ro

 

Societate
11 Martie, 2026 / 01:41
/ 18 Ianuarie, 2026

Ministerul de Externe a venit cu precizări despre microbuzul cu moldoveni răsturnat în România

Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a venit astăzi cu precizări în legătură cu accidentul rutier produs aseară în județul Suceava, România, în care a fost implicat un microbuz ce transporta 11 cetățeni moldoveni spre Germania, comunică MOLDPRES.

MAE a anunțat că Consulatul General al Republicii Moldova a luat legătura cu autoritățile din județul Suceava în legătură cu accidentul rutier produs pe DN 17, în comuna Ilișești, în care a fost implicat un microbuz cu 11 cetățeni moldoveni.

„Potrivit informațiilor preliminare, două persoane au fost transportate la spital cu traumatisme ușoare spre medii, aflându-se într-o stare satisfăcătoare. La momentul actual, nicio persoană dintre cele două nu se mai află internată, acestea au fost investigate medical și au părăsit unitatea spitalicească, fiind însoțite. Ceilalți pasageri nu au necesitat îngrijiri medicale”, se spune în comunicatul emis de MAE.

MAE precizează că monitorizează în continuare situația prin intermediul misiunii consulare.

Potrivit autorităților române, microbuzul s-a răsturnat între localitățile Ilișești și Păltinoasa, după ce șoferul ar fi pierdut controlul într-o curbă, pe fondul vitezei excesive. Vehiculul, înmatriculat în Polonia, a ieșit de pe carosabil, a lovit un cap de pod și s-a răsturnat într-un șanț betonat. Testarea alcoolscopică a șoferului nu a indicat consum de alcool. În urma impactului, un bărbat și o femeie — au fost rănite și transportate la spital cu traumatisme ușoare spre medii. Ceilalți pasageri nu au necesitat îngrijiri medicale. La fața locului au intervenit echipaje SMURD, SAJ Suceava și o autospecială pentru descarcerare.


 
Ultimele Știri
/ Acum 13 ore

Accident grav la Strășeni. Două persoane au decedat la fața locului

/ Acum 14 ore

Celula de Criză a MAE: 30 de cetățeni moldoveni au fost evacuați din Emiratele Arabe Unite

/ Acum 14 ore

Un bărbat de 71 de ani a fost condamnat pentru omor după un conflict izbucnit la beție

/ Acum 15 ore

Cetățenii pot ridica compensațiile la căldură pentru luna februarie

/ Acum 15 ore

Investiții de peste 200 de milioane de lei în dezvoltarea localităților: zeci de proiecte finanțate în februarie prin programele „Satul European” și „Europa este aproape”

/ Acum 16 ore

Vremea caldă și vântul cresc riscul incendiilor de vegetație, avertizează IGSU

/ Acum 17 ore

BTA: Taraclia a marcat Ziua Femeii prin acordarea premiului „Femeia Anului 2026”

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, marți, 10 martie

/ Acum 1 zi

Parteneriat strategic pentru un viitor verde: Moldova și Suedia își intensifică cooperarea în domeniul protecției mediului

/ Acum 1 zi

VIDEO // Mobilizare națională pentru viitorul verde al Republicii Moldova: campania de împădurire din 14 martie 2026

/ Acum 1 zi

VIDEO // Cum sunt verificate produsele la frontieră: traseul probelor prelevate de ANSA până la rezultatele de laborator

/ Acum 1 zi

Vreme stabilă și temperaturi generoase în Moldova: până la 18 grade Celsius în timpul zilei de marţi, 10 martie

/ Acum 1 zi

Infrastructură verde la hotarul cu UE: „Parcul Francez” din Ungheni devine un pol modern de recreere pe malul Prutului

/ Acum 1 zi

FOTO // Inspectoratul General al Poliției a fost dotat cu 17 sectoare mobile pentru intervenții în teren

 


 
/ Acum 9 ore

Șefa statului Maia Sandu, despre diferendul transnistrean: „Cel mai mare obstacol în soluționarea conflictului este prezența ilegală a trupelor ruse în stânga Nistrului”

/ Acum 9 ore

ANSP: 77 de cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută

/ Acum 9 ore

Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri a avut întrevederi la București cu oficiali ai Ministerului Afacerilor Externe și ai Administrației Prezidențiale a României

/ Acum 9 ore

Consiliul Superior al Procurorilor intensifică selecția pentru funcțiile vacante din procuraturile specializate: peste 50 de procurori în cursa pentru promovare

/ Acum 9 ore

Autoritățile de mediu monitorizează petele uleioase observate pe Nistru, în amonte de Naslavcea

/ Acum 9 ore

Cancelaria de Stat a obținut certificatul de utilizator CAF, consolidând angajamentul pentru excelență în managementul organizațional

/ Acum 9 ore

Guvernatoarea BNM, la București: „Protecția infrastructurilor critice devine o prioritate în era tehnologiilor emergente”

/ Acum 9 ore

FOTO // Clădirea fostei Adunări a Zemstvei Guberniale a Basarabiei va fi restaurată

/ Acum 9 ore

Fostul președinte interimar al Judecătoriei Cahul a picat vettingul, fiind decăzut din dreptul de a exercita funcții publice pentru o perioadă de șase ani

/ Acum 9 ore

Președinta Maia Sandu la Vilnius: „Anul 2030 este unul realist pentru ca Republica Moldova să adere la Uniunea Europeană”

Vezi mai multe