ro

 

Societate
07 Mai, 2026 / 01:46
/ 13 Martie, 2025

Metodologia de calculare a costului acordului de mediu a fost aprobată de Executiv

Guvernul a adoptat astăzi metodologia de calculare a costului acordului de mediu și nomenclatorul serviciilor aferente emiterii acestuia. Măsura are ca scop asigurarea unui proces transparent și echitabil în emiterea acordului de mediu, pentru desfășurarea unor genuri de activitate planificate atât publice cât și private, care pot avea un impact asupra mediului, transmite MOLDPRES.

Metodologia va ajuta agenții economici să știe exact ce costuri vor trebui să suporte atunci când solicită acordul de mediu. Agenția de Mediu va stabili tarifele pentru serviciile pe care le oferă, iar aceste tarife vor depinde de etapele evaluării impactului asupra mediului.

"Printre avantajele acestei inițiative se numără simplificarea procedurilor de evaluare, ceea ce va reduce semnificativ timpul necesar pentru obținerea acordului și costul obținerii acestuia. De asemenea, stabilirea unor tarife corecte va asigura resursele necesare Agenției de Mediu pentru a-și îndeplini sarcinile de protecție a mediului", explică Ministerul Mediului.

Aceste proiecte pot include construirea de noi clădiri, extinderea sau modernizarea celor existente, planificarea unor activități noi sau utilizarea resurselor naturale, precum și alte acțiuni care ar putea afecta mediul înconjurător. Această  inițiativă reprezintă un pas important spre o gestionare mai responsabilă a resurselor naturale și un mediu mai sănătos pentru toți cetățenii.


 
Ultimele Știri
/ Acum 12 ore

Republica Moldova va încheia un Acord în domeniul serviciilor aeriene cu Bosnia și Herțegovina

/ Acum 12 ore

Autoritățile locale din Moldova ar putea participa la proiecte europene comune

/ Acum 13 ore

Alertă de călătorie în Belgia: traficul aerian va fi perturbat din cauza unei greve naționale

/ Acum 13 ore

Remunerarea experților din cercetare va fi majorată de peste cinci ori

/ Acum 13 ore

FOTO // Proiectil din al Doilea Război Mondial, descoperit pe un câmp din raionul Râșcani

/ Acum 14 ore

Guvernul a aprobat un nou regulament pentru Inspectoratul de Mediu. Va fi creat un centru de reacție permanentă la incidente ecologice

/ Acum 14 ore

Serviciul Hidrometeorologic de Stat va fi reorganizat într-o nouă autoritate de meteorologie și monitorizare a mediului

/ Acum 14 ore

Procurorii au contestat sentința în cazul lui Vladimir Plahotniuc. PA: „Pedeapsa aplicată este prea blândă și nu reflectă gravitatea faptelor comise”

/ Acum 14 ore

Ajutorul material anual acordat veteranilor celui de-Al Doilea Război Mondial va crește până la 30 de mii de lei

/ Acum 15 ore

O femeie a fost salvată dintr-o prăpastie după ce a căzut de pe o stâncă la Țîpova

/ Acum 15 ore

VIDEO // Copiii cu dizabilități vor beneficia de o plată anuală în valoare de 3 000 de lei. Ministra Natalia Plugaru: „Este o acțiune importantă și necesară pentru mii de familii din țara noastră”

/ Acum 15 ore

Pompierii au lichidat un incendiu izbucnit în subsolul unui bloc de locuit din Chișinău

/ Acum 15 ore

CNAM a investit 1,35 milioane de lei în digitalizarea serviciilor de cardiologie intervențională

/ Acum 15 ore

Doi cetățeni străini, condamnați după ce au încercat să vândă ilegal o mașină închiriată din Chișinău