ro

 

Societate
20 Iunie, 2026 / 09:10
/ 25 Martie, 2025

MAE a venit cu o reacție în urma incidentului de securitate din Gaza

Ministerul Afacerilor Externe a anunțat că monitorizează îndeaproape situația legată de incidentul de securitate produs în Gaza pe 19 martie, în urma căruia un cetățean al Republicii Moldova, membru al unei misiuni ONU, a fost rănit, comunică MOLDPRES.

Potrivit sursei citate, Ambasada Republicii Moldova la Tel Aviv și Reprezentanța Permanentă pe lângă ONU la New York sunt în contact cu autoritățile și partenerii internaționali pentru clarificarea circumstanțelor.

Conform unui comunicat emis de ONU, un cetățean al Republicii Moldova se numără printre persoanele rănite în urma unui atac asupra unei baze a Organizației Națiunilor Unite din Deir al-Balah din Fâșia Gaza.

Atacul, atribuit unui tanc israelian, a ucis un angajat al organizației din Bulgaria și a rănit alți șase membri ai personalului, originari din Franța, Republica Moldova, Macedonia de Nord, Palestina și Regatul Unit.

ONU a cerut o investigație completă și imparțială.


 
Ultimele Știri
/ Acum 20 ore

Reforma sistemului pensiilor pentru militari și funcționari cu statut special: vârsta de pensionare va crește gradual

/ Acum 20 ore

Construcția podului peste Nistru de la Cosăuți–Yampil, relansată cu sprijin european

/ Acum 21 ore

FOTO // Armata Națională a comemorat victimele confruntărilor de pe platoul Varnița–Tighina

/ Acum 21 ore

SATUL EUROPEAN // Dămășcani și Costești beneficiază de infrastructură modernizată de alimentare cu apă

/ Acum 21 ore

Concediile de odihnă vor fi exprimate în zile lucrătoare: modificările propuse de Ministerul Muncii și Protecției Sociale

/ Acum 22 ore

FOTO // Istorici, cercetători și profesori, distinși pentru contribuția la valorificarea patrimoniului național

/ Acum 23 ore

FOTO // Exerciții comune Moldova–România: instruire acvatică pentru militarii Armatei Naționale

/ Acum 23 ore

VIDEO // Nouă schemă de fraude bancare dejucată: escrocii au încercat să obțină 450.000 de lei de la o juristă

/ Acum 23 ore

Atenție, călători! Trafic intens la vama Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova

/ Acum 23 ore

Mobilizare de amploare în nordul țării: Patru copii dispăruți în Rîșcani, găsiți nevătămați după o noapte de căutări

/ Acum 1 zi

Ultima probă din sesiunea de bacalaureat 2026. Circa 400 de elevi susțin proba la limba maternă

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, vineri, 19 iunie

/ Acum 1 zi

Reforma sistemului de salarizare în sectorul bugetar, propusă spre consultări publice: beneficii pentru angajați și creșteri ale veniturilor

/ Acum 1 zi

Reforma „Restart în educație”, discutată cu autoritățile raionale și municipale. Dan Perciun: „Schimbările sunt necesare pentru a reduce diferențele privind calitatea educației”