CSJ a dispus reluarea dosarului „kulioc”, în care figurează ex-președintele Dodon: Părțile implicate sunt obligate să prezinte o listă actualizată a probelor
Curtea Supremă de Justiție /CSJ/ a decis reluarea dosarului „Kulioc”, în care fostul președinte și actual deputat Igor Dodon are calitatea de inculpat. Următoarea ședință în acest dosar va avea loc marți, 25 noiembrie, comunică MOLDPRES.
Solicitat de agenție, Marcel Dumbravan, șeful Procuraturii Anticorupție, a menționat că, în baza încheierii primite de la CSJ, s-a stabilit că dosarul penal în privința lui Igor Dodon urmează a fi reluat.
„În cadrul cercetării judecătorești, toate părțile implicate sunt obligate să prezinte lista actualizată a probelor ce urmează a fi examinate în instanță. Această încheiere este executorie, a fost expediată personal și nu poate fi atacată prin căi de recurs. Prin urmare, Procuratura Anticorupție trebuie să se conformeze și să execute această încheiere. Următoarea ședință în acest dosar este stabilită pentru mâine”, a spus Dumbrăvan.
Conform sursei citate, echipa de procurori anticorupție care va reprezenta statul în acest dosar rămâne aceeași, iar solicitările și obiectivele procesuale rămân neschimbate.
„Fiecare parte va prezenta lista actualizată a probelor, iar procesul va continua pe baza documentelor și elementelor stabilite. De asemenea, conform Codului de procedură penală, expertizele sau conexiunile cu alte cauze penale, dacă sunt menținute prin încheieri valide, vor fi considerate decizii obligatorii pentru părți”, a adăugat sursa citată.
Decizia a fost luată ca urmare a înlocuirii unui judecător din complet, ceea ce impune reluarea integrală a cercetării judecătorești.
Până în iunie 2025, dosarul a fost examinat de Ghenadie Eremciuc, Ion Malanciuc și Stella Bleşceaga, președintele completului. Ulterior, Ion Malanciuc a fost numit judecător la Curtea Constituțională, ceea ce a condus la suspendarea ședințelor. Săptămâna trecută, părțile au fost informate că Malanciuc a fost înlocuit cu magistratul Vladislav Gribincea, iar procesul va fi reluat.
În cadrul procedurilor anterioare, instanța a audiat 15 martori ai acuzării și a examinat numeroase documente și procese-verbale.
Urmărirea penală în dosarul denumit generic „Kulioc” a fost reluată pe 18 mai 2022, după ce Curtea de Apel Chișinău a casat hotărârea Judecătoriei Chișinău privind neînceperea urmăririi penale împotriva fostului președinte Igor Dodon.
Dosarul se bazează pe o înregistrare video din iunie 2019, în care Dodon apare alături de Vladimir Plahotniuc și Serghei Iaralov.
Moldova sub avertizare meteo: ploi, descărcări electrice și răcire accentuată. Cetățenii, îndemnați să nu își uite umbrelele
Aglomerație la frontieră: Mii de autoturisme și camioane au trecut vama în ultimele 24 de ore
Locuitorii capitalei, îndemnați să consume produse locale. Târguri și iarmaroace se desfășoară în toate sectoarele Chișinăului
Cod galben de ploi puternice. Salvatorii îndeamnă cetățenii să respecte regulile de securitate
GALERIE FOTO // Orășelul European a fost inaugurat în inima capitalei de Ziua Europei
Orășelul European, inaugurat în PMAN de Ziua Europei – sărbătoare a păcii, unității și diversității
Rusia folosește memoria celui de-al Doilea Război Mondial pentru a justifica agresiunea. Ambasadorul Paun Rohovey: „Ucraina luptă pentru libertate”
Conferința științifică „9 MAI: Comemorare, Reconciliere și Unitate Europeană”. Maia Sandu: „Viitorul european al Republicii Moldova înseamnă asumarea trecutului, așa cum înseamnă alegerea adevărului în locul propagandei”
O femeie din Strășeni a adus pe lume o fetiță cu o greutate impresionantă de aproape 5 kg
Peste 190 de elevi din întreaga țară participă la Olimpiada Republicană la Istoria românilor și universală
Trafic sporit de călători la postul vamal Sculeni, pe sensul de ieșire din țară
Chișinăuienii pot beneficia de consultații gratuite de Ziua Europei
Pompieri, medici și polițiști mobilizați la Șoldănești în cadrul unor aplicații complexe
Agenda evenimentelor, sâmbătă, 9 mai
Săptămâna începe cu ieftinirea carburanților: motorina coboară sub pragul de 30 de lei
Serviciul Special Antigrindină a instituit o Comisie de anchetă după ce trei persoane au fost rănite în urma contactului cu obiecte asemănătoare unor componente de rachete antigrindină
Glonț găsit în corpul minorului decedat într-o unitate militară de la Cahul: Expertiza medico-legală este în desfășurare
The Economist: Ucraina recâștigă inițiativa pe front, iar Rusia pierde teren pentru prima dată în aproape doi ani
Republica Moldova va găzdui cea de-a 135-a Sesiune Ministerială a Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei. Peste 50 de delegații din mai multe state, așteptate la Chișinău
INTERVIU MOLDPRES // Vicepremierul Mihai Popșoi: „R. Moldova a valorificat plenar președinția la Consiliul Europei, mandat care a consolidat profilul internațional al țării noastre”
FOTO // Percheziții la Spitalul Raional Florești. Mai mulți angajați ai instituției sunt cercetați pentru corupție și trafic de influență
FOTO // 160 de ani de la fondarea Casei Regale și a Statului român modern. Mai mulți oficiali de la Chișinău au participat la evenimentul organizat la Palatul Elisabeta
Peste 3 700 de încălcări rutiere au fost înregistrate de polițiști în zilele de odihnă
Serviciul Vamal a colectat un miliard de lei în ultima săptămână
Consultații gratuite pentru locuitorii din Căușeni, Anenii Noi și Basarabeasca. Echipele mobile de medici continuă examinările profilactice
GALERIE FOTO // Republica Moldova, vicecampioană la turneul internațional „Euro Media Cup” de la Chișinău
Incident la Penitenciarul Brănești. Un fost condamnat a încercat cu un autoturism să pătrundă forțat pe teritoriul instituției
Prețul petrolului crește din nou, după ce Trump a calificat oferta de pace a Iranului drept „total inacceptabilă”
De astăzi, fermierii pot depune cererile pentru compensarea accizei la motorină
Donald Trump va efectua o vizită de stat în China. Discuții despre Iran și diferendele comerciale, pe agendă