ro
Societate
07 Decembrie, 2025 / 17:41
/ 08 Octombrie, 2025

Guvernul a aprobat prelungirea compensațiilor la energie pentru toate familiile din Republica Moldova

Familiile din Republica Moldova vor continua să beneficieze de compensații la energia electrică. Guvernul a decis astăzi prelungirea acordării suportului pentru perioada septembrie – octombrie 2025, transmite MOLDPRES.

Decizia va permite ca toate gospodăriile din țară să primească în continuare compensații pentru primii 110 Kw consumați.

„Am aprobat hotărârea prin care vom asigura compensații universale pentru toți cetățenii, toate familiile din Republica Moldova la consumul de energie electrică pentru primii 110 kW consumați. Este vorba de luna septembrie și octombrie. Avem angajamentul să fim alături de cetățenii noștri prin acest program până la sfârșitul anului”, a declarat ministrul Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu.

Programul de oferire a compensațiilor a fost lansat în luna februarie 2025 și este valabil pe tot parcursul anului curent.

Compensațiile la energie electrică sunt oferite din oficiu, în factură, fără a fi nevoie de anumite acțiuni din partea consumatorilor. De acestea vor beneficia circa 1,2 milioane de gospodării.

Potrivit estimărilor autorităților, costul preconizat pentru acordarea compensațiilor în perioada septembrie-octombrie 2025 este de circa 115 milioane de lei lunar sau 230 milioane de lei pentru două luni.

 Acordarea suportului este posibilă cu sprijinul financiar al Uniunii Europene.

Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Trei condamnări și două arestări în dosare de trafic de droguri. Procuratura atenționează părinții și profesorii

/ Acum 2 zile

Elevii din Republica Moldova vor participa anul viitor la 21 de olimpiade și concursuri regionale sau internaționale

/ Acum 2 zile

Procurorul Ion Covalciuc s-a retras din concursul pentru funcția de judecător la CSJ

/ Acum 2 zile

CNAM a transferat în avans peste 962 de milioane de lei pentru serviciile medicale ce vor fi oferite populației în decembrie

/ Acum 2 zile

Alertă de călătorie în Republica Elenă: posibile perturbări ale circulației rutiere urmare a protestelor fermierilor

/ Acum 2 zile

METEO // Vreme stabilă și fără precipitații esențiale în următoarele 24 de ore

/ Acum 2 zile

Agenda evenimentelor, vineri, 5 decembrie

/ Acum 2 zile

R. Moldova, solidară cu Marea Britanie: Chișinăul sprijină sancțiunile împotriva Rusiei pentru atacul cu Noviciok din 2018

/ Acum 3 zile

Înțelegerea de cooperare tehnică dintre R. Moldova și Japonia pentru modernizarea infrastructurii media publice „Teleradio-Moldova”, semnată la MAE

/ Acum 3 zile

FOTO, VIDEO // O mamă de 48 de ani a adus pe lume cel de-al 14-lea copil la Maternitatea Spitalului „Gheorghe Paladi”

/ Acum 3 zile

Doi magistrați au picat evaluarea externă. CSM va examina rapoartele Comisiei de Vetting

/ Acum 3 zile

CNAS a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii

/ Acum 3 zile

Antreprenoarele din mediul rural lansează prima platformă a femeilor pentru agricultură rezilientă din Republica Moldova

/ Acum 3 zile

VIDEO // Dosarul pregătirii dezordinilor în masă. 35 de persoane, instruite anterior în Serbia, cercetate de organele de forță