Cel mai mare hub de inovare în sudul R. Moldova, situat la Cahul, se extinde cu sprijinul partenerilor de dezvoltare
Asociația Națională a Companiilor din Domeniul TIC (ATIC) și Fondul UMAEF anunță un parteneriat strategic dedicat extinderii centrului Inotek din Cahul. Această colaborare marchează un pas important în direcția dezvoltării economice și sociale a regiunii de sud a Republicii Moldova, transmite MOLDPRES.
Prin acest acord, UMAEF se angajează să ofere sprijin financiar pentru renovarea clădirii care va găzdui noul centru Inotek, în special pentru finalizarea lucrărilor la etajul al treilea al clădirii. Acest nivel va include un spațiu generos de coworking, săli moderne pentru întâlniri, birouri bine dotate, o zonă dedicată copiilor și laboratoare specializate pentru activități educaționale.
Lucrările de renovare pentru crearea noului centru Inotek au fost lansate în luna octombrie 2024 și se desfășoară cu susținerea Uniunii Europene în parteneriat cu Suedia în cadrul proiectului „EU4Moldova: Startup City Cahul”, implementat de ATIC. Inițiativa este realizată în cadrul unui amplu parteneriat public-privat, cu participarea Universității de Stat „Bogdan Petriceicu Hașdeu” și a Primăriei municipiului Cahul. Inaugurarea noilor spații este planificată pentru luna mai curent.
Sprijinul oferit de către UMAEF completează investițiile realizate de către Uniunea Europeană în parteneriat cu Suedia și contribuie la extinderea resurselor ce vor fi disponibile pentru comunitatea locală odată cu inaugurarea centrului. Cu o infrastructură modernă și spații de coworking, Inotek va adăuga o valoare semnificativă ecosistemului educațional și antreprenorial, stimulând colaborarea, inovația și dezvoltarea regională.
„Cahul aspiră să devină un pol de atracție economică și inovare, iar Inotek joacă un rol esențial în această misiune. Ne dorim ca acest centru să devină un spațiu de referință pentru educația STEM, antreprenoriat și colaborare, atrăgând mii de tineri, copii și companii din regiune. Prin parteneriatul strategic cu UMAEF și conjugarea eforturilor noastre, ne apropiem cu pași fermi de realizarea acestei viziuni, contribuind la dezvoltarea durabilă a regiunii și la creșterea competitivității economice a Republicii Moldova”, a menționat Ana Chirița, directoare de Proiecte Strategice la ATIC.
Cu sprijinul partenerilor de dezvoltare, noul centru Inotek va redefini potențialul și viitorul regiunii de sud
Inotek – EU Innovation Centre Cahul va deveni un punct de reper pentru inovație în sudul Moldovei, oferind comunității locale acces la cel mai mare hub de inovare și excelență din regiune. Cu o suprafață de peste 1600 metri pătrați, clădirea renovată va oferi un spațiu modern pentru educație, coworking, conferințe și dezvoltare antreprenorială.
„Inotek este mai mult decât un simplu centru — este un spațiu unde oportunitățile se dezvoltă și inovația prosperă. Construit pe baza eforturilor remarcabile ale numeroșilor parteneri, cu o investiție critică din partea Uniunii Europene și consolidat prin dedicarea echipei Inotek, a Primăriei Cahul și a Universității de Stat din Cahul, Inotek modelează un viitor mai luminos pentru sudul Moldovei. Suedia este mândră să contribuie la dezvoltarea acestui spațiu incluziv, unde fete și băieți, femei și bărbați din toate mediile sociale pot îmbrățișa tehnologia ca un factor-cheie al prosperității și oportunităților”, a estimat Katarina Fried, ambasadoarea Suediei în Moldova.
Inotek va fi un centru de referință pentru dezvoltarea competențelor digitale și antreprenoriale. Copiii și tinerii vor avea acces la programe STEM inovatoare, axate pe robotică, programare, inteligență artificială și antreprenoriat, care le vor dezvolta abilități esențiale și îi vor ghida spre cariere de viitor.
Adulții din regiunea de sud vor beneficia de cursuri adaptate cerințelor pieței muncii, facilitând integrarea profesională, avansarea economică și consolidarea comunității. Antreprenorii locali vor primi sprijin pentru utilizarea tehnologiilor moderne, optimizarea afacerilor și creșterea competitivității, contribuind astfel la crearea de noi afaceri și locuri de muncă.
