ro

 

Societate
22 Decembrie, 2025 / 21:11
/ 14 Martie, 2025

La Geamăna, Anenii Noi, toate locurile sunt ocupate. Ministerul Mediului îndeamnă cetăţenii să opteze pentru alte locaţii destinate împăduririi

Ministrul Mediului, Sergiu Lazarencu, a anunţat astăzi că la Geamăna, Anenii Noi, toate locurile sunt ocupate, fiind peste 1500 de persoane înregistrate. Lazarencu a îndemnat cetăţenii să dea curs invitaţiei pentru celelate locații, transmite MOLDPRES.

Potrivit ministrului, în această primăvară, Republica Moldova va împăduri 3.500 de hectare de terenuri, prin plantarea a peste opt milioane de puieți. De asemenea, pe parcursul anului 2025 se preconizează plantarea a cel puțin 7.000 de hectare de pădure, similar cu obiectivele stabilite pentru anul 2024.

„Invităm toți doritorii, de la mic la mare, pe 15 martie, să participe la crearea unor noi păduri. Pe lângă Geamăna, vor fi disponibile şi altele 120 de locații din întreaga țară unde se va putea planta”, a relevat Lazarencu.

În zece ani, suprafețele împădurite vor fi extinse cu circa 150 mii de ha, atât pe terenuri noi, cât și pe terenuri forestiere puternic degradate, proprietate publică sau, în premieră, pe terenuri proprietate privată. Aceste prevederi se conțin în Programul național de extindere și reabilitare a pădurilor 2023 - 2032, propus și inițiat de președintele Maia Sandu.

”Este un program care va produce foarte multe beneficii pentru sectorul agricol, unde umiditatea este importantă și se va schimba și aspectul zonelor rurale din țară”, potrivit Guvernului Republicii Moldova.

Anenii Noi

 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

FOTO// Peste 16.000 de intervenții chirurgicale au fost realizate în acest an la Institutul de Medicină Urgentă

/ Acum 1 zi

Trei persoane, inclusiv două minore, au ajuns la spital după ce s-au intoxicat cu monoxid de carbon

/ Acum 1 zi

Drepturile omului, integrate în instruirea medicală la USMF „Nicolae Testemițanu”

/ Acum 1 zi

Locuitorii capitalei sunt invitați la târguri și iarmaroace cu produse locale

/ Acum 1 zi

Moș Crăciun îi invită pe copii într-o călătorie magică cu trolebuzul prin Chișinău

/ Acum 1 zi

Ceață pe întreg teritoriul țării. Polițiștii îndeamnă șoferii să circule cu atenție

/ Acum 1 zi

Solstițiul de iarnă 2025. Cea mai scurtă zi și cea mai lungă noapte din an marchează începutul iernii astronomice

/ Acum 2 zile

FOTO// Comunitatea științifică din Republica Moldova, omagiată la Gala Cercetătorilor 2025. Dan Perciun: „Munca cercetătorilor are un viitor aici, acasă”

/ Acum 2 zile

Oficiali, artiști și influenceri au devenit, pentru o zi, „Ambasadori ai Bunătății”, într-o campanie caritabilă

/ Acum 2 zile

Rute logistice blocate în sudul Ucrainei, în urma atacurilor recente. Transporturile, inclusiv cele umanitare, vor fi deviate prin Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Ministerul Justiției a premiat colaboratori din sistemul penitenciar

/ Acum 2 zile

Trafic fluidizat la vama Otaci–Moghilev-Podolsk: timpi minimi de traversare a frontierei

/ Acum 2 zile

Accident violent în apropiere de Ceadîr-Lunga. Mașină de poliție, implicată

/ Acum 2 zile

Un nou Cod galben de ceață în Republica Moldova, valabil până duminică, 21 decembrie