ro
Societate
16 Septembrie, 2025 / 19:16
/ Acum 4 ore

O grădiniță din Cahul este reabilitată energetic în cadrul unui program național de dezvoltare regională

Lucrările de reabilitare energetică la Grădinița de copii Nr. 4 din municipiul Cahul înaintează rapid, mare parte a proiectului fiind deja finalizată. În cadrul unei vizite de monitorizare, reprezentanții Agenției de Dezvoltare Regională (ADR) Sud, ai Primăriei Cahul și ai antreprenorului responsabil au verificat stadiul șantierului, transmite MOLDPRES.

Potrivit ADR Sud, acoperișul clădirii a fost finalizat integral, iar din totalul de aproape 5.000 m² supuși termoizolării, peste 3.500 m² au fost deja executați. Această etapă asigură nu doar un confort sporit pentru copii și angajați, ci și o reducere semnificativă a pierderilor de energie.

„Proiectul, în valoare totală de 12,36 milioane de lei, este finanțat în proporție de 90% prin Fondul Național pentru Dezvoltare Regională și Locală (FNDRL), iar restul de 10% reprezintă contribuția Primăriei Cahul. La finalizare, investiția va transforma grădinița într-o clădire cu performanță energetică ridicată, reducând consumul de energie și emisiile poluante cu aproximativ 30%. Printre indicatorii proiectului se numără pereți complet termoizolați, pereu și pavaj nou, borduri și spații verzi renovate”, explică sursa citată.

Beneficiari direcți ai modernizării vor fi circa 200 de copii și 37 de angajați ai instituției, care vor avea parte de condiții mult mai bune pentru activitățile educaționale.

Proiectul este implementat în cadrul Programului Național „Orașe-poli de creștere”, cu sprijinul Guvernului Republicii Moldova și al ADR Sud, în parteneriat cu autoritățile locale.

Cahul