Ministra Sănătății despre adolescenta căzută de la înălțime: „Vor urma sancțiuni”
Ministra Sănătății, Ala Nemerenco a venit astăzi, după ședința Executivului, cu detalii despre adolescenta de 16 ani rănită grav după o cădere în curtea Institutului Mamei și Copilului și a anunțat sancțiuni, comunică MOLDPRES.
Potrivit sursei citate, de dimineață, copila a fost operată, după ce în urma căderii s-a ales cu o fractură la două vertebre în regiunea toracică.
Ea a menționat că minora era internată în secția de neurologie a Institutului Mamei și Copilului din Chișinău, iar pe marginea acestui caz a fost pornită o anchetă.
Șefa de la sănătate a anunțat că a cerut deja explicații de la conducerea instituției medicale și vor fi luate măsuri.
„Eu am cerut explicații vizavi de faptul de ce un copil, cu un diagnostic destul de complicat, a rămas fără supraveghere. Cred că vor urma sancțiuni”, a spus Nemerenco.
Luni, o adolescentă de 16 ani a ajuns la Terapie Intensivă la Institutul Mamei și Copilului după ce ar fi căzut de la un etaj al aceleiași instituții.
Peste 370 de persoane au ajuns la urgență într-o singură zi în capitală din cauza condițiilor meteo nefavorabile
Avocatul Poporului investighează posibile cazuri de hărțuire și violență în urma decesului militarului de la Florești
Săptămâna internațională de prevenire a cancerului de col uterin, lansată la Chișinău
Elevii din mai multe școli nu au mers astăzi la ore din cauza condițiilor meteo nefavorabile
Ceață și polei pe traseele din țară: AND recomandă șoferilor să evite deplasările neesențiale
Mai multe autovehicule, printre care cinci ambulanțe, deblocate de salvatori
GALERIE FOTO // Crește numărul adresărilor la urgență: tot mai multe traumatisme din cauza poleiului
Mai multe localități din țară au rămas fără energie electrică din cauza condițiilor meteo
Un polițist de 30 de ani a decedat în urma unui accident produs în raionul Fălești
Polei pe străzi și trotuare. Autoritățile îndeamnă cetățenii să fie prudenți
Agenda evenimentelor, luni, 26 ianuarie
Școlile din Chișinău nu vor activa luni. Lecțiile vor fi recuperate ulterior
O autospecială a derapat și a ajuns în șanț, la intrarea în satul Sirota. Două persoane au suferit traumatisme
În capitală, peste 270 de persoane s-au adresat la medic după ce au căzut din cauza poleiului de pe străzi
Victimele Holocaustului, comemorate la Chișinău. Președinta Maia Sandu: „Nu avem dreptul să uităm”
Rezultatele reformelor și agenda europeană a Republicii Moldova, discutate la Bruxelles
Ziua Internațională de comemorare a victimelor Holocaustului va fi marcată la Chișinău cu un miting național, expoziție și lansare de carte
DOC // Decizia ANSA de suspendare a importului de carne de pasăre din Ucraina, publicată în Monitorul Oficial
VIDEO // Circulația pe drumurile naționale se desfășoară cu dificultate din cauza ghețușului
Circulația mai multor rute interurbane din nordul țării a fost sistată din cauza condițiilor meteo
Dolarul se ieftinește cu 16 bani
Școlile din Chișinău, închise marți din cauza poleiului: măsura vizează siguranța elevilor
Agenda evenimentelor, marți, 27 ianuarie
BTA // Directorul general al FMI: Sfârșitul războiului din Ucraina nu va duce la reducerea cheltuielilor pentru apărare, ci ar putea crește fluxul de investiții
Republica Moldova și Polonia analizează posibilitatea încheierii unui nou acord interguvernamental în domeniul apărării
ANRE monitorizează situația de pe piața carburanților, pentru a evita eventuale disfuncționalități
Cer noros și precipitații, prognozate pentru ziua de marți. Pe drumuri se menține ghețuș
Podul peste Prut de la Ungheni // Pe șantier au fost aduse primele elemente de tablier metalic
La Chișinău a fost lansat primul program integrat de instruire profesională în domeniul logisticii
Două sectoare incluse în centura Chișinăului vor fi modernizate