Prin integrarea resurselor, diversificarea oportunităților și facilitarea conexiunilor relevante, Inotek se va transforma într-o platformă dinamică, adaptată nevoilor fiecărui locuitor al regiunii de sud. Aici, fiecare va găsi sprijinul și resursele necesare pentru a-și dezvolta abilitățile, a-și urma aspirațiile și a contribui la creșterea comunității sale.
Acest document a fost realizat cu asistența financiară a Uniunii Europene. Opiniile exprimate aici nu reflectă în niciun fel opinia oficială a Uniunii Europene.
Incendiu de vegetație la Glodeni. O persoană s-a intoxicat și a suferit arsuri
Peste 15 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână
Clarificările Inspectoratului pentru Protecția Mediului: de ce a devenit verde apa râului Bâc?
Incendiu la un depozit din Chișinău, localizat de pompieri. Un bărbat a suferit arsuri
Numărul operațiilor de protezare a crescut în 2025. Peste 7.200 de intervenții, finanțate din fondurile CNAM
Angajat al ASP din Bălți, trimis în judecată pentru trafic de influență și corupere pasivă
ANSA a nimicit un lot de ardei contaminat: peste 9 tone de marfă, declarate toxice
Dronă necunoscută, observată în apropierea frontierei moldo-ucrainene în raionul Ștefan Vodă
Agenda evenimentelor, marți, 17 martie
FOTO // Intervenție masivă pe râul Nistru: al treilea pachet de asistență din partea României pentru combaterea poluării
VIDEO // Ghidul consumatorului pentru achiziționarea peștelui: recomandările ANSA pentru evitarea riscurilor de sănătate
Cer variabil și temperaturi de până la 17 grade, anunţate pentru marţi, 17 martie
Revitalizarea centrului istoric Kizil din Ștefan Vodă, aproape de final: lucrările au ajuns la un stadiu de execuție de peste 90%
FOTO // Armata Națională distribuie apă la Bălți, iar autoritățile activează surse alternative după suspendarea captării din Nistru
Criza poluării pe Nistru, discutată de ministrul Mediului, Gheorghe Hajder și ambasadorul Ucrainei, Paun Rohovei
Ministrul Mihai Popșoi a avut o întrevedere cu omologul său italian, Antonio Tajani. Progresele în procesul de integrare europeană, pe agenda discuțiilor
Judecătorii din întreaga țară se convoacă la Adunarea Generală, pe 27 martie
Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul de Afaceri Moldova–Franța: „Vă invit să priviți Republica Moldova nu doar ca pe o piață, ci ca pe un proiect european în plină construcție”
Igor Grosu, întrevedere la Bruxelles cu Comisara europeană pentru extindere: 189 de milioane de euro pentru Republica Moldova
Premierul Alexandru Munteanu, după ce UE a debursat o nouă tranșă din Planul de creștere: „Moldova se modernizează, avem încrederea partenerilor europeni și vom continua să muncim pentru a îmbunătăți viața cetățenilor”
Republica Moldova va primi cea de-a doua tranșă din Planul de Creștere – 189 de milioane de euro
Noua tranșă de circa 200 de milioane de euro debursată de UE: cum vor fi folosiți banii
Monumentele istorice din Chișinău, vizitate de miniștrii Culturii din Moldova și Grecia
Finalizarea lucrărilor de reparație capitală pe drumul R26 Bender – Căușeni – Cimișlia: 7,8 kilometri de drum și două poduri noi peste râul Botna
Viceprim-ministrul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri: „Partenerii europeni așteaptă din partea Chișinăului un Plan de reintegrare - autoritățile lucrează la realizarea documentului”
Prima ședință din anul curent a grupurilor de lucru pentru dezvoltarea transportului auto și infrastructurii drumurilor
FOTO, VIDEO // Gestionarea crizei apei la Bălți: şeful CNMC, Sergiu Diaconu, a inspectat punctele de distribuție și a asigurat continuitatea fluxului de asistență
Braconaj piscicol de amploare la Costești–Stânca: prejudiciu de peste un sfert de milion de lei cauzat de un pescar
Transformările generate de digitalizare și impactul lor asupra drepturilor consumatorilor, analizate la Chișinău
Dronă depistată la Ștefan Vodă. MAE: „Condamnăm incidentele care pun în pericol securitatea cetățenilor”