
Ministerul Educaţiei lansează pe 15 martie ciclul de evenimente regionale în cadrul campaniei „Învață în Moldova”
Ministerul Educației și Cercetării (MEC) invită mâine, sâmbătă, 15 martie 2025, la primele evenimente regionale din cadrul campaniei „Învață în Moldova” care se vor desfășura la Hâncești și Edineț. Acțiunea își propune să informeze absolvenții de liceu și colegiu despre oferta educațională a universităților din țara noastră, transmite MOLDPRES.
Potrivit MEC, la Hâncești sunt așteptați circa 700 de elevi absolvenți ai claselor a XII-a din raioanele Hâncești, Ialoveni, Cimișlia, Leova, iar la Edineț vor veni aproape 800 de elevi din raion, dar și din Briceni, Ocnița, Dondușeni.
„Universitățile vor prezenta programele de studii și specialitățile. De asemenea, pentru elevi vor fi organizate mai multe ateliere de ghidare în carieră cu specialiști care activează în diferite domenii, precum pedagogie, medicină, jurnalism, antreprenoriat, IT, agricultură ș.a. Evenimentul de la Hâncești va culmina cu un recital muzical susținut de MAREJ. La Edineț activitatea se va încheia cu un concert al lui Kapushon”, precizează Ministerul Educaţiei.
Evenimentul la Hâncești va avea loc în scuarul Complexului Manuc Bey, Mitropolit Varlaam 51, începând cu ora 10:00. La Edineț activitatea se va desfășura în Casa de Cultură, str. Independenței 65, de la ora 11:00.
În total, în cadrul campaniei sunt preconizate 10 evenimente regionale. Următoarele vor avea loc la Soroca și Căușeni pe 22 martie, la Bălți și Călărași pe 29 martie, la Orhei și Cahul pe 5 aprilie, la Strășeni și Comrat pe 12 aprilie.
Ministerul Educației și Cercetării și instituțiile de învățământ superior au anunțat la finele lunii februarie lansarea, în premieră, a unei campanii comune de promovare a studiilor universitare din țara noastră „Învață în Moldova”. Prin intermediul acesteia, autoritățile își propun să convingă cât mai mulți tineri să-și continue studiile de licență și master în universități din țara noastră.
VIDEO // Un bărbat, condamnat la 5 ani de închisoare pentru viol, reținut într-un apartament din Chișinău
Două tentative de corupere, dejucate la punctul de trecere „Cahul”. Mijloacele financiare au fost ascunse în pașapoarte
Șase cadre didactice din sudul țării au primit titlul de „Profesor Inovator” și premii de câte 10.000 de lei
Peste 20.000 de femei din localități rurale au beneficiat de screening mamar
Obiectivul setat pentru anul 2030 este ca salariul minim să ajungă la 10 000 de lei. Marcel Spatari: „Un ritm de creștere fără precedent în istoria țării”
CNA și MAI promovează etica și transparența în serviciul public printr-o nouă campanie națională
Alertă falsă la Aeroportul Chișinău. Aerogara și-a reluat activitatea
Alertă de securitate la Aeroportul Chișinău după ce a fost găsit un bagaj cu posibil conținut exploziv. Pasagerii au fost evacuați
Agenda evenimentelor, vineri, 17 octombrie
Women Leaders’ Discussion // Guvernatoarea BNM: „Când femeile au acces egal la resurse financiare și la educație economică, întreaga societate are de câștigat”
JCET 2025 // Militari din Republica Moldova și România se vor antrena la Centrele de Instrire ale Armatei Naționale
Un liceu din Polonia introduce în programă pilotarea dronelor
FOTO // Festivalul Pompierilor Voluntari se desfășoară la Gura Bâcului. Ambasadoarea UE: „O tradiție europeană care unește generații și consolidează legăturile comunitare”
Întâlnire Trump–Zelenski la Casa Albă: Moscova și Kievul „să se oprească acolo unde sunt” și să pună capăt războiului
Trump spune că se va întâlni cu Putin fără Zelenski, dar va rămâne în contact cu acesta
Zelenski, după discuțiile de la Casa Albă: „Am vorbit despre rachete cu rază lungă de acțiune. SUA nu doresc o escaladare”
Zilele Filmului Românesc: „Pădurea de molizi”, povestea unui destin colectiv, în regia lui Tudor Giurgiu
Agenda evenimentelor, sâmbătă, 18 octombrie
Maib anunță că toate aplicațiile și serviciile bancare sunt disponibile, iar deficiențele tehnice au fost remediate
Întâlnire Trump-Zelenski la Casa Albă. Președintele Ucrainei susține că Putin „nu e pregătit” pentru pace, iar Trump speră să nu fie nevoie de rachetele Tomahawk
Meteorologii prognozează ploi slabe pentru zilele de odihnă, iar la începutul următoarei săptămâni revin înghețurile
FOTO // Un nou contingent de carabinieri pleacă în misiunea internațională KFOR din Kosovo
USMF „Nicolae Testemițanu” va desfășura cea de-a VI-a ediție a Olimpiadei universitare de simulare SimOlympic 2025
Doi procurori anticorupție au promovat evaluarea externă
Trei persoane au decedat, iar 13 au fost rănite în urma exploziei produse într-un bloc de locuit din București