Mircea Eşanu: Cetățenii se vor putea apropia deja din 2 aprilie la sediile ASP pentru a solicita actul de identitate de tip european
După declaraţia prim-ministrului Dorin Recean privind noul tip de buletin de identitate, de model european, şeful Agenţiei Servicii Publice (ASP), Mircea Eşanu, a venit în această dimineaţă, înainte de şedinţa Guvernului, cu explicaţii şi exactităţi referitor la noul act, transmite MOLDPRES.
Todotată, Eşanu a demonstrat şi prima mostră a noului tip de carte de identitate, care va fi accesibil din 2 aprilie 2025. „Cetățenii se vor putea apropia deja de săptămâna următoare la sediile ASP pentru a solicita actul”, a precizat directorul Agenției Servicii Publice.
„Profit de ocazie și vă arăt prima mostră reală a noului document național. Vreau să fac câteva remarci, legea intră în vigoare la 31 martie, asta este ziua de luni. Noi ne vom rezerva două zile pentru data de 31 martie și 1 aprilie, timp în care să ne asigurăm că tot procesul funcționează corect. Din 2 aprilie, cetățenii se pot apropia deja la sediile Agenției Servicii Publice pentru a solicita actul. Eliberarea gratuită a cărții de identitate, împreună cu semnătura electronică și cu cititorul de card vor fi eliberate în termen ordinar, adică în termen de 20 de zile lucrătoare”, a explicat Mircea Eșanu.
Prim-ministrul Dorin Recean a anunţat astăzi pentru toți cetățenii Republicii Moldova, din țară și din diasporă că de la începutul lunii aprilie 2025 se va putea solicita un nou tip de buletin de identitate, de model european.
Potrivit premierului, Guvernul oferă gratuit un milion de cărți de identitate, pentru persoanele care le solicită în regim obișnuit. Noua carte de identitate nu este obligatorie, dar va înlocui, treptat, buletinele actuale. O puteți solicita începând cu vârsta de 14 ani. Nu mai include viza de reședință, astfel, cetățenii nu vor mai trebui să-și schimbe actele cu fiecare adresă nouă. Noua carte de identitate conține semnătura electronică.
„Asta înseamnă că orice cetățean, indiferent unde se află, orice antreprenor, va putea accesa online serviciile electronice guvernamentale, fără să stea la coadă în instituții, fără procuri, fără necesitatea de a avea cartelă de telefonie din Moldova. În drumul nostru spre aderare la Uniunea Europeană, noile cărți de identitate vor putea fi folosite la traversarea frontierei fără acte suplimentare. Vă încurajez să solicitați noua carte de identitate și să beneficiați de faptul că statul o oferă gratuit pentru primul milion de cetățeni”, a estimat prim-ministrul Dorin Recean.
Vremea instabilă se menține și joi
Polițiștii de la Inspectoratul de Poliție Botanica, reținuți pentru corupție, au fost plasați în arest la domiciliu
Pacienții din Soroca vor beneficia de investigații mai rapide și mai precise
Ministerul Mediului anunță verificări la Vadul lui Vodă după semnalarea unor posibile pete de poluare
Republica Moldova a lansat Registrul denumirilor geografice
Fraudele online și telefonice în vizorul deputaților. Parlamentul organizează pe 12 iunie audieri publice la acest subiect
CNAS a finanțat pensiile și alocațiile sociale a beneficiarilor care dețin carduri bancare
Vettingul procurorilor continuă: 70 de dosare finalizate, iar 42 de procurori au promovat evaluarea
Numărul victimelor accidentelor rutiere, la cel mai scăzut nivel din ultimii 13 ani. Viteza excesivă provoacă cele mai multe tragedii
Alunecare de teren la Ialoveni în urma ploilor. Salvatorii au intervenit în toată țara
Moldova și Turcia vor să extindă proiectele comune în cultură și turism
ANSP monitorizează calitatea apei potabile din Bălți: peste 200 de probe au fost analizate
Republica Moldova va adera la Convenția internațională privind reciclarea sigură și ecologică a navelor
СNAS a finanțat plata ajutorului de 3 000 de lei destinat copiilor cu dizabilități
Republica Moldova găzduiește cea de-a IV-a Conferință internațională privind bolile netransmisibile
Parlamentul înăsprește regulile pentru platformele de taxi
Votat în Legislativ: cetățenii moldoveni care au muncit legal în Canada vor putea beneficia de prestații sociale
Moldovenii care muncesc în Ucraina vor putea beneficia de pensii și alte prestații sociale
Salariul minim va fi evaluat anual de Guvern. Proiectul de lege a fost aprobat de Parlament
Republica Moldova găzduiește Campionatul Mondial de Kettlebell
Peste 1 miliard de euro în noi parteneriate investiționale și finanțări anunțate pentru Republica Moldova
Legislația în domeniul muncii, aliniată la standardele europene: cetățenii Republicii Moldova vor putea beneficia de indemnizații de șomaj în țările UE
IGP a înregistrat 25 de cazuri de fraudă telefonică. Prejudiciul total ajunge la peste 2 milioane de lei
VIDEO // ARBOM oferă 80 de bilete pentru meciul Moldova - Bulgaria suporterilor din Taraclia
FOTO // Primărie renovată și grădiniță modernizată în comuna Ișcălău, raionul Fălești, prin Programul „Satul European”
Șefa statului Maia Sandu: „Interferențele Rusiei sunt constante și trebuie să depunem eforturi pentru a le contracara”
Drumul R3 Chișinău–Hâncești intră în reparație. Va fi modernizat pe o porțiune de 22 km
Republica Moldova obține finanțare suplimentară pentru conectarea la rețeaua rutieră europeană
ARMENPRESS: UE va acorda sprijin suplimentar Armeniei pe fondul restricțiilor impuse de Rusia la importuri
Republica Moldova atrage investiții de peste 1 miliard de euro prin noi parteneriate strategice anunțate la prima Conferință Investițională Moldova - UE