LIVE TEXT // Reuniunea Carta Socială Europeană. Maia Sandu: „Prin experiență am învățat că drepturile sociale sunt esențiale pentru supraviețuirea democrației”
Republica Moldova găzduiește, în premieră, Conferința la nivel înalt privind drepturile sociale – Carta Socială Europeană. Evenimentul are loc joi, 19 martie, la Chișinău, în contextul președinției țării noastre la Comitetul de Miniștri al Consiliul Europei, transmite MOLDPRES.
Actualizare 09:00 Conferința și-a început lucrările. Participanții au fost salutați de președinta Maia Sandu. Un discurs, la reuniune, a ținut și secretarul general al Consiliului Europei, Alain Berset.
Maia Sandu: „Este o onoare pentru noi să găzduim această conferință la nivel înalt pe drepturile sociale, vă salutăm în Republica Moldova. Astăzi ne focusăm pe un subiect important. În țara noastră, prin experiență, am învățat că drepturile sociale sunt esențiale pentru supraviețuirea democrației. Noi am văzut cât de fragile pot deveni instituțiile noastre. Adversarii noștri în mod intenționat utilizează sărăcia, frustrarea pentru a submina încrederea publică, organizează protestele plătite, au încercat să manipuleze alegerile și referendumul prin tentativa de a explora vulnerabilitățile economice ale populației.În același timp, persistă percepția că energia ieftină e mai importantă decât libertatea, deși noi cunoaștem că dependența vine la un preț mult mai mare. Aceste mesaje sunt diseminate pentru a diviza societatea, a sădi sămânța neîncrederii și a submina suveranitatea.
Ce am înțeles noi? Acestea nu sunt doar provocările politice. Sunt și provocări sociale, care necesită răspunsuri sociale. Nu este o provocare unică pentru Republica Moldova. observăm aceeași tendință în toată Europa”.
Alain Berset: „Războiul din Ucraina a intrat în al cincilea an de agresiune din partea Rusiei. Având în vedere acest război și conflictul din Iran, Orientul Mijlociu, trebuie să menționăm că sunt consecințe pentru aceste țări, dar și pentru ceilalți, pentru statele membre ale Consiliului Europei. Aceasta stârnește o reacție în lanț. Europa știe ce pot face aceste șocuri economice pentru drepturile omului. De aceea, este important să lucrăm împreună pentru a soluționa aceste probleme.”
Actualizare 08:30 Secretarul general al Consiliului Europei a remarcat importanța organizării conferinței la Chișinău, în perioada în care Republica Moldova deține președinția Comitetului de Miniștri.
„Faptul că putem organiza această conferință aici este deosebit de important. Vă mulțumim pentru găzduirea acestui eveniment. Este o mare plăcere pentru noi să fim la Chișinău, alături de reprezentanții celor 46 de state membre. Suntem convinși că familia europeană reprezintă cea mai bună cale de a avansa împreună, pentru a construi o Europă mai puternică și mai unită”, a declarat Alain Berset la Chișinău.
Secretarul general al Consiliul Europei a subliniat necesitatea consolidării drepturilor sociale, în condițiile în care Europa trece prin momente dificile: războiul din Ucraina, conflictul din Orientul Mijlociu și „alte situații care ne afectează pe toți”. Berset a evidențiat necesitatea investițiilor în securitatea democratică, în instituții puternice și în accesul la servicii esențiale, precum sănătatea și locuințele.

Știrea inițială: Ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, a subliniat că este o mare onoare pentru Republica Moldova să găzduiască Conferința la nivel înalt privind Carta Socială Europeană.
Potrivit oficialei, evenimentul va reuni miniștri, înalți oficiali și parteneri din întreaga Europă pentru a reafirma angajamentul politic, a discuta provocări-cheie precum inegalitatea și viitorul pieței muncii și a avansa misiunea comună de transformare a drepturilor sociale în realitate pentru toți.
„Invit cu căldură toate guvernele, părțile interesate și prietenii să ni se alăture la Chișinău la această conferință semnificativă. Participarea dumneavoastră va modela viitorul drepturilor sociale în Europa și va reafirma valorile noastre comune. Așteptăm cu nerăbdare să vă întâmpinăm și să lucrăm împreună pentru o Europă mai justă, incluzivă și prosperă.”
„Vom reflecta împreună asupra modului de a consolida implementarea, de a promova ratificarea mai largă și de a ne asigura că promisiunea justiției sociale ne ghidează acțiunile atât în prezent, cât și în viitor”, a declarat Natalia Plugaru în ajunul conferinței.
În marja evenimentului, la Chișinău vor fi semnate două acorduri importante: Acordul de securitate socială cu Ucraina și un acord de sprijin pentru implementarea reformei RESTART cu Republica Cehă.
Republica Moldova a ratificat Carta Socială Europeană revizuită la 8 noiembrie 2001 și a acceptat prevederi suplimentare în august 2024. În prezent, țara noastră a acceptat 71 din cele 98 de paragrafe ale Cartei. Totodată, Republica Moldova nu a acceptat Protocolul adițional din 1995, care prevede instituirea unui sistem de plângeri colective.
În contextul desfășurării evenimentului, autoritățile au anunțat că circulația rutieră va fi temporar restricționată pe anumite străzi din centrul municipiului Chișinău, pentru a asigura buna organizare și securitatea reuniunii de nivel înalt.
VIDEO // Peste 130 de vehicule au fost ridicate în urma a 20 de percheziții într-un dosar de contrabandă
Cetățenii pot achita până pe 31 martie prima de asigurare medicală cu reducere
Otilia Dandara a fost confirmată oficial în funcția de rector al USM
Cazul Ludmilei Vartic: directorul Spitalului raional Hâncești a depus cerere de demisie
Șapte din zece moldoveni sunt preocupați de starea mediului, arată Barometrul opiniei publice în domeniul tranziției verzi
ANSP: 55 de cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută
Conferința la nivel înalt privind drepturile sociale – Carta Socială Europeană va fi organizată joi la Chișinău. Evenimentul reunește peste 50 de delegații oficiale
Republica Moldova va implementa Sistemul MD – ALERT. Cetățenii vor primi mesaje de avertizare în situații de risc
CNMC: „Probele de apă din râul Nistru indică o revenire treptată a valorilor de siguranță”
AUDIO // Primarul orașului Căușeni, reținut de CNA pentru mită de 89 000 de lei
Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „Nivelul poluării cu produse petroliere pe Nistru a revenit la limite admisibile. Analizăm reluarea alimentării cu apă în nordul țării”
Dosarele de înscriere la grădiniță vor putea fi depuse online
Premierul Alexandru Munteanu, despre situația de pe râul Nistru: „Ultimele date arată o evoluție pozitivă. Prioritatea este sănătatea cetățenilor”
Descinderi pe întreg teritoriul țării, într-o cauză de spălare de bani în sumă de peste 173 de milioane de lei
Vameși moldoveni participă la instruiri europene pentru combaterea contrabandei
Cer noros și maxime de până la +12 grade Celsius, prognozate de meteorologi pentru ziua de joi
Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”, lider național în clasamentul SCImago 2026
Sprijin larg în Parlamentul European pentru procesul de integrare a Republicii Moldova în UE. Igor Grosu: „Moldova își face temele, iar sprijinul partenerilor europeni ne dă încredere că suntem pe drumul cel bun”
Un nou sistem de filtrare a apei va fi instalat la stația de la Cosăuți
Președinta Maia Sandu: „Incluziunea romilor nu trebuie privită ca o problemă de rezolvat, ci ca o obligație ce ține de respectarea demnității umane”
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, în discuții cu Ministra Muncii și Protecției Sociale a Italiei, Elvira Calderone
Evoluțiile comerciale internaționale și rolul Republicii Moldova în context regional, analizate de vicepremierul Eugeniu Osmochescu cu reprezentantul adjunct al SUA pentru Comerț
Raportul „Crearea unor piețe energetice funcționale în Republica Moldova”, elaborat de OECD, a fost prezentat la Chișinău
Sistemul de alimentare centralizată cu energie termică din capitală va fi modernizat. Investiții de 326 de milioane de euro
VIDEO// Ministerul Mediului intensifică măsurile: Al treilea baraj absorbant, instalat la Arionești
Vicepremierul Eugeniu Osmochescu, în discuții cu secretarul adjunct pentru Europa și Eurasia din cadrul Departamentului pentru Comerț al SUA
Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Prioritatea este să restabilim alimentarea cu apă în nordul țării. Acest lucru va fi făcut doar în condiții de siguranță deplină pentru sănătatea oamenilor”
VIDEO // Parlamentul Republicii Moldova și Parlamentul European au semnat Memorandumul de Înțelegere reînnoit
Completele pentru evaluarea externă a judecătorilor au fost reorganizate
Acord intrat în vigoare. Permisele de conducere moldovenești vor fi recunoscute în Emiratele Arabe Unite
