ro

 

Societate
25 Iulie, 2026 / 02:01
/ 16 Aprilie, 2026

Noi detalii în cazul Ludmilei Vartic: procurorii verifică un proces-verbal contravențional întocmit pe numele femeii chiar în ziua decesului

Procuratura Generală investighează inclusiv legalitatea unui proces-verbal contravențional întocmit pe numele Ludmilei Vartic, document care ar fi fost emis în aceeași zi în care a avut loc decesul acesteia. Amenda ar fi fost aplicată pe teritoriul capitalei, iar la volanul autoturismului nu era Ludmila Vartic. Anunțul a fost făcut astăzi în cadrul unei conferințe de adjunctul procurorului general, Sergiu Russu, comunică MOLDPRES.

Potrivit sursei citate, un element distinct al anchetei vizează procesul-verbal contravențional întocmit pe numele Ludmilei Vartic în data de 3 martie 2026.

„Conform materialelor acumulate, la 3 martie 2026 a fost întocmit un proces-verbal contravențional pe numele Ludmilei Vartic, fiind indicată o încălcare a regulilor de circulație rutieră privind prioritatea de trecere, cu aplicarea unei amenzi”, a declarat Russu.

Ulterior, procurorii au stabilit că vehiculul nu ar fi fost condus de aceasta.

„În baza probelor administrate, s-a stabilit că mijlocul de transport nu era condus de Ludmila Vartic, ci de o altă persoană”, a precizat adjunctul procurorului general.

De asemenea, semnătura de pe procesul-verbal urmează să fie supusă expertizei.

Centrul Național Anticorupție a inițiat anterior o cauză penală pentru fals în acte publice, iar investigațiile sunt în desfășurare.

Russu a precizat că Procuratura Generală monitorizează ancheta și coordonează acțiunile procesuale pentru a asigura legalitatea, imparțialitatea și obiectivitatea investigațiilor.

Conform sursei citate, ancheta penală în cazul Ludmilei Vartic se află în desfășurare și este instrumentată de un grup de procurori din procuraturile teritoriale competente, în colaborare cu ofițerii de urmărire penală ai Direcției de poliție a municipiului Chișinău.

„Au fost întreprinse mai multe acțiuni menite să asigure o investigație completă și obiectivă a tuturor circumstanțelor. A fost audiat un cerc extins de martori, care au furnizat informații relevante pentru clarificarea relațiilor dintre membrii familiei și a eventualelor situații de conflict anterioare”, a precizat adjunctul procurorului general.

Russu a menționat că, la solicitarea apărării, instanța a dispus efectuarea unei expertize medico-legale suplimentare, necesare pentru stabilirea cauzelor decesului.

„La solicitarea apărării, procurorii au înaintat un demers privind efectuarea unei expertize medico-legale suplimentare, admis de judecătorul de instrucție la 14 aprilie 2026. Măsura are drept scop stabilirea completă a cauzelor decesului”, a explicat el.

Totodată, sunt așteptate rezultatele mai multor expertize, inclusiv informatice și grafologice.

„Sunt în așteptare rezultatele expertizelor informatice asupra suporturilor electronice ridicate, inclusiv telefoanele mobile ale victimei, precum și expertize grafologice și grafoscopice”, a precizat Russu.

După finalizarea acestora, urmează să fie dispusă și o expertiză psihiatrică și psihologică post-mortem.

Ludmila Vartic, educatoare la o grădiniță din Hâncești, a decedat după ce s-ar fi aruncat de pe un bloc din Chișinău, la data de 3 martie curent. Femeia ar fi fost supusă, timp de mai mulți ani, violenței din partea soțului său, Dumitru Vartic, care, la momentul decesului soției, exercita funcția de vicepreședinte al raionului Hâncești.

Inspectoratul General al Poliției a inițiat două procese penale în legătură cu decesul Ludmilei Vartic. Primul dosar vizează circumstanțele morții femeii, iar cel de-al doilea investighează situația din familie. Dumitru Vartic are statut de bănuit în cazul sinuciderii soției sale și interdicția de a părăsi țara.


 
Ultimele Știri
/ Acum 14 ore

Incendiu la un depozit frigorific din Chișinău. 47 de pompieri au intervenit pentru stingerea flăcărilor

/ Acum 14 ore

VIDEO // Șantaj cu răpirea unui om de afaceri din Bălți, prevenit de procurori. Patru tineri sunt cercetați penal

/ Acum 14 ore

Un băiețel de doi ani din Fălești a ajuns la spital după ce a băut solvent

/ Acum 14 ore

ANSP retrage de pe piață mai multe loturi de parfumuri care conțin substanțe interzise

/ Acum 15 ore

FOTO // Investiții de 4,8 milioane de lei în școli: peste 100 de instituții vor primi echipamente moderne

/ Acum 15 ore

VIDEO // Un moldovean a fost condamnat la opt ani de închisoare după ce a exploatat sexual o tânără din Nisporeni în Atena

/ Acum 15 ore

Trei ani de închisoare pentru un angajat al unei firme de pază acuzat de tratament inuman și degradant

/ Acum 16 ore

VIDEO // Salvatorii moldoveni au fost implicați într-o nouă misiune de stingere a incendiilor forestiere în Grecia

/ Acum 16 ore

Bolnavii cardiovasculari au beneficiat de cele mai multe medicamente compensate în iunie

/ Acum 16 ore

Facturi mai mici la energie pentru o familie cu patru copii din Ștefan Vodă, care a beneficiat de Programul EcoVoucher

/ Acum 17 ore

Mesajele de avertizare ale IGSU vor deveni mai accesibile pentru persoanele cu dizabilități de auz

/ Acum 17 ore

Centrul de Sănătate Telenești are un nou ascensor, instalat printr-un proiect de peste un milion de lei

/ Acum 1 zi

Primăriile care refuză amalgamarea voluntară vor intra în proces de comasare normativă

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, vineri, 24 iulie