ro

 

Societate
12 August, 2026 / 01:29
/ 20 Martie, 2026

Mandatul de arest pe numele lui Vladimir Plahotniuc a fost prelungit cu încă 30 de zile

Vladimir Plahotniuc va rămâne în arest preventiv pentru încă 30 de zile, fiind cercetat în dosarul „Frauda bancară”. Decizia a fost pronunțată astăzi de magistrații Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani, care au examinat demersul depus de procurori, informează  MOLDPRES.

Fostul democrat nu s-a prezentat la ședință, la fel ca și cei doi avocați ai săi. În aceste condiții, Plahotniuc a fost reprezentat de avocata din oficiu Victoria Burduja.

Noul termen al măsurii preventive va începe din 24 martie până la data de 23 aprilie.

„Astăzi a fost examinat demersul cu privire la prelungirea măsurii preventive în formă de arest preventiv. Am relevat în special riscul de a împiedica la buna desfășurare a procesului, cât și riscul de a se eschiva de la instanța de judecată. Instanța a acceptat argumentele și a dispus prelungirea măsurii preventive”, a declarat procurorul de caz, Alexandru Cernei.

Avocata Victoria Burduja a menționat că partea apărării a pledat pentru respingerea demersului procurorilor de prelungire a arestului.

„Partea apărării consideră că, la etapa actuală, când deja s-a încheiat cercetarea judecătorească și suntem la etapa de dezbatere judecătorească, este o măsură disproporționată, nu este actuală”, a afirmat Victoria Burduja.

Luni, 23 martie, în proces va începe etapa dezbaterilor judiciare.

„La dezbaterile judiciare, părțile își expun poziția în formă verbală și pot să o anexeze și în formă scrisă cu privire la tot ceea ce a avut loc pe parcursul procesului”, a explicat procurorul Alexandru Cernei.

Vladimir Plahotniuc se află în arest preventiv din 25 septembrie 2025, după ce a fost extrădat din Grecia, moment în care au fost puse în executare cele patru mandate de arest emise pe numele său. În prezent, acesta este deținut în Penitenciarul nr. 13 din Chișinău și este cercetat în patru dosare penale de rezonanță, ce vizează, printre altele, constituirea și conducerea unei organizații criminale, escrocheria, spălarea banilor și frauda bancară.


 
Ultimele Știri
/ Acum 16 ore

Peste 15 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână

/ Acum 17 ore

Programul Național „100 de povești citite”: grădinițele vor primi un nou lot de cărți și materiale educaționale

/ Acum 17 ore

Un aparat de zbor a survolat neautorizat spațiul aerian al Republicii Moldova

/ Acum 1 zi

Vreme caniculară pe 11 august. Temperaturile vor ajunge la +35 de grade

/ Acum 1 zi

Gheorghe Hajder: „Chișinăul nu va rămâne fără apă, chiar dacă debitul Nistrului va fi redus”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Organizațiile necomerciale pot accesa 750.000 de lei pentru proiecte în turism

/ Acum 1 zi

Peste 15 000 de persoane, angajate prin intermediul ANOFM. Natalia Plugaru: „Vom extinde serviciile de ocupare, pentru ca fiecare cetățean să poată beneficia de un loc de muncă”

/ Acum 1 zi

Republica Moldova găzduiește Tabăra Francofonă Internațională: evenimentul reunește elevi și profesori din nouă țări

/ Acum 1 zi

VIDEO // Peste 2 000 de militari vor defila de Ziua Independenței în PMAN. Ministrul Anatolie Nosatîi: „Un omagiu celor care au luptat pentru libertate”

/ Acum 1 zi

Alertă de călătorie în Catania, după intensificarea activității vulcanului Etna. Cetățenii, îndemnați să urmărească recomandările autorităților italiene

/ Acum 1 zi

FOTO // Mai mulți studenți ai Academiei „Ștefan cel Mare” au participat la Sesiunile Științifice Internaționale de Drept și Tehnologie din România

/ Acum 1 zi

Nivelul apei în lacul Novodnestrovsk continuă să scadă. Comisia Nistreană va analiza situația hidrologică

/ Acum 1 zi

Peste 3 500 de șoferi, documentați pentru încălcări comise în traficul rutier. Cei mai mulți au depășit limita de viteză

/ Acum 1 zi

Flux majorat de pasageri pe Aeroportul Chișinău: peste 811 mii de călători deserviți în luna iulie