova va implementa sistemul e-Dosar, care va permite gestionarea electronică a cauzelor penale și contravenționale
Cetățenii pot solicita online informații din Registrul dosarelor succesorale și testamentelor
Accesul persoanelor în anumite locuri publice din capitală va fi limitat în zilele de 8 și 9 mai
Cardinalul american Robert Prevost, ales papă
Republica Moldova și România vor coopera pentru realizarea unei arhive vizuale comune
Fum alb la Vatican. A fost ales noul papa
Ministerul Energiei propune majorarea până la 10 kW a plafonului individual de capacitate pentru prosumatori
Încă un condamnat pe viață, eliberat din detenție, a fost întors în penitenciar
Începe evaluarea procurorilor. 88 de procurori au fost notificați
Un judecător de la Curtea de Apel Centru a picat evaluarea externă
Documentarul „Regele Mihai: Drumul către casă” va fi proiectat la Chișinău, de Ziua Regalității
Lucian Blaga, evocat la Chișinău într-o expoziție aniversară organizată de Biblioteca Națională
Noi demersuri pentru susținerea educației de calitate. MEC și DRRM au semnat un Acord de parteneriat
Agenții economici care vor depune contestații în cadrul achizițiilor publice vor trebui să achite o taxă de stat
Un bărbat, care a înșelat peste 30 de persoane, a fost trimis pe banca acuzaților
Câteva instituții de stat vor fi reorganizate. Lilia Dabija: „Inițiativa va aduce mai multă eficiență”
Locuitorii din satele unde nu sunt bancomate vor putea să retragă numerar de pe cardul bancar direct în magazine
Structurile MAI, mobilizate pentru a asigura ordinea publică de 9 mai. Cetățenii sunt atenționați să evite simbolurile care incită la război
CEC a acreditat observatori naționali pentru monitorizarea alegerilor locale noi