Granturi de până la 150 de mii de lei pentru asociațiile și centrele educaționale din diasporă
Asociațiile din diasporă și centrele educaționale de studiere a limbii române peste hotare pot beneficia de granturi de până la 150 de mii de lei în cadrul Programului Diaspora Engagement Hub, ediția 2025, implementat cu susținerea financiară din partea Guvernului Republicii Moldova. Dosarele de participare la concurs pot fi depuse până pe 18 februarie, transmite MOLDPRES.
Scopul programului este valorificarea potențialului și susținerea mediului asociativ al diasporei și centrelor educaționale de studiere a limbii române pentru consolidarea, dezvoltarea acestora și participarea activă la promovarea identității naționale, culturii, limbii și tradițiilor peste hotare.
Valoarea totală a grantului va fi până în 100 de mii de lei pentru proiectele depuse de o singură asociație sau centru educațional și de până la 150 de mii de lei pentru proiectele depuse în parteneriat.
Granturile sunt acordate pentru sprijinirea procesului de studiere a limbii române și formarea noii generații de tineri în diasporă, care să cunoască Republica Moldova și să o reprezinte; implementarea activităților pentru promovarea tradițiilor, valorilor și imaginii Republicii Moldova peste hotare; consolidarea și extinderea mediului asociativ al diasporei.
Banii vor putea fi utilizați pentru dotarea centrelor educaționale de studiere a limbii române peste hotare cu materiale didactice și suport tehnic, desfășurarea evenimentelor culturale de promovare a imaginii Republicii Moldova, organizarea taberelor de vară pentru copiii din diasporă.
Potrivit Biroului Relații cu Diaspora, pentru entitățile care nu au mai beneficiat anterior de finanțare în cadrul programului este alocată o cotă minimă de participare de 30%.
Peste 15 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână
Programul Național „100 de povești citite”: grădinițele vor primi un nou lot de cărți și materiale educaționale
Un aparat de zbor a survolat neautorizat spațiul aerian al Republicii Moldova
Vreme caniculară pe 11 august. Temperaturile vor ajunge la +35 de grade
Gheorghe Hajder: „Chișinăul nu va rămâne fără apă, chiar dacă debitul Nistrului va fi redus”
VIDEO // Organizațiile necomerciale pot accesa 750.000 de lei pentru proiecte în turism
Peste 15 000 de persoane, angajate prin intermediul ANOFM. Natalia Plugaru: „Vom extinde serviciile de ocupare, pentru ca fiecare cetățean să poată beneficia de un loc de muncă”
Republica Moldova găzduiește Tabăra Francofonă Internațională: evenimentul reunește elevi și profesori din nouă țări
VIDEO // Peste 2 000 de militari vor defila de Ziua Independenței în PMAN. Ministrul Anatolie Nosatîi: „Un omagiu celor care au luptat pentru libertate”
Alertă de călătorie în Catania, după intensificarea activității vulcanului Etna. Cetățenii, îndemnați să urmărească recomandările autorităților italiene
FOTO // Mai mulți studenți ai Academiei „Ștefan cel Mare” au participat la Sesiunile Științifice Internaționale de Drept și Tehnologie din România
Nivelul apei în lacul Novodnestrovsk continuă să scadă. Comisia Nistreană va analiza situația hidrologică
Peste 3 500 de șoferi, documentați pentru încălcări comise în traficul rutier. Cei mai mulți au depășit limita de viteză
Flux majorat de pasageri pe Aeroportul Chișinău: peste 811 mii de călători deserviți în luna iulie
Peste o mie de persoane s-au înscris la Marea Dictare Națională, în prima zi de la lansarea înregistrărilor
FOTO // Pâinea și portul popular, sărbătorite la Mîndîc. Festivalul tradițiilor a ajuns la cea de-a VIII-a ediție
Un agricultor din Căușeni a cultivat un pepene verde gigant, cu o greutate ce depășește 74 de kilograme
Două persoane au fost prejudiciate cu peste 160 000 de lei în urma unor escrocherii. Poliția îndeamnă cetățenii să fie vigilenți
Întrevederea secretarului de stat al Guvernului pentru reintegrare cu o delegație din Regatul Norvegiei
Reforma manualelor școlare: peste 250 de autori, instruiți de experți din Estonia
FOTO // „Hora de la Prut” a dus tradițiile din Ungheni la Festivalul Internațional de Folclor „Ceahlăul”
Spitalul raional din Călărași, eficientizat energetic cu investiții de peste 1,8 milioane de lei
Energocom: necesarul de energie pentru astăzi este acoperit, însă situația regională rămâne volatilă
Nivelul apei din Nistru scade. Comisia Nistreană reduce debitul deversat până la sfârșitul lunii august
Condiții mai bune pentru elevii de la Liceul „Petru Rareș” din Soroca: instituția va fi modernizată cu sprijinul Băncii Mondiale
FOTO // Patrimoniul cultural de pe ambele maluri ale Prutului, celebrat prin meșteșuguri și tradiții la Cahul
FOTO // Investiții în infrastructură la Ungheni: piață, parc și drum nou
Un tronson al Autostrăzii A3 din România va putea fi folosit ca pistă pentru avioane
ARMENPRESS: SUA, Armenia și Azerbaidjan au emis o declarație comună la un an de la Summitul de Pace de la Casa Albă
Termenul de verificare a contoarelor electronice de energie electrică ar putea fi extins, pentru eficientizarea costurilor