ro
Societate
01 Noiembrie, 2025 / 03:25
/ 16 Aprilie, 2025

CSM a dispus reevaluarea judecătoarei Angela Braga în cadrul mecanismului de vetting

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a dispus astăzi reevaluarea judecătoarei Angela Braga în cadrul procesului de vetting, informează MOLDPRES.

Decizia survine ca urmare a apariției unor circumstanțe noi, care pot fi relevante pentru evaluarea integrității etice și financiare a magistratei.

Potrivit CSM, reevaluarea are scopul de a asigura continuitatea aplicării principiilor de transparență și responsabilitate în procesul de verificare a judecătorilor.

/ Acum 10 ore

Premieră la Teatrul „Alexie Mateevici”: „Între noi e totul bine”, o tragicomedie despre tăcere, generații și iluzia comunicării

/ Acum 10 ore

Investiții de cel puțin 6 miliarde lei în grădinițe, școli și universități în următorii ani. Dan Perciun: „Trebuie să accelerăm viteza reformelor”

/ Acum 10 ore

VIDEO // Trei persoane, printre care un cetățean al Federației Ruse, au fost reținuți pentru escrocherie și delapidare în proporții deosebit de mari

/ Acum 10 ore

LIVE TEXT // Ședința Parlamentului. Parlamentul a acordat vot de încredere Guvernului Munteanu

/ Acum 11 ore

Eugen Osmochescu: „Primele acțiuni pe care le putem implementa pe o perioadă de 100 de zile, pot determina o creștere economică de până la 1-2 la sută”

/ Acum 11 ore

Anatolie Nosatîi: „Principalele direcții de activitate a Ministerului Apărării sunt fortificarea capacităților de apărare a spațiului aerian și sporirea rezilienței față de provocările hibride”

/ Acum 11 ore

Premierul desemnat, despre lupta cu dezinformarea: „Trebuie să sanitizăm spațiul informațional. Libertatea de exprimare nu poate fi scut pentru ură și dezinformare”

/ Acum 12 ore

Aspecte de reglementare în sistemul justiției penale din R. Moldova, analizate de experți europeni și reprezentanți ai CSP

/ Acum 12 ore

Drumuri moderne și poduri peste Prut. Guvernul Munteanu asigură investiții majore în infrastructură

/ Acum 12 ore

Trei procurori au fost sancționați de CSP pentru abateri disciplinare grave

Vezi mai multe