ro

 

Societate
10 Iulie, 2026 / 06:10
/ 27 Ianuarie, 2026

Gest de solidaritate pentru Ucraina: Episcopia Basarabiei de Sud donează un spital mobil regiunii Odesa

Episcopia Basarabiei de Sud a donat un spital mobil regiunii Odesa din Ucraina, în cadrul unei ceremonii oficiale desfășurate sâmbătă. Vehiculul a fost predat Administrației regionale de către Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, în semn de solidaritate cu populația afectată de război, transmite MOLDPRES cu referire la basilica.ro.

La eveniment au participat Claudiu Tătaru, Consulul General al României la Odesa, deputatul român Alexandrin Moiseev și părintele Mihail Stegărescu, protopop de Ismail. Potrivit Episcopiei Basarabiei de Sud, acțiunea filantropică a fost realizată cu sprijinul dr. Petre Oprean și al Spitalului „Lukas” din localitatea Laslea, județul Sibiu.

În cadrul vizitei, delegația Episcopiei a efectuat o deplasare la Spitalul Municipal din Odesa, cea mai veche instituție medicală din oraș, cu o istorie de peste două secole. Ulterior, Preasfințitul Părinte Veniamin a avut întrevederi cu reprezentanți ai administrației publice locale și regionale, fiind discutată contribuția Bisericii Ortodoxe Române la sprijinirea ucrainenilor refugiați, dar și a celor rămași în zonele afectate de conflict.

Solidaritatea Bisericii Ortodoxe Române s-a materializat prin ajutoare umanitare consistente trimise în Ucraina, efort susținut de eparhii din țară și din diaspora. Totodată, PS Veniamin a prezentat situația ucrainenilor din România și sprijinul acordat acestora de statul român și de Biserică pentru păstrarea identității culturale și spirituale.

Consulul General al României la Odesa, Claudiu Tătaru, a reafirmat deschiderea și sprijinul României față de Ucraina și cetățenii săi, în contextul războiului. Cele două delegații și-au exprimat speranța pentru încetarea conflictului și restabilirea păcii în regiune.


 
Ultimele Știri
/ Acum 16 ore

Datele personale folosite în combaterea infracțiunilor vor avea reguli speciale de protecție

/ Acum 17 ore

Sesiunea suplimentară de BAC începe pe 13 iulie: circa 3 mii de candidați s-au înscris pentru susținerea probelor

/ Acum 17 ore

Achizițiile publice din domeniul apărării și securității naționale vor fi desfășurate în baza unor noi reguli

/ Acum 18 ore

Noi garanții pentru părinți: perioadele de concediu de maternitate și paternal vor fi asimilate stagiului de cotizare

/ Acum 18 ore

Aprobat de Parlament: Republica Moldova se va integra în sistemul european de coordonare a securității sociale

/ Acum 18 ore

Înmatricularea vehiculelor cu defecțiuni periculoase sau cu inspecția tehnică expirată va fi suspendată automat

/ Acum 18 ore

Articole și monede presupus din aur, nedeclarate la Aeroportul Chișinău, depistate în bagajele a doi pasageri

/ Acum 19 ore

Ministerul Energiei atenționează: persoane necunoscute contactează cetățenii și se prezintă fals drept angajați ai companiilor din sectorul energetic

/ Acum 19 ore

Șapte echipe de pompieri au intervenit pentru a stinge un depozit din Sângerei

/ Acum 19 ore

VIDEO // Echipamente moderne și metode interactive de învățare pentru elevii din Boldurești, Nisporeni

/ Acum 19 ore

Depozit ilegal cu peste 20 de metri cubi de deșeuri medicale periculoase și o poluare cu mercur, descoperite în urma unui control inopinat

/ Acum 19 ore

Descinderi într-un dosar privind construcții ilegale în fondul forestier de la marginea Chișinăului.Prejudiciul adus mediului depășește patru milioane de lei

/ Acum 20 ore

Școlile vor aplica noi măsuri de etică pentru prevenirea discriminării și asigurarea unui mediu sigur

/ Acum 20 ore

Fișe electronice și monitorizare digitală a pacienților în secțiile de anestezie și terapie intensivă ale Institutului de Medicină Urgentă