Meteorologii au anunțat Cod galben de înghețuri în centrul şi nordul ţării
Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) a anunţat pentru mâine, 10 mai, Cod galben de înghețuri, transmite MOLDPRES.
Potrivit meteorologilor, sâmbătă, în orele nocturne și ale dimineții, izolat în nordul şi centrul țării, se prevăd înghețuri la suprafața solului cu intensitatea de -1..-2°C.
Specialiştii SHS afirmă că, pe parcursul lunii mai, dintre fenomenele meteorologice stihinice cel mai mare pericol îl prezintă îngheţurile. De asemenea, cel mai mare pericol pentru culturile agricole în luna mai îl prezintă îngheţurile intensive. Îngheţurile provoacă daune considerabile recoltei culturilor pomicole în perioada înfloririi. Probabilitatea vătămării de către îngheţuri a florilor şi rodului la cais în luna mai constituie în medie 15-40%, la celelalte culturi pomicole - până la 15%.
Restricții de circulație în centrul capitalei, în contextul desfășurării sesiunii Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei
Guvernul a aprobat schimbări organizatorice în conducerea militară. Marele Stat Major al Armatei Naționale se va numi Statul Major al Apărării
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, despre hantavirus: „Nu a fost înregistrat niciun caz în Republica Moldova”
Fosta viceprimară a capitalei Irina Gutnic contestă demiterea sa și invocă „abuz de putere”
Un bărbat a fost condamnat la șase ani de închisoare după o tâlhărie violentă într-un magazin din Bălți
VIDEO // Cinci bărbați sunt cercetați pentru comiterea furturilor din locomotive
Două persoane din capitală au fost prejudiciate cu 1,5 milioane de lei în urma unei escrocherii
Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, despre cazul minorului decedat la unitatea militară din Cahul: „Persoanele găsite vinovate vor fi sancționate în conformitate cu legislația națională și regulamentele militare”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, după calificarea Moldovei în finala Eurovision: „Am avut sentimentul de bucurie și mândrie sinceră”
Înmatricularea autovehiculelor va fi suspendată în caz de deficiențe majore sau la expirarea inspecției tehnice
Percheziții într-un dosar de trafic de influență. Un avocat este cercetat pentru pretinderea unor mite cuprinse între 20 000 și 50 000 de euro
Franța va acorda Moldovei peste 56 de milioane de euro pentru modernizarea sistemelor de irigații de la Călinești și Criulenii de Sus
Premierul Alexandru Munteanu, despre cazul minorului decedat la unitatea militară din Cahul: „Avem nevoie de adevăr și responsabilitate”
Blocurile noi vor trebui să fie dotate obligatoriu cu infrastructură pentru fibră optică
Două reprezentante ale fostului Partid „Șor” și Partidului „Șansă”, trimise în judecată pentru finanțare ilegală
Eurovision 2026: Astăzi are loc a doua semifinală
Muntenegru intră în faza finală a procesului de aderare la UE
Republica Moldova și Ucraina au parafat noi certificate sanitar-veterinare pentru carne de pasăre și furaje
Trafic sporit de călători la postul vamal Leușeni, pe sensul de ieșire din țară
Fostul șef al Oficiului Președintelui Ucrainei, plasat în arest preventiv într-un dosar de spălare de bani
Amenzi de 485 de mii de lei aplicate de Fisc pentru activitate ilicită de întreprinzător
Parlamentul rus a adoptat un proiect de lege care permite armatei să invadeze țări străine
FOTO // Sportivii moldoveni au obținut două medalii de bronz la Campionatul European de lupte U-17 din Bulgaria
DOC // Accidentele rutiere vor fi înregistrate într-un registru unic, la nivel național
Peste 1.560 de drone au fost lansate asupra Ucrainei în 24 de ore. Kievul, ținta principală a unui nou atac masiv
Moneda unică europeană își continuă ieftinirea
Președintele chinez, Xi Jinping, l-a primit pe omologul său american, Donald Trump
De Ziua Europei, președinta Maia Sandu a reafirmat angajamentul Republicii Moldova pentru aderarea la UE: „De patru ani deja, Moldova urmează cu hotărâre calea europeană”
Mesajul Președintei Maia Sandu la recepția organizată cu ocazia Zilei Europei
Agenda evenimentelor, joi, 14 mai