Exercițiu antiterorist la Ungheni: forțe speciale din Moldova și România au simulat o intervenție cu ostatici
Forțe speciale din Republica Moldova și România au participat la un exercițiu antiterorist desfășurat în municipiul Ungheni, în cadrul căruia a fost simulată o intervenție într-o situație de criză cu luare de ostatici. Activitatea a avut drept scop testarea capacității de reacție și a cooperării între structurile de intervenție în cazul unor amenințări majore la adresa securității publice, comunică MOLDPRES.
La exercițiu au participat polițiști de frontieră din cadrul Direcției acțiuni speciale la frontieră (DAOS) și ai Direcției regionale Vest a Inspectoratului General al Poliției de Frontieră, luptători ai Brigăzii de poliție cu destinație specială „Fulger” a Inspectoratului General al Poliției, angajați ai Inspectoratului de Poliție Ungheni, precum și membri ai Serviciului acțiuni speciale din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Iași, România.
Potrivit scenariului, un grup de teroriști a pătruns în incinta Palatului de Cultură din Ungheni în timpul unui concert și a luat ostatici persoanele prezente la eveniment. Suspecții s-au baricadat în clădire și au formulat mai multe cerințe pentru eliberarea ostaticilor, solicitând inclusiv un mijloc de transport pentru a se deplasa spre România. În timpul intervenției, s-a constatat că aceștia erau înarmați, iar o parte dintre ostatici aveau nevoie de îngrijiri medicale.
În momentul în care agresorii au încercat să părăsească zona cu vehiculul solicitat, polițiștii de frontieră din cadrul DAOS au intervenit din ambuscadă și au luat cu asalt automobilul. În urma operațiunii, au fost capturate trei persoane de gen masculin, înarmate cu arme de foc, una dintre ele având asupra sa o centură cu explozibil.
Intervențiile au fost monitorizate pe tot parcursul exercițiului cu ajutorul dronelor, utilizate pentru coordonarea echipelor și pentru asigurarea siguranței operaționale.
La finalul simulării, suspecții au fost reținuți, dezarmați și predați luptătorilor Brigăzii „Fulger”. Exercițiul s-a desfășurat în cadrul proiectului „SAFEBORDER”, care are drept obiectiv creșterea nivelului de pregătire pentru intervenții în situații de risc major, consolidarea cooperării interinstituționale și transfrontaliere, precum și testarea mecanismelor de reacție rapidă între structurile de ordine publică și unitățile speciale din Republica Moldova și România.
Avertizare hidrologică: risc de viituri rapide și inundații locale în urma precipitațiilor abundente
FOTO // Accident grav în Ungaria: microbuz înmatriculat în R. Moldova, implicat într-o coliziune soldată cu opt decese
Ploile torențiale fac ravagii: salvatorii intervin în zeci de locații din țară
Ploile și umiditatea excesivă pun în pericol culturile agricole. Recomandările autorităților
GALERIE FOTO // Documente și mărturii despre deportări și foamete, prezentate la Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”
Escrocii continuă să facă victime. În ultimele 24 de ore, poliția a înregistrat 22 de cazuri de fraudă telefonică, cu un prejudiciu total de peste 3 milioane de lei
Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”, inaugurată în PMAN. Igor Grosu: „Memoria acestor tragedii este o ancoră care trebuie să ne amintească la ce pot duce regimurile autoritare”
Bărbat recidivist, trimis la închisoare după ce a lovit o polițistă
Trafic intens la Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova. Autoritățile recomandă rute alternative
Republica Moldova aderă la Academia de Drept European de la Trier
Restricții de trafic în Sîngerei. Drumul dintre Pepeni și Bălășești este blocat, iar șoferii sunt îndemnați să evite zona
Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică: ploi cu descărcări electrice, grindină și vijelii
Parlamentul își consolidează securitatea digitală. Funcționarii au fost instruiți în protecția informațiilor
Bacalaureat 2026 // Candidații susțin proba la disciplina de profil
Limba rusă a pierdut statutul de limbă protejată în Ucraina
VIDEO // Localitățile Roșcani, Telița și Calfa au aprobat decizia finală de amalgamare voluntară
Zilele Chinei la Chișinău: gastronomie, tradiții și tehnologii moderne în centrul capitalei
Președintele Nicușor Dan: Începerea negocierilor de aderare cu R.Moldova și Ucraina, o zi de referință pentru istoria extinderii UE
REPORTAJ MOLDPRES // De la fermă la masă: cum poate moderniza Moldova sectorul agrar, inspirându-se din tehnologiile gigantului chinez Famsun
Turcia deschide noaptea porțile patrimoniului: 20 de muzee și situri istorice pot fi vizitate după apus
Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă ploi de scurtă durată cu descărcări electrice
UE deschide primul cluster de negocieri cu R. Moldova și Ucraina. António Costa: „Decizia reprezintă o recunoaștere a determinării în promovarea reformelor, chiar și în fața unor provocări enorme”
Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să se informeze despre reforma APL: „Vezi cum poate beneficia localitatea ta”
BTA: Forțele Armate bulgare organizează exerciții menite să îmbunătățească interoperabilitatea
Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola: „Extinderea este cel mai puternic instrument geopolitic al nostru, iar Ucraina și R. Moldova își au locul în UE”
Țările UE au agreat deschiderea primului cluster de negocieri. Ursula von der Leyen: „Extinderea rămâne una dintre cele mai mari povești de succes ale UE”
Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa
Statele UE au aprobat deschiderea primului cluster de negocieri. Cristina Gherasimov: „Această decizie confirmă recunoașterea progreselor înregistrate de țara noastră”
FOTO // Modernizarea barajului Costești–Stânca avansează. Proiectul urmează a fi finalizat până la sfârșitul anului
Noi oportunități de formare europeană pentru profesioniști. Ministrul Justiției a semnat acordul de aderare a R. Moldova la ERA