MEC lansează campania națională de promovare a studiilor universitare „Învață în Moldova”: Vizite ale elevilor în universități și târguri în mai multe localități din țară
Ministerul Educației și Cercetării (MEC) a lansat campania națională de promovare a studiilor universitare din Republica Moldova „Învață în Moldova”, pentru a prezenta avantajele oferite de instituțiile de învățământ superior din țara noastră și a convinge cât mai mulți tineri să-și continue studiile acasă. În cadrul campaniei, vor fi organizate vizite ale elevilor în universități și târguri universitare în mai multe localități din țară. Campania va culmina cu un târg festiv al universităților, organizat pe 24 mai, la Arena Chișinău, informează MOLDPRES.
Astfel, 12 mii de elevi vor vizita universitățile din țară până în luna mai curent pentru a analiza oportunitățile oferite de acestea și a analiza oferta educațională. Totodată, reprezentanții universităților se vor deplasa în școlile din țară pentru a prezenta elevilor informații relevante despre procesele de studii. Programul activităților este completat cu opt târguri universitare organizate în mai multe localități din țară. Evenimentele vor culmina cu un târg organizat la Arena Chișinău, pe 24 mai, la care este programat să participe circa 3 mii de tineri.
„În următoarea perioadă, vom desfășura o campanie de comunicare cuplată și cu activități în teren. Vom avea 12.000 de elevi care vor vizita universitățile noastre începând cu ziua de mâine și până la finalul lunii mai. Vom avea, în același timp, vizite din partea universităților noastre în școli, cu prezentări țintite. Anul trecut am avut 150, în acest an ne propunem să batem acest record și să avem mai multe. Întreaga campanie va culmina pe 24 mai, cu un târg festiv al universităților la Arena Chișinău, unde vom aștepta mai mult de 3.000 de absolvenți. Începând cu luna februarie, pe întreg teritoriul țării, vor avea loc târguri universitare, opt la număr, la care vor participa reprezentanți ai universităților, astfel încât să diseminăm cât mai mult informația privind oportunitățile din țara noastră. Cu siguranță avem toții de câștigați dacă reușim să convingem cât mai mulți tineri să aleagă o carieră academică aici, acasă”, a declarat ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, la conferința de presă de lansare a campaniei.
Ministrul a menționat că, prima ediție a Campaniei, desfășurată anul trecut, a avut un real succes.
„Am reușit să avem cu 11% mai mulți tineri admiși în universitățile noastre decât în 2024. Am ajuns la cifra de 6 din 10 absolvenți al liceelor din Republica Moldova care au ales să-și continue studiile acasă. Obiectivul strategic este ca până în 2028-2029, cel puțin 7 din 10 absolvenți să aleagă să-și continuă studiile aici”, a spus Dan Perciun.
Mesaje de promovare a studiilor în Republica Moldova au transmis și rectorul Academiei de Studii Economice din Moldova, Alexandru Stratan, și rectorul Universității de Stat „Alecu Russo” din Bălți, Natalia Gașițoi.
Campania națională de promovare a studiilor superioare „Învață în Moldova” este o inițiativă a Ministerului Educației și Cercetării, lansată în premieră în 2025, cu un obiectiv ambițios de a crește cu cel puțin 7% numărul tinerilor înmatriculați la universitățile din țară. Conform rezultatelor admiterii din 2025, a fost înregistrată o creștere cu 11% a numărului studenților înmatriculați la universitățile din Moldova: 17.346 au fost admiși la licență (cu 11% mai mult față de anul 2024) și 5.849 la masterat (cu 13% mai mult față de anul precedent).
VIDEO // Cocaină ascunsă în tufișuri și lângă trotuare: patru traficanți, condamnați la până la 12 ani de pușcărie
Polițiștii vor participa la careurile solemne dedicate „Ultimului sunet”. Recomandările INSP
Festivități dedicate ultimului sunet, organizate în școlile din țară. Anul de studii 2025-2026 a ajuns la final
Agenda evenimentelor, vineri, 29 mai
Vreme răcoroasă și fără precipitații pentru ziua de vineri
Declarație privind combaterea consumului de tutun, aprobată de Parlament
Număr record de elevi care vor primi nota „10” din oficiu la bacalaureat în 2026
Numărul plângerilor depuse la Consiliul pentru egalitate, în creștere în 2025: circa 400 de cereri recepționate anul trecut
Aproape două milioane de lei pierdute în urma fraudelor telefonice în doar 24 de ore
Curtea de Apel a menținut sentința în dosarul bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul
Condiții speciale de admitere și burse în valoare de 1200 de lei pentru elevii și studenții de etnie romă
Igor Grosu, apel către cetățeni după valul de escrocherii: „Vă rog frumos, fiți atenți și puneți întrebări”
Activele militare scoase din uz vor fi reevaluate și valorificate
FOTO // După aproape o săptămână de intervenții intense, riscul de inundații a scăzut în raioanele afectate de ploile torențiale. Celula de criză și tabăra operațională a IGSU și-au încheiat activitatea după stabilizarea situației în teren
Larisa Miculeț va prelua funcția de șef interimar al Ambasadei Republicii Moldova în Irlanda
FOTO // Dezvoltarea infrastructurii portuare de la Giurgiulești, discutată de oficiali din Republica Moldova și România
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Casa-muzeu a regizorului Veniamin Apostol din Dubna, loc de memorie și istorie familială
Cinci persoane vor ajunge pe banca acuzaților în dosarul de contrabandă cu armament din Ucraina spre Israel
UE deblochează circa 15 miliarde de euro pentru Ungaria
Peste 40 de medicamente noi vor apărea în farmaciile din Republica Moldova
A început vacanța de vară: recomandările Poliției pentru copii și părinți
FOTO // Târgul locurilor de muncă, organizat la Chișinău. Ministra Natalia Plugaru: „Pentru Guvern, ocuparea forței de muncă reprezintă una dintre prioritățile esențiale”
ARMENPRESS: Armenia își reafirmă angajamentul pentru cooperarea în cadrul Uniunii Economice Eurasiatice
Cronica ARHIVELOR // Vasile Badiu, personalitatea care a contribuit la valorificarea patrimoniului cultural
VIDEO // Piersicii și caisele s-au ieftinit în piețele din R. Moldova. Pe tarabe au apărut afinele
Mii de persoane, printre care elevi și tineri, au participat la Zilele Parlamentului
CSM a anunțat concurs pentru funcțiile vacante de judecător la Curtea Supremă de Justiție
Dmitri Medvedev amenință statele UE după incidentul cu drona prăbușită în România
ARBOM a semnat contractul de sponsorizare cu echipa de fotbal Levski Trakia
Spații moderne pentru copiii cu afecțiuni respiratorii. Secția de Pneumologie a Institutului Mamei și Copilului a fost renovată