ro

 

Societate
03 Aprilie, 2026 / 05:21
/ 10 Martie, 2025

Temperaturi de +25°C se vor înregistra în zilele de joi și vineri

Doina Pozdirca
Reporter

Vremea considerabil se încălzește pe parcursul săptămânii, astfel încât valorile termice pe timp de zi vor depăși media prevăzută pentru prima jumătate a lunii martie. Maximele termice vor urca până la +25 de garde Celsius în zilele de joi și vineri, comunică MOLDPRES.

Curentul de aer cald este determinat de o circulație atmosferică sudică, care va aduce și praf saharian în Republica Moldova, fenomen care este resimțit în regiunile sudice și centrale ale Europei, inclusiv România.

„În perioada 13-15 martie, în Republica Moldova se vor înregistra temperaturi de +20 până la +25 grade Celsius. După această perioadă călduroasă, începând cu 16-17 martie, temperaturile vor reveni la normele climatologice pentru această perioadă a anului”, a declarat pentru MOLDPRES Nadejda Stolear, meteorolog.

Specialiștii d ela Serviciul Hidrometeorologic de Stat susțin că praful saharian adus de masele de aer calde este un fenomen obișnuit. Praful va fi prezent în atmosferă, însă nu va fi vizibil cu ochiul liber.

„Acest fenomen este unul obișnuit din punct de vedere sinoptic, fiind transportat de curenții de aer cald. De această dată, praful saharian nu va fi vizibil cu ochiul liber, deoarece în următoarele zile nu sunt prognozate precipitații. Odată cu scăderea temperaturilor și schimbarea condițiilor atmosferice, praful se va disipa treptat”, a mai spus Stolear.

Astăzi, 10 martie 2025, în Chișinău, vremea este predominant însorită, cu temperaturi maxime de 17°C și minime de 3°C. Mâine, 11 martie, se prognozează cer variabil, fără precipitații, cu maxime de 20°C și minime de 5°C.


 
Ultimele Știri
/ Acum 17 ore

Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la Dîngeni, Ocnița: „Continuăm să investim în proiecte care contează pentru oameni”

/ Acum 17 ore

Costul unei consultații la medicul de familie a ajuns la 360 de lei în 2025

/ Acum 18 ore

VIDEO // Dosarul de contrabandă cu droguri din Kazahstan va ajunge pe masa magistraților

/ Acum 18 ore

Noi măsuri de securitate: SPPS se conectează la rețeaua europeană

/ Acum 18 ore

Președinta Maia Sandu, de Ziua Mondială de Conștientizare a Autismului: „Când oferim înțelegere și sprijin, oricine își poate găsi locul”

/ Acum 18 ore

Peste 500 de copii au fost evaluați pentru autism într-un an

/ Acum 18 ore

Geniștii militari au neutralizat mai multe obiecte explozive, inclusiv o încărcătură de dronă

/ Acum 19 ore

Ministerul Mediului impune reguli mai stricte pentru gestionarea poluanților organici periculoși

/ Acum 19 ore

FOTO, VIDEO // Operațiunea regională „NELSON-2026”. Peste 10 milioane de lei scoși din circuitul ilicit

/ Acum 19 ore

În instituțiile de învățământ din UTA Găgăuzia vor fi deschise cabinete-model de limbă română

/ Acum 19 ore

Inspectorii de mediu au ridicat zeci de metri de plase ilegale în timpul unei razii nocturne pe Nistru

/ Acum 19 ore

Avocatul Poporului îndeamnă autoritățile de resort să îmbunătățească serviciile pentru persoanele cu autism

/ Acum 20 ore

Atenție, șoferi! Pe traseele din țară se circulă în condiții de ceață

/ Acum 1 zi

CA anunță concurs pentru funcția vacantă din Consiliul de supraveghere al „Teleradio-Moldova